PoradyLajfhakiOdetnij od storczyka. Rośnie jak nigdy wcześniej

Odetnij od storczyka. Rośnie jak nigdy wcześniej

Odetnij od storczyka. Rośnie jak nigdy wcześniej
13.10.2023 12:02, aktualizacja: 13.10.2023 13:59

Królują na parapetach od wielu lat, ze względu na ich egzotyczny i elegancki kształt. Mimo to wiele osób ma problem z ich hodowlą. Podpowiadamy jak rozmnożyć storczyka.

Postawione w pomieszczeniach dodają mu niebywałego uroku. Dlatego niektórzy decydują się na ich uprawę, która nie należy do łatwych. Rośliny te bardzo często nie chcą kwitnąć oraz nie są łatwe w rozmnażaniu. Jednak istnieje prosty sposób, aby zabieg ten był udany.

Jak rozmnożyć storczyka?

Storczyki dostępne w sklepach są rozmnażane dzięki metodzie klonowania. Jednak w warunkach domowych nie jest to możliwe, przez co pozostaje zrobić to z nasion. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i dowiedzieć się jak przeprowadzić ten zabieg poprawnie. Największą trudnością będzie pobieranie kępki, ponieważ tylko z niej może wyrosnąć zdrowa roślina. Warto wcześniej zwrócić szczególną uwagę na jakość narzędzi, które powinny być sterylne. Dzięki temu unikniemy rozmaitych chorób. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebny będzie skalpel, który kosztuje nie więcej niż 20 zł. Należy też przygotować nawóz i węgiel aktywny, dzięki którym korzenie storczyka będą łatwiejsze w formowaniu.

jak podlewać storczyki by kwitły przez długie tygodnie? fot. freepik
jak podlewać storczyki by kwitły przez długie tygodnie? fot. freepik

Poznaj trik na to, jak rozmnożyć storczyka

Na początek trzeba sięgnąć po skalpel, który pozwoli na sprawne oddzielnie liścia od łodygi. Należy wykonać to tak, aby pobrana szczepka miała na sobie kawałek pnia rośliny. To bardzo ważne, ponieważ liście same nie wypuszczą korzeni. Nie posiadają one punktu wzrostu. Tak odcięty fragment rośliny należy zostawić na noc do przesuszenia, bo jak możemy przeczytać w artykule w serwisie WP Kobieta:

W tym czasie powstanie na nim błona, którą nacieramy rano nawozem do formowania korzeni. Następnie przygotowujemy roztwór z węgla aktywnego. Po wymieszaniu jednej tabletki w połowie szklanki wody wkładamy do środka liść. Gdy tylko zauważymy nowe korzenie, możemy umieścić storczyk w doniczce. Szczepkę podlewamy dopiero po upływie trzech dni. Wtedy pięknie wyrośnie i nie zostanie przelana.
nawóz do storczyka fot. genialne.pl
nawóz do storczyka fot. genialne.pl

Nawóz do storczyka za grosze

Warto zadbać o jego bujny oraz zdrowy rozwój przy użyciu piwa. Jest ono prawdziwą bombą witaminową, ponieważ zawiera m.in. potas, wapń, fosfor oraz magnez, które są niezbędne roślinie. Przed podlaniem storczyka piwem należy je wygazować, a następnie rozcieńczyć z wodą. Taką miksturę wystarczy stosować raz na miesiąc, a kwiat będzie kwitł długo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także