PoradyJak pozbyć się zapachu ze słoika? Ta sztuczka zawsze się sprawdza

Jak pozbyć się zapachu ze słoika? Ta sztuczka zawsze się sprawdza

Wraz ze zbliżająca się jesienią i sezonem na konserwowanie jedzenia nadszedł czas na wyciągnięcie słoików i doprowadzenie ich do porządku. Pokażemy Ci, jak jak pozbyć się zapachu ze słoika po tym, co było w nim poprzednio.

Jak pozbyć się zapachu ze słoika Fot. freepik
Jak pozbyć się zapachu ze słoika Fot. freepik
Manuel

Kłopotliwy problem...

Nawet jeśli wszystkie Twoje słoiki zostały dobrze wyczyszczone, czasami zdarza się, że po ich otwarciu można stwierdzić, co było w nich wcześniej na podstawie zapachu. Zwłaszcza jeśli były to rzeczy o charakterystycznym mocnym aromacie. Może to być problemem dla ponownego użycia naczynia do zakonserwowania czegoś zupełnie innego.

Jak pozbyć się zapachu ze słoika?

Będziesz potrzebował:

  • gruboziarnista sól morska (im bardziej gruboziarnista tym lepiej);
  • soda oczyszczona (opcjonalnie - dla uporczywie śmierdzących słoików);
  • ciepła woda;

Opróżnij słoik z resztek pozostałości po tym, co było w nim wcześniej, o ile jest to konieczne. Następnie dobrze go wypłucz i upewnij się, że jest wolny od przyklejonych cząstek jedzenia. Teraz sprawdź, czy w słoiku nie ma pęknięć lub odprysków na szkle. Zdarza się to, zwłaszcza jeśli używasz słoików przez kilka kolejnych sezonów. Z takich słoików dużo trudniej jest usunąć zapachy, a pęknięcia często są siedliskiem bakterii, które mają długi czas na działanie.

Jak pozbyć się zapachu ze słoika, fot. freepik
Jak pozbyć się zapachu ze słoika, fot. freepik
  • Umieść około 1 łyżki stołowej grubej soli w swoim słoiku.
  • Dodaj nieco ponad 1 cm wody do słoika.
  • Załóż pokrywkę i ją zakręć.
  • Teraz potrząsaj nim energicznie przez około 30 sekund.
  • Następnie umyj słoik jak zwykle ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń (i/lub środkiem do dezynfekcji słoików).
  • Wysusz go.

Po tych wszystkich zabiegach ponownie go powąchaj. W większości przypadków to załatwia sprawę. Chociaż, w zależności od tego, co było w słoiku wcześniej i jak dawno temu słoik został użyty, może on potrzebować trochę dodatkowej uwagi. Następny krok pomaga najbardziej problematycznym słoikom.

W przypadku słoików, których zapach trzyma się bardzo mocno

Jeśli użyłeś sztuczki z solą, a słoik nadal jest "pachnący", to możesz zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze, włóż więcej soli do słoika i przy użyciu gąbki wetrzyj ją do wnętrza słoika (włożenie tam rąk może być czasem trudne - spróbuj w takim wypadku użyć drewnianej łyżki jako przedłużenia ręki).

Następnie dodajemy sodę oczyszczoną do słoika (z solą lub bez) i fundujemy mu szorstki peeling. Ważne jest przy tym, żeby nie ominąć żadnego fragmentu. Pozwól, aby słoik "osiadł" na kilka minut z sodą oczyszczoną pokrywającą całe jego wnętrze.

Następnie wlej bardzo gorącą (najlepiej wrzącą) wodę do słoika i pozwól mu tak stać przez kolejne kilka minut (z solą i sodą oczyszczoną wciąż w środku). Po około 10 minutach nałóż pokrywkę i energicznie wstrząsaj nim. Na końcu go dokładnie opłucz.