PoradyJak przestać obgryzać paznokcie? Pomoże prosty, sprawdzony trik!

Jak przestać obgryzać paznokcie? Pomoże prosty, sprawdzony trik!

Jak nie obgryzać paznokci? Fot. Freepik / CALI CURLS YpuTube
Jak nie obgryzać paznokci? Fot. Freepik / CALI CURLS YpuTube
Manuel
10.10.2022 15:10

Często się o tym nie mówi. Bo to problem, niby z jednej strony błahy, ale z drugiej - bardzo wstydliwy. A fakty są takie, że dużo ludzi ma z tym poważny problem. Jak nie obgryzać paznokci?

Coś więcej niż po prostu zły nawyk...

Obgryzanie paznokci zazwyczaj zaczyna się w dzieciństwie i może trwać przez całą dorosłość, a skutki uboczne mogą być więcej niż kosmetyczne. Powtarzające się obgryzanie paznokci może sprawić, że skóra wokół paznokci będzie bolała, a także może uszkodzić tkankę, która sprawia, że paznokcie rosną, co może skutkować nieprawidłowo wyglądającymi paznokciami. Przewlekłe obgryzanie paznokci może również sprawić, że będziesz podatny na infekcje, ponieważ przenosisz szkodliwe bakterie i wirusy z ust na palce, a z paznokci na twarz i usta.

Jak nie obgryzać paznokci?

Aby pomóc Ci przestać obgryzać paznokcie, dermatolodzy zalecają stosowanie się do poniższych wskazówek:

Robimy je na krótko

Utrzymuj krótko przycięte paznokcie. Posiadanie mniejszej ilości paznokci zapewnia mniej do obgryzania i jest mniej kuszące.

Lakier Twoim najlepszym przyjacielem

Nałóż na swoje paznokcie lakier. Najlepiej taki o gorzkim smaku. Choć czasem wystarczy świadomość, że masz coś nie nadającego się do jedzenia - "czystą chemię" na palcach, aby zniechęcić się do obgryzania.

Aloes na obgryzanie paznokci

Tak samo jak lakier do włosów, zadziała aloes. Jego gorzki smak skutecznie zniechęca do zbliżenia nawet palca do ust. Trzymaj kawałki aloesu w lodówce i codziennie rano owiń nim palce. Dodatkowo wzmocni on paznokcie i pomoże im zdrowo odrosnąć. Obgryzanie paznokci stanie się przeszłością.

Zadbane paluszki!

Wykonuj regularnie manicure. Wydawanie pieniędzy na utrzymanie atrakcyjnego wyglądu paznokci może sprawić, że będziesz mniej skłonny/a do ich obgryzania. Alternatywnie możesz również pokryć paznokcie... taśmą lub naklejkami lub nosić rękawiczki, aby zapobiec obgryzaniu.

Jak nie obgryzać paznokci, fot. freepik
Jak nie obgryzać paznokci, fot. freepik

Jedna obsesja na miejsce drugiej...

Zastąp nawyk obgryzania paznokci dobrym nawykiem. Kiedy masz ochotę obgryzać paznokcie, spróbuj zamiast tego pobawić się piłką antystresową lub czymś podobnym. Pomoże to utrzymać ręce zajęte i z dala od ust.

Gra w (podświadome) skojarzenia

Zidentyfikuj swoje "czynniki wyzwalające" chęć obgryzania. Mogą to być czynniki fizyczne, jak długość paznokci lub inne, takie jak nuda, stres czy niepokój. Wiedząc, co powoduje, że obgryzasz paznokcie, możesz dowiedzieć się jak uniknąć tych sytuacji i opracować plan jak przestać. Sama wiedza o tym, kiedy masz skłonność do obgryzania, może pomóc w rozwiązaniu problemu.

Kroczek po kroczku...

Spróbuj stopniowo przestać obgryzać paznokcie. Niektórzy lekarze zalecają stopniowe podejście do przełamania nawyku. Spróbuj najpierw przestać obgryzać jeden rodzaj paznokci, na przykład paznokcie u kciuka. Kiedy to się uda, wyeliminuj stopniowo wszystkie paznokcie po kolei. Celem jest dojście do punktu, w którym nie będziesz już obgryzać żadnego.

"A w mojej głowie wojna, myśli niespokojnych..."

Dla niektórych osób obgryzanie paznokci może być oznaką poważniejszego problemu emocjonalnego. Jeśli wielokrotnie próbowałeś zerwać z obgryzaniem, a problem nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem. Czasem to po prostu jedyne dobre rozwiązanie i nie ma drogi na skróty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także