Wypowiedzenie tego krótkiego zdania sprawi, że telemarketerzy przestaną do Ciebie dzwonić
Jak pozbyć się natrętnego telemarketera? Telefony z ofertami potrafią mocno zirytować. Okazuje się, że wystarczy wypowiedzieć jedno zdanie, żeby dzwoniący konsultant przestał dzwonić.
Istnieją dwa rodzaje telemarketerów
Część ludzi nie zdaje sobie sprawy, że obecnie na rynku funkcjonują dwa rodzaje telemarketerów. Komputerowe automaty (boty) i prawdziwi ludzie. Tych pierwszych można niby poznać od razu. Mimo to zaskakująco dużo osób próbuje nawiązać konwersację, która nie ma żadnego sensu.
W przypadku rozmowy ze sztuczną inteligencją najlepszą metodą jest zablokowanie numeru. W każdym telefonie komórkowym jest opcja blokowania połączeń.
Jak pozbyć się uporczywego telemarketera?
Kiedy dzwoni prawdziwa osoba, to pozbycie się jej jest o wiele trudniejsze. Telemarketerzy przechodzą profesjonalne szkolenia, które polegają na stosowaniu psychologicznych sztuczek i manipulacji. Pracownicy call center są rozliczani przede wszystkim z tego, ile ofert sprzedadzą klientom. Często jedna odmowa nie wystarczy, by natręt przestał zachęcać i dzwonić.
Ich uporczywość przejawia się też w przeciąganiu czasu trwania połączeń. Jest to jeden z czynników, z którego rozliczają ich przełożeni. Konsultanci zwykle próbują wykonać jak najdłuższe połączenia i usilnie zatrzymywać klienta przy telefonie.
Jedno zdanie wystarczy, żeby telemarketer przestał do nas dzwonić
Do niedawna najłatwiejszym i najszybszym sposobem na pozbycie się telemarketerów było poproszenie o adres i dane firmy. Prośba o podanie informacji o bazach danych i skreślenie z listy również była skuteczna. Niestety, marketingowcy wycwanili się w tym temacie i teraz często odpowiadają, że numer został wygenerowany losowo przez komputer. Przez to wiele osób daje się naciągnąć na rozmowę, bo nie wie co odpowiedzieć.
Dzwonienie z ofertą do losowo wygenerowanego numeru jest w świetle aktualnych przepisów nielegalne. Wystarczy powiedzieć o tym telemarketerowi. Następnie, można dodać, że o sprawie zostanie poinformowane UODO (Urząd Ochrony Danych Osobowych), UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) lub UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów).