Przypadkowo wysypałam na krawat męża. Wyżarła całą plamę co do joty
Krawat to stały element eleganckiej męskiej garderoby. Ze względu na delikatny materiał nie powinno się go wrzucać do pralki. Co jednak zrobić, kiedy pojawią się na nim tłuste plamy? Oto jak prać krawat.
16.09.2023 21:19
Pranie krawatu nie jest tak łatwą sprawą, jak może wydawać się na początku. Trzeba uważać, aby nie zniszczyć delikatnej struktury materiału, z którego został zrobiony. Zatem jak prać krawat? Podpowiadamy!
Jak prać krawat?
Podstawową zasadą, której bezwzględnie należy przestrzegać, jest to, aby nie prać krawatu silnym detergentem. W ten sposób bardzo łatwo go zniszczyć. Podobnie będzie, jeśli wrzucimy go do pralki. Co zatem zrobić, aby nasz zabrudzony krawat wrócił do dawnej świetności? Poleca się pranie ręczne. Najlepiej zamoczyć go po prostu w niewielkiej ilości wody z mydłem. To trik, który niestety ma swoją wadę — sprawdza się tylko przy delikatnych zabrudzeniach. Wobec bardziej wymagających, jak choćby plamy od tłustego jedzenia, po prostu się nie sprawdzi. Pomocna przy ich zwalczaniu jest mąka ziemniaczana lub talk, którymi należy zaprać powstałe plamy. Miej też na uwadze, aby nie wyciskać krawata po namoczeniu. Lepiej zostawić go do samodzielnego wyschnięcia — unikniesz dzięki temu odkształceń, które go zniszczą.
Trik na czysty krawat
Jak mogłeś zauważyć, pranie tej części męskiej garderoby wymaga cierpliwości i zastosowania delikatnych środków, które nie naruszą struktury materiału. Zatem jak należy prać krawat? Zabierając się do jego czyszczenia, sprawdź najpierw, z jakiego materiału został wykonany. Nie każdy można prać w tej samej temperaturze. Przykładowo jedwabne krawaty pierze się tylko ręcznie, zaś w przypadku poliestrowych wyjątkowo możesz je uprać w wyższej temperaturze. Do ich czyszczenia warto stosować też płyn do mycia naczyń czy specjalne środki do czyszczenia delikatnych materiałów. Na pewno nie uszkodzą tej tkaniny. Nie zaleca się też prasowania krawatu, najlepiej — jak wspomnieliśmy już wcześniej — po prostu rozwiesić go do samodzielnego wyschnięcia. Jeśli już musimy go szybko uprasować, najlepiej zrobić to przez delikatną szmatkę, aby żelazko nie dotykało bezpośrednio materiału.