PoradyWłożyła czapki z daszkiem do zmywarki. Też spróbowałam i jestem zachwycona!

Włożyła czapki z daszkiem do zmywarki. Też spróbowałam i jestem zachwycona!

Jak prać czapkę z daszkiem? Fot. Genialne.pl
Jak prać czapkę z daszkiem? Fot. Genialne.pl

14.09.2023 17:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zanim schowasz czapkę z daszkiem na okres jesienno-zimowy do szafy, powinieneś o nią odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, jak prać czapkę z daszkiem, by jej nie zniszczyć. Dzięki kilku prostym patentom sprawisz, że będzie czysta i się nie odkształci.

Pranie czapki z daszkiem bywa kłopotliwe, ponieważ łatwo ją zniszczyć. Warto wiedzieć, jak usunąć plamy potu i inne zabrudzenia, by nie odbarwić materiału i nie zdeformować daszka. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o praniu tego popularnego nakrycia głowy.

Jak prać czapkę z daszkiem, żeby jej nie zniszczyć?

Wrzucenie czapki z daszkiem do pralki nie wchodzi w grę. W ten sposób łatwo uszkodzić daszek i zdeformować nakrycie głowy. Kolorowe czapki należy prać w letniej wodzie, by nie wyblakły. Jeśli plamy pojawiły się w okolicy nadruku lub naklejonych elementów (np. cyrkonii czy koralików), do czyszczenia użyj szczoteczki do zębów. Ostrożnie dobieraj środki piorące. Jeśli na materiale nie ma mocnych zabrudzeń, wystarczy mydło w płynie lub inny delikatny preparat. Jeśli zaś nie chcesz prać czapki ręcznie, możesz wykorzystać do tego zmywarkę (jak to zrobić, opisujemy w dalszej części artykułu). Po praniu ułóż nakrycie głowy poziomo na suszarce. By zachowało ładny kształt, możesz umieścić je na piłce lub wypchać ręcznikami.

Jak prać czapkę z daszkiem? Fot. Freepik
Jak prać czapkę z daszkiem? Fot. Freepik

Jak prać czapkę z daszkiem w zmywarce?

W pierwszej chwili ten pomysł może wydawać się nieco dziwny, ale pranie czapki z daszkiem w zmywarce ma wielu zwolenników. W przeciwieństwie do pralki — zmywarka pozwala na ułożenie nakrycia głowy poziomo (tak, by się nie ruszało). Dzięki temu daszek nie ulega odkształceniu. Zatem jak prać czapkę z daszkiem w zmywarce? Ułóż ją w górnej szufladzie i wybierz program z odpowiednią temperaturą. Sprawdź na metce, w ilu stopniach możesz prać czapkę, by materiał się nie odbarwił. Uruchom urządzenie i czekaj. Po zakończeniu prania wyjmij i wysusz czapkę. Powinna być idealnie czysta i zachowywać swój pierwotny kształt.

Jak usunąć plamy potu z czapki z daszkiem? Fot. Freepik
Jak usunąć plamy potu z czapki z daszkiem? Fot. Freepik

Jak usunąć plamy potu z czapki z daszkiem?

Jeśli na czapce z daszkiem pojawiły się plamy potu lub inne poważniejsze zabrudzenia, najlepiej będzie, jeśli usuniesz je w czasie prania ręcznego. Masz do wyboru kilka środków, które powinny poradzić sobie ze wszystkimi plamami.

  • Mydło do prania. Potrzyj nim plamy, a następnie zostaw czapkę w misce z wodą na całą noc. Rano wypierz czapkę.
  • Aspiryna. Rozpuść 2 tabletki w 100 ml ciepłej wody. Nanieś mieszankę na plamy i zostaw na godzinę. Po tym czasie wypłucz materiał.
  • Ocet i soda oczyszczona. Połącz je w proporcji 2:3, by powstała papka. Nałóż ją na plamy i zostaw na godzinę. Później upierz czapkę. Pamiętaj, że soda oczyszczona nie nadaje się do czyszczenia kolorowych rzeczy, ponieważ ma działanie wybielające.
  • Woda utleniona. To rozwiązanie również rekomendowane do prania jasnych kolorów. Wymieszaj wodę utlenioną z sodą oczyszczoną i zwykłą wodą w proporcji 1:1:1. Nałóż na plamy i zostaw na 45 minut. Następnie upierz czapkę.
  • Sok z cytryny. Wymieszaj 1 łyżeczkę soku z solą i nałóż na plamy na białej lub bardzo jasnej czapce. Połóż ją na słońcu do wyschnięcia, a następnie upierz.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także