Balkon i ogródOgródJak pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu? Dzięki jednemu składnikowi zrobisz to w minutę

Jak pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu? Dzięki jednemu składnikowi zrobisz to w minutę

Jak pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu? Dzięki jednemu składnikowi zrobisz to w minutę
25.08.2022 20:02

Turkuć podjadek jest owadem, który wyrządza szkody w ogrodzie. Czy wiesz jak wygląda? Jak pozbyć się turkucia podjadka, aby ocalić swoje plony?

Sama nazwa turkuć podjadek może wydawać się niezwykle urocza. Jednak została nadana owadowi, który zostawia po sobie duże szkody. Jest naprawdę duży. Jego ciało osiąga nawet 6 cm długości. Dodatkowo jest wyposażony w dwie pary skrzydeł i odnóża zakończone kolcami. One idealnie nadają się do rozkopywania ziemi. Musisz wiedzieć, że turkuć podjadek żyje pod ziemią. Uwielbia wilgotną glebę i podmokłe tereny (np. bagna, torfowiska, pola uprawne, rowy). Jest wszystkożerny. Zjada korzenie roślin, larwy innych owadów, dżdżownice, pędraki czy ślimaki.

Inga.G/freepik
Inga.G/freepik

Jak rozpoznać, że w ogrodzi zamieszkał turkuć podjadek?

Turkucie podjadki drążą pod ziemią tunele i tam zagadają swoje gniazda. Potrafią poruszać się do przodu i do tyłu. Dodatkowo samica potrafi znieść do 300 jaj. Znakiem ostrzegawczym dla Ciebie powinny być otwory w ziemi oraz spękania gleby. Ponadto muszą zaniepokoić Cię podniesione do góry pasy ziemi, a także usychające rośliny. Turkucie podjadki podgryzają korzenie i sadzonki powoli giną.

Cover Olus Anetka/youtube
Cover Olus Anetka/youtube

Jak pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu?

Istnieje bardzo prosty i domowy sposób, który pozwoli na szybką eksmisję tych dużych owadów z ogrodu. Weź konewkę i wlej do niej wodę z odrobiną płynu do mycia naczyń. Następnie tą mieszaniną polej spękaną i uniesioną do góry ziemię.

Cover Olus Anetka/youtube
Cover Olus Anetka/youtube

Po kilku minutach turkuć podjadek powinien opuścić swoją norę i wynurzyć się na powierzchnię. Wówczas schwytaj go oraz zapakuj do przygotowanego pojemnika. Następnie wywieź w bezpiecznie miejsce, ale z dala od Twojego ogrodu.

Cover Olus Anetka/youtube
Cover Olus Anetka/youtube

Musisz wiedzieć, że turkuć podjadek nie jest w Polsce objęty ochroną i uchodzi za szkodnika. Tymczasem za sprawą tego, że nieustannie drąży tunele, to jednocześnie spulchnia także glebę. Turkuć podjadek to naprawdę duży okaz i może wystraszyć niejedną osobę, która widzi go pierwszy raz. ;)

Już wiesz jak szybko wyeksmitować turkucia podjadka z ogrodu. Przekonaj się teraz jak zrobić pasy na trawniku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także