PoradyJak prać strój kąpielowy, by służył przez lata i nie wyblakł? Są na to proste sposoby!

Jak prać strój kąpielowy, by służył przez lata i nie wyblakł? Są na to proste sposoby!

Jak prać strój kąpielowy, by służył przez lata i nie wyblakł? Są na to proste sposoby!
20.06.2022 15:24

Kiedy tylko nastają słoneczne dni, wiele osób wyciąga z szafy swoje kostiumy kąpielowe i maszeruje nad wodę lub rozpoczyna opalania na balkonie. Czy wiesz, jak prać strój kąpielowy, aby służył przez wiele sezonów? Tak naprawdę wcale nie jest to trudne.

Obraz

Jak dbać o strój kąpielowy?

Oczywiście najpopularniejszą metodą czyszczenia kostiumów kąpielowych, jest pranie ich w rękach. Przygotuj miskę i wlej do niej letnią lub zimną wodę. Dodaj odrobinę delikatnego płynu do prania. Unikaj raczej proszków (mogą zostawiać ślady na ciemnych tkaninach). Następnie mocz strój przez 20 minut. Po tym czasie wypłucz go z piany i wysusz. Pamiętaj, aby nie wyżymać materiału.

Jak prać kostium kąpielowy w pralce?

Najpierw dokładnie przestudiuj metkę i przekonaj się, jak producent zaleca prać Twój kostium. Jeżeli metkę już dawno odciąłeś, to musisz zadbać o to, aby nie zniszczyć swojego stroju. Opłucz go z piasku, chloru czy soli. Włóż do pralki i ustaw tryb prania ręcznego (30°C).

Pamiętaj, aby do pralki nie wkładać kostiumów z fiszbinami, falbanami, cekinami, usztywnianym stanikiem czy innymi ozdobami, które mogłyby zniekształcić się podczas prania.

Artem Beliaikin/unsplash
Artem Beliaikin/unsplash

Jak suszyć strój kąpielowy?

Kostiumu kąpielowego nie prasujemy, gdyż wysoka temperatura zdecydowanie mu nie służy. Dodatkowo nie należy suszyć do w suszarce automatycznej. Strój najlepiej położyć płasko na ręczniku lub powiesić na suszarce za metkę czy sznureczki. I co najważniejsze: nie zostawiamy go w pełnym słońcu, gdyż materiał może wyblaknąć.

Jak przywrócić kolor stroju kąpielowego?

Jeżeli strój kąpielowy trochę wyblakł, to istnieją sposoby, dzięki którym przywrócisz mu blask i kolor. W misce wymieszaj zimną wodę z solą lub sodą oczyszczoną (1 litr wody i 1 łyżka soli). W przygotowanym roztworze mocz kostium przez kilkanaście minut i wysusz w zacienionym miejscu.

Zoran Zonde Stojanovski/unsplash
Zoran Zonde Stojanovski/unsplash

Jak wyczyścić biały strój kąpielowy?

Zdarza się, że białe stroje kąpielowe szybko żółkną. Dzieje się tak za sprawą olejków do opalania oraz kontaktu materiału z solą czy piaskiem. Jak sobie z tym poradzić? Możesz spróbować moczyć kostium, przez godzinę, w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub wody utlenionej. Taka kuracja powinna pomóc.

Już wiesz jak prać strój kąpielowy. Przekonaj się teraz, że możliwe jest ograniczenie prasowania firan do koniecznego minimum.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także