Balkon i ogródOgródJak pozbyć się nornic z ogrodu? 7 niezawodnych i naturalnych sposobów

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? 7 niezawodnych i naturalnych sposobów

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? 7 niezawodnych i naturalnych sposobów
Manuel
08.06.2022 14:34, aktualizacja: 11.08.2022 16:10

Wyglądają niepozornie i uroczo, ale za to potrafią zrujnować wiele upraw. Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Podajemy kilka prostych, ale i niezawodnych sposobów pozwalających to zrobić.

Ogrodowi smakosze

Nornice to gryzonie, których długość ciała wynosi ok. 10 cm. Są roślinożerne, a dorosłe osobniki mogą obejść się bez jedzenia przez 5 dni. Ze względu na swoje upodobania kulinarne, w ogrodzie są w stanie wyrządzić sporo szkód. Nornice podgryzają system korzeniowy roślin, zjadają nasiona owoców i warzyw, obgryzają korę drzew, drążą pod ziemią korytarze (ich średnica to ok. 5 cm), a także posilają się zielonymi częściami roślin. Co zrobić, aby na stałe wyprowadziły się z ogródka?

pinterest
pinterest

Oto najbardziej skuteczne sposoby na pozbycie się nornic. Warto je łączyć ze sobą dla osiągnięcia maksymalnego efektu

#1 Odstraszacze w płynie

pinterest
pinterest

W sklepach ogrodniczych bez trudu kupisz naturalne odstraszacze w płynie. W swoim składzie zawierają wodę i olejki eteryczne. Preparaty są bezpieczne dla gleby, roślin oraz zwierząt, ale ich zapachu nie tolerują nornice. Wystarczy jedną miarkę wlać do tunelu wykopanego przez gryzonie i całość przysypać ziemią.

#2 Zabezpieczająca siateczka

pinterest
pinterest

Nornice uwielbiają rośliny cebulowe oraz miękką korę, która znajduje się na pniach młodych drzewek. Aby ochronić je przed atakiem gryzoni, rośliny cebulowe sadź w specjalnych koszyczkach oraz osłonkach (najlepiej wykonanych z drutu, gdyż te plastikowe nornice są w stanie przegryźć). Natomiast pnie drzewek otocz siatką, słomą bądź specjalną osłonką sadowniczą.

#3 Nieprzyjemna mięta

pink1unicorn/freepik
pink1unicorn/freepik

Nornice nie tolerują niektórych roślin, więc warto je zasadzić na swoich rabatach. Gryzonie uciekają w popłochu przed: czosnkiem, wilczomleczem, nostrzykiem, rącznikiem pospolitym, gorczycą, miętą, czarna porzeczką czy cesarską koroną.

#4 Nieprzyjemne zapachy

pinterest
pinterest

Dobrym sposobem jest włożenie do tunelu zrobionego przez nornice kilku rozgniecionych ząbków czosnku, roztartych liści czarnego bzu, gałązek tui czy liści orzecha włoskiego. Zapachy te działają na nornice mocno odstraszająco, a Twoim roślinom, ani glebie nie wyrządzą żadnej krzywdy (w przeciwieństwie do niektórych chemicznych preparatów).

#5 Żywołapki

pinterest
pinterest

W wielu specjalistycznych sklepach ogrodniczych bez problemu kupisz żywołapki przystosowane swą wielkością do nornic. Ten sprzęt umieść w poziemnym korytarzu, poczekaj aż gryzoń zostanie uwięziony w środku i wywieź go w bezpieczne miejsce z dala od swojego ogrodu.

#6 Odstraszacze dźwiękowe

pinterest
pinterest

Nornice boją się pewnych dźwięków. Odstraszacz możesz wykonać samodzielnie z puszki umieszczonej na metalowym pręcie wbitym w ziemię. Nieco skuteczniejsze są profesjonalne odstraszacze dźwiękowe, które są zasilane promieniami słonecznymi (bez trudu kupisz je w sklepach ogrodniczych).

#7 Naturalni wrogowie

pinterest
pinterest

Twój pies czy kot (a nawet pupil sąsiadów) może skutecznie wystraszyć nornice z ogródka. Wystarczy, że wpuścisz go pomiędzy grządki.

Skoro wiesz już jak pozbyć się nornic z ogrodu, to czas tą wiedze wykorzystać i zastosować w praktyce. Ruszaj więc do swojego ogródka!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także