PoradyZrób to przed urlopem, a nie spotka cię przykra niespodzianka. Unikniesz nerwów na wyjeździe

Zrób to przed urlopem, a nie spotka cię przykra niespodzianka. Unikniesz nerwów na wyjeździe

Ile razy w czasie wakacyjnych wyjazdów zastanawiałeś się, czy na pewno wyłączyłeś wszystkie sprzęty w domu? A może dręczyło cię przeświadczenie, że zostawiłeś odkręcony zawór wody i z pewnością doszło do awarii, przez którą mieszkanie zostanie zalane? Na te i inne urlopowe koszmary jest jedno wyjście — wiedza, jak przygotować mieszkanie do wyjazdu. Oto wszystko, co powinieneś zrobić przed wyruszeniem w podróż.

Jak przygotować mieszkanie do wyjazdu? Fot. Freepik
Jak przygotować mieszkanie do wyjazdu? Fot. Freepik

Odpowiednie zadbanie o mieszkanie przed urlopem jest równie ważne jak pakowanie walizki (a może nawet ważniejsze!). Jeśli zostawisz wszystko w należytym porządku i będziesz mieć co do tego absolutną pewność, w czasie urlopu nie będą dręczyły cię myśli o potencjalnych domowych katastrofach. Podpowiadamy, jak przygotować mieszkanie do wyjazdu.

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas wyjazdu?

Jeśli nie ubezpieczyłeś wcześniej mieszkania, warto to zrobić przed urlopem. Polisa to zabezpieczenie na wypadek awarii i zniszczeń, które mogą powstać w ich wyniku. W niektórych wariantach pozwala również pokryć koszty mienia skradzionego w czasie włamania. Dzięki niej będziesz miał pewność, że nawet jeśli coś się stanie, odzyskasz pieniądze na pokrycie strat. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować mieszkanie do wyjazdu, by zminimalizować ryzyko awarii i innych przykrych niespodzianek do minimum.

Jak przygotować mieszkanie do wyjazdu? Fot. Freepik
Jak przygotować mieszkanie do wyjazdu? Fot. Freepik

Jak przygotować domowe sprzęty i instalacje do wyjazdu?

Aby po powrocie z urlopu nie spotkały cię żadne przykre niespodzianki, zadbaj o wyłączenie i zabezpieczenie domowych sprzętów oraz instalacji.

  • Zakręć zawór wody. Jeśli pojawi się jakaś nieszczelność, np. pęknie wężyk przy WC, woda nie zaleje mieszkania twojego ani sąsiada. Zakręć również zawory gazu oraz ogrzewania (chyba że wyjeżdżasz zimą, wtedy lepiej minimalnie ogrzewać mieszkanie nawet w czasie nieobecności).
  • Wyjedz z lodówki wszystko, co mogłoby się zepsuć w czasie twojego wyjazdu. Do zamrażarki włóż monetę. Ułóż ją na pojemniku z zamrożoną wcześniej wodą. Dzięki temu po powrocie będziesz wiedział, czy lodówka nie rozmrażała się w czasie twojej nieobecności (jeśli moneta się zanurzy, to znak, że doszło do przerwy w dostawie prądu i częściowego rozmrożenia oraz ponownego zamarznięcia żywności — musisz ją wyrzucić).
  • Odłącz od prądu wszystkie urządzenia z wyjątkiem lodówki. Dzięki temu nie będą zużywać prądu podczas twojej nieobecności. Pamiętaj, że nawet dioda przy telewizorze i ładowarka pozostawiona w gniazdku bez przerwy pobierają prąd.

Jak przygotować rośliny do wyjazdu?

Jeśli masz w domu rośliny inne niż kaktusy (o nie akurat nie trzeba się martwić nawet w przypadku dłuższych wyjazdów), powinieneś pomyśleć o tym, jak zapewnić im odpowiednią ilość wody w czasie twojej nieobecności.

  • Najprostszym sposobem jest poproszenie kogoś z rodziny lub znajomych o doglądanie mieszkania i podlewanie kwiatów.
  • Jeśli nie masz takiej możliwości, ustaw kwiaty jak najdalej od okien, w najchłodniejszym, ale jasnym pomieszczeniu.
  • Zostaw otwarte drzwi w kuchni oraz łazience, by zapewnić lepszą cyrkulację powietrza.
  • Stwórz również prosty system nawadniający, np. z niedokręconych butelek włożonych do doniczek nakrętkami do dołu.
  • Możesz również wykorzystać hydrożel lub tabletki z mineralnym stabilizatorem wilgoci.
Jak przygotować mieszkanie do wyjazdu? Fot. Freepik
Jak przygotować mieszkanie do wyjazdu? Fot. Freepik

Jak przygotować mieszkanie do wyjazdu? Ostatni rzut oka

Krótko przed wyjazdem wynieś śmieci, by nie przyciągały robactwa i nie śmierdziały. W miarę możliwości zostaw pusty kosz na brudne ubrania (przyda się po powrocie, gdy rozpakujesz walizkę) i zostaw w mieszkaniu względny porządek (do czystego domu milej się wraca). Przed wyjściem obejdź mieszkanie i sprawdź, czy wszystkie sprzęty są wyłączone, światła pogaszone, okna zamknięte. Możesz zrobić zdjęcie kuchenki gazowej, by mieć pewność, że nie zostawiłeś jej włączonej. To samo warto zrobić z żelazkiem, jeśli używałeś go tuż przed wyjazdem. Na koniec dokładnie zamknij drzwi na wszystkie zamki i złap za klamkę, by upewnić się, że są zamknięte. Skup się na tej czynności, by dobrze ją zapamiętać i nie zastanawiać się po drodze na urlop, czy na pewno zamknąłeś mieszkanie. Możesz również nagrać ten moment telefonem, by mieć namacalny dowód.