PoradyLajfhakiJak przygotować okna na zimę? 3 proste sposoby, by ciepło nie uciekało z domu

Jak przygotować okna na zimę? 3 proste sposoby, by ciepło nie uciekało z domu

Jak przygotować okna na zimę? 3 proste sposoby, by ciepło nie uciekało z domu
14.09.2022 19:21

Podczas okresu grzewczego, przez nieszczelne okna, możemy tracić nawet 25% ciepła. Ma to już znaczący wpływ na nasze rachunki. Co zrobić, aby zminimalizować skutki niekorzystnych warunków pogodowych? Dowiedz się, jak przygotować okna na zimę!

Cyrkulacja powietrza

Należy pamiętać, że właściwa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach jest niezbędna dla naszego zdrowia i do naszych mieszkań powinno się dostawać świeże powietrze. Więc uszczelnianie okien, jeżeli nie mamy innego źródła dopływu świeżego powietrza, nie zawsze jest najlepszym pomysłem :) Możemy mieć bowiem problem z parującymi oknami, o czym przeczytasz w naszym artykule: Parujące okna – jak sobie z nimi poradzić?

genialne.pl
genialne.pl

Regulacja okien na zimę

Nieszczelność okien plastikowych może mieć swoją przyczynę w rozregulowanych zawiasach i okuciach, w zużytych uszczelkach lub w niewłaściwym ustawieniu mimośrodowych rolek ryglujących...

Okucia i zawiasy. Sprawdź ich stan. Powinny być na swoim miejscu i nie powinny być luźne. Dokręć je śrubokrętem, jeżeli jest taka potrzeba. Następnie zabezpiecz wazeliną techniczną lub smarem na bazie silikonu.

Samodzielne uszczelnianie okien. Fot. Freepik.com
Samodzielne uszczelnianie okien. Fot. Freepik.com

Test na nieszczelność okien

Włóż kartkę papieru między skrzydło a ościeżnicę i zamknij okno. Jeżeli kartka luźno wypada, oznacza to, że tracisz sporą część ciepła.

pinterest.com
pinterest.com

Tryb lato/zima

Nowoczesne okna mają regulację docisku skrzydła do ościeżnicy. Są to tzw. rolki mimośrodowe. Znajdują się one na każdym skrzydle z obu jego stron i mogą być ustawione w jednym z 3 trybów:

  • letni - siła docisku jest najmniejsza i okno jest najmniej szczelne.
  • neutralny - znacznik na rolce ustawiony jest pionowo i oznacza średnią siłę docisku.
  • zimowy - rolka obrócona o 180 stopni w stosunku do trybu letniego to maksymalna siła docisku.

W takim razie jak przygotować okna na zimę?

youtube.com
youtube.com

Jak docisnąć okna?

Aby przestawić docisk na tryb zimowy, potrzebujesz do tego klucz imbusowy. Sprawdź ustawienie rolki mimośrodowej, przekręcając ją w dowolnym kierunku. Następnie zostaw ją w pozycji, w której po zamknięciu okna docisk jest najmocniejszy.

Jak uszczelnić okna na zimę?

Uszczelki. Zwróć szczególną uwagę zwłaszcza na te w dolnej części ramy, gdyż są bardziej narażone na zniszczenie. Jeżeli nie ma ich ubytków i są nadal elastyczne, wystarczy je zakonserwować smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Jeżeli natomiast uszczelki są już zużyte, należy je wtedy wymienić. Ale pamiętaj, nie należy tego robić w czasie mrozów!

pinterest.com
pinterest.com

Montaż uszczelek

Uszczelki mają swoje rozmiary, dlatego dobieraj je wg danych z karty gwarancyjnej okien lub z umowy z firmą montażową. Przed montażem ościeżnice oczyść z brudu i tłuszczu, a uszczelkę przyklej zdejmując z niej taśmę zabezpieczającą.

pinterest.com
pinterest.com

Poświęć więc swoim oknom chwilę uwagi. Powyższe zalecenia z pewnością poprawią ich szczelność, przedłużą ich żywotność, ale przede wszystkim pozwolą przygotować okna na zimę.

freepik.com
freepik.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także