Jak przygotować okna na zimę? 3 proste sposoby, by ciepło nie uciekało z domu
Podczas okresu grzewczego, przez nieszczelne okna, możemy tracić nawet 25% ciepła. Ma to już znaczący wpływ na nasze rachunki. Co zrobić, aby zminimalizować skutki niekorzystnych warunków pogodowych? Dowiedz się, jak przygotować okna na zimę!
Cyrkulacja powietrza
Należy pamiętać, że właściwa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach jest niezbędna dla naszego zdrowia i do naszych mieszkań powinno się dostawać świeże powietrze. Więc uszczelnianie okien, jeżeli nie mamy innego źródła dopływu świeżego powietrza, nie zawsze jest najlepszym pomysłem :) Możemy mieć bowiem problem z parującymi oknami, o czym przeczytasz w naszym artykule: Parujące okna – jak sobie z nimi poradzić?
Regulacja okien na zimę
Nieszczelność okien plastikowych może mieć swoją przyczynę w rozregulowanych zawiasach i okuciach, w zużytych uszczelkach lub w niewłaściwym ustawieniu mimośrodowych rolek ryglujących...
Okucia i zawiasy. Sprawdź ich stan. Powinny być na swoim miejscu i nie powinny być luźne. Dokręć je śrubokrętem, jeżeli jest taka potrzeba. Następnie zabezpiecz wazeliną techniczną lub smarem na bazie silikonu.
Test na nieszczelność okien
Włóż kartkę papieru między skrzydło a ościeżnicę i zamknij okno. Jeżeli kartka luźno wypada, oznacza to, że tracisz sporą część ciepła.
Tryb lato/zima
Nowoczesne okna mają regulację docisku skrzydła do ościeżnicy. Są to tzw. rolki mimośrodowe. Znajdują się one na każdym skrzydle z obu jego stron i mogą być ustawione w jednym z 3 trybów:
- letni - siła docisku jest najmniejsza i okno jest najmniej szczelne.
- neutralny - znacznik na rolce ustawiony jest pionowo i oznacza średnią siłę docisku.
- zimowy - rolka obrócona o 180 stopni w stosunku do trybu letniego to maksymalna siła docisku.
W takim razie jak przygotować okna na zimę?
Jak docisnąć okna?
Aby przestawić docisk na tryb zimowy, potrzebujesz do tego klucz imbusowy. Sprawdź ustawienie rolki mimośrodowej, przekręcając ją w dowolnym kierunku. Następnie zostaw ją w pozycji, w której po zamknięciu okna docisk jest najmocniejszy.
Jak uszczelnić okna na zimę?
Uszczelki. Zwróć szczególną uwagę zwłaszcza na te w dolnej części ramy, gdyż są bardziej narażone na zniszczenie. Jeżeli nie ma ich ubytków i są nadal elastyczne, wystarczy je zakonserwować smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Jeżeli natomiast uszczelki są już zużyte, należy je wtedy wymienić. Ale pamiętaj, nie należy tego robić w czasie mrozów!
Montaż uszczelek
Uszczelki mają swoje rozmiary, dlatego dobieraj je wg danych z karty gwarancyjnej okien lub z umowy z firmą montażową. Przed montażem ościeżnice oczyść z brudu i tłuszczu, a uszczelkę przyklej zdejmując z niej taśmę zabezpieczającą.
Poświęć więc swoim oknom chwilę uwagi. Powyższe zalecenia z pewnością poprawią ich szczelność, przedłużą ich żywotność, ale przede wszystkim pozwolą przygotować okna na zimę.