Jak przycinać storczyka? Jeśli zrobisz to prawidłowo, wypuści bujne kwiaty
Storczyki są popularnymi, ale i wymagającymi w uprawie roślinami, które należy regularnie przycinać, aby obficie kwitły. Jest to bardzo ważny zabieg szczególnie po przekwitnięciu, ponieważ zachęci roślinę do ponownego wypuszczenia egzotycznych kwiatów. Podpowiadamy, jak przycinać storczyka.
Prawidłowa pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu wymaga przycięcia obumarłych pędów. Po tym zabiegu kwiat przechodzi w stan spoczynku, podczas którego regeneruje siły do nowego kwitnienia w następnym sezonie.
Jak przycinać storczyka?
Sposób przycinania zależy od odmiany storczyka. Dlatego przedstawiamy te najpopularniejsze:
- storczyki wytwarzające kłącza lub pseudobulwy, kwitną z pędów jednorocznych i po ich przekwitnięciu należy odciąć cały zaschnięty pęd. Dopiero po około 4 latach trzeba pozbyć się pseudobulwy, ponieważ zamiera. W skład tej grupy wchodzą storczyki o nazwie: Oncidium, Cattleya, Cymbidium oraz Dendrobium;
- storczyki niewytwarzające pseudobulw, czyli Vanda lub Doritis, wymagają przycinania tylko uschniętego kwiatostanu blisko najwyższego liścia. Jeśli pozostawisz zasychający pęd, to storczyk straci całą energię na jego podtrzymanie, zamiast wypuszczać nowe pędy;
- storczyki wtórnie kwitnące np. Phalaenopsis, mają zdolność ponownego wypuszczania kwiatostanów na tym samym pędzie. Dlatego można przycinać go na dwa sposoby, czyli po prostu odciąć suchy pęd przy najbliższym liściu. Następnie przenieść storczyka do chłodnego miejsca, aby się zregenerował. Druga metoda polega na pozostawieniu przekwitniętego pędu i czekaniu, ponieważ jeśli jest on zielony, to najprawdopodobniej wypuści kolejny kwiatostan. Wtedy wystarczy przyciąć pęd za trzecim oczkiem, czyli zgrubieniem.
Okres spoczynku storczyka
Odpowiedni czas na regenerację sił jest dla storczyka bardzo ważny, ponieważ pozwala na prawidłowy wzrost rośliny. Dlatego należy wprowadzać storczyki w stan snu sztucznie i niezależnie od pory roku. Po okresie kwitnienia warto ograniczyć podlewanie i nawożenie rośliny oraz poczekać, aż ziemia w doniczce będzie całkowicie sucha. Dopiero wtedy storczyk należy przenieść w chłodniejsze miejsce, czyli z temperaturą maksymalnie 20 stopni Celsjusza. Po czasie około 4 miesięcy rośliny zaczną wypuszczać młode pędy oraz korzenie, a wtedy trzeba zapewnić im odpowiednie nawodnienie i wyższą temperaturę w pomieszczeniu. Czas ponownego kwitnienia storczyków jest odpowiedni do ich nawożenia, a najlepiej przygotować odżywkę dla tych kwiatów samodzielnie w domu.