Balkon i ogródOgródJak przycinać lawendę, żeby miała więcej kwiatów i była gęsta? Odmładzające rośliny cięcia

Jak przycinać lawendę, żeby miała więcej kwiatów i była gęsta? Odmładzające rośliny cięcia

Jak przycinać lawendę, żeby miała więcej kwiatów i była gęsta? Odmładzające rośliny cięcia

15.08.2022 20:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lawenda jest uroczą rośliną, która dodatkowo niezwykle przyjemnie pachnie. Zdobi nie tylko balkony. Coraz więcej osób decyduje się posadzić ją we własnym ogrodzie. Uprawa lawendy wcale nie jest trudna. Poznaj jej tajniki.

Lawenda naturalnie rośnie w rejonie Morza Śródziemnego. Jednak już od dawna jest uprawiana w przydomowych ogródkach i na balkonach. Wszystko za sprawą jej drobnych, fioletowych kwiatów, które roztaczają aromatyczną woń.

Uprawa lawendy - wybór odpowiedniego stanowiska

Lawenda preferuje stanowiska słoneczne, jasne lecz osłonięte od wiatru. Najlepsze będzie rejon ogródka wychodzący na południe lub zachód. Bardzo istotna jest też właściwa gleba. Przede wszystkim musi być żyzna i przepuszczalna (o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie). Bez rozpoczęciem sadzenie najlepiej będzie, jeżeli właściwie przygotujesz podłoże. Przekop cały teren, na którym planujesz uprawiać lawendę. Następnie glebę wymieszaj z drobnym żwirem lub grysem.

Musisz pamiętać, że lawenda nie lubi podmokłych terenów ani kwaśnej gleby. Na niski poziom wapnia w ziemi pomoże kreda lub dolomit.

Annie Spratt/unsplash
Annie Spratt/unsplash

Przycinanie

Lawenda bardzo lubi być przycinana. Dzięki temu uprawa lawendy będzie prosta a roślina będzie się bujnie rozrastać. Każdego roku przycinanie wykonuj dwa razy:

  • na wiosnę (przełom marca i kwietnia); jeszcze przed kwitnieniem przytnij pędy o minimum 10 cm,
  • na jesień (po przekwitnięciu) obetnij suche pędy i zwiędłe kwiatostany.

Właściwe podlewanie

Odpowiednie podlewanie jest istotne. Lawendę podlewaj raz na tydzień. Pilnuj, aby gleba była lekko wilgotna. Roślina nie wybaczy Co zalania korzenie. Wówczas zaczną one gnić, a lawenda staje się podatna na choroby grzybowe.

Nick Fewings/unsplash
Nick Fewings/unsplash

Zimowanie

Dużym zagrożeniem dla lawendy są mrozy i zimowanie w gruncie. Kiedy tylko temperatura spadnie poniżej 10°C, to zabezpiecz roślinę agrowłókniną. Dzięki temu przetrwa zimę.

Gdzie sadzić lawendę?

Pachnąca roślina odstrasza mrówki oraz mszyce. Dlatego posadź ją obok roślin, które są często atakowane przez te insekty. Dobrze czuje się także w towarzystwie róż, tymianku, nagietków, rozmarynu czy hyzop.

Uprawa lawendy jest dość prosta. Już znaj jej tajniki. Teraz poznaj patent na to, jak uprawiać pieczarki w ogrodzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także