8 sygnałów, które wysyła umierająca roślina. Znając ich znaczenie można ją uratować!
Większość z nas ma w domu, czy mieszkaniu pokojowe rośliny. W przypadku posiadania tarasu, czy ogrodu, większość roślin można wystawić na zewnątrz. Natomiast mając tylko mieszkanie, rośliny mieszkają z nami przez okrągły rok.
Rośliny czasami chorują, coś się z nimi dzieje i nie zawsze wiemy, co mamy zrobić, aby im pomóc. Poniżej podamy kilka przykładów, które może ułatwią Wam prawidłową pielęgnację roślin.
1. Całkowicie żółty albo brązowy liść
Jeżeli pojedynczy liść zrobi się całkowicie brązowy, jest to prawdopodobnie oznaka starzenia się rośliny i nie ma nic w spólnego z nieprawidłową pielęgnacją.
Taki liść najlepiej obciąć, aby roślina nie zużywała na niego energii, którą bardziej potrzebują żywe liście.
2. Liście brązowieją na końcówkach
Gdy większość liści brązowieje na końcówkach, roślina prawdopodobnie dostaje za mało wody.
Ale przyczyną nie koniecznie jest zbyt rzadkie podlewanie. Może ziemia jest niewłaściwa i zbyt szybko wysycha nie utrzymując odpowiedniej wilgoci do danej rośliny.
Albo roślina ma uszkodzone korzenie albo już przerośnięte w doniczce na tyle, że nie mogą pobierać wody.
Jeżeli z korzeniami i ziemią jest wszystko w porządku, jest kilka sposobów na zapewnienie odpowiedniej ilości wody roślinom, jeżeli często nas nie ma w domu.
Można na dnie doniczki umieścić gąbkę, która będzie trzymać wilgoć, a rośliny pobiorą nadmiar wody wtedy, kiedy będą jej potrzebowały.
Można też umieścić butelkę z wodą w ziemi, ale najpierw należy zrobić w niej wiele małych otworów. I tak jak w przypadku z gąbką, roślina będzie pobierać sobie wodę, kiedy będzie jej potrzebowała.
3. Brązowe plamy na środku liści
Brązowe plamy swoją przyczynę mają w zbyt częstym podlewaniu, a raczej w zbytniej wilgoci w glebie, czy otoczeniu. Takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów, które odpowiadają za pojawienie się brązowych plam, które zwiększają się z upływem czasu.
Należy osuszyć podłoże, na przykład umieszczając wyjętą z doniczki roślinę w kolejnej doniczce z filtrem do kawy lub z innym papierem, który pochłonie nadmiar wilgoci. Nie trzeba wtedy stosować żadnej chemii, tylko wystarczy osuszyć odpowiednio podłoże.
Jeżeli już są jakieś pogniłe korzenie, należy je usunąć.
4. Liście żółkną
Jeżeli pojedyncze liście żółkną i opadają lub brązowieją, jest to oznaka, że roślina jest dojrzała i zaczyna się starzeć.
Jeżeli natomiast spora ilość liści żółknie na raz, świadczy to o nieodpowiednich warunkach dla tej rośliny. Może to być za mało światła, albo zbytnie różnice temperatur, czy przeciągi, nieodpowiednia wilgotność...
Jeżeli podłoże w doniczce i korzenie wyglądają na zdrowe, nie ma zgniłych korzeni od nadmiaru wody, ani zasuszonych od braku wody, to spróbuj zmienić miejsce rośliny. Ustaw ją w nowym miejscu robiąc to stopniowo, po godzinę, dwie na początku.
5. Ciemne plamki i z żółtymi obrzeżami
Plamki to choroba grzybicza, której można zapobiegać unikając zbytniej wilgoci i słabej cyrkulacji powietrza.
Rośliny z takimi chorobami najlepiej odseparować od innych roślin, obciąć zainfekowane liście i zapewnić roślinie przewiewne miejsce, w którym nie będzie się utrzymywać zbytnia wilgotność.
Jeżeli się zastanawiasz, czy warto ratować słabe i chore roślinki, zobacz ten artykuł:
6. Brak koloru liści na ich końcach
Różne blaknięcie może być spowodowane brakiem składników odżywczych, których roślina już nie może pobrać z wyjałowionej gleby. I ta zasada dotyczy roślin wieloletnich i jednorocznych. Gdy brak im pokarmu, tracą intensywne barwy. Oczywiście jeżeli nic innego w międzyczasie się nie wydarzyło.
Jeżeli nie masz żadnego nawozu dla roślin zielonych, podlej je wodą po gotowaniu jajek albo pokrusz skorupki jajek i umieść w glebie. Uzupełnisz wapń i potas, który większość roślin potrzebuje.
O tym, czy każda roślina może być "nawożona" skorupkami jajek, przeczytasz w artykule:
7. Za małe lub za mało liści
Za małe, czy za rzadko umieszczone liście mogą świadczyć o braku odpowiedniego światła. Rośliny potrzebują słońca, żeby żyć i jego brak powoduje różne patogenne skutki.
A czasami po prostu roślina jest tak zakurzona, że nie może pobierać odpowiedniej ilości słońca, pomimo że ma go pod dostatkiem.
Jeżeli nie wiesz, jakie rośliny pokojowe są łatwe w uprawie, przeczytaj nasz artykuł:
8. Zwijanie liści
Ten problem dotyczy przede wszystkim roślin pochodzących z terenów tropikalnych, które uwielbiają wilgotne powietrze i jego brak powoduje u nich zwijanie się liści.
Takie rośliny nie powinny stać blisko kaloryferów i bezpośrednio za szybą, gdzie powietrze może być zbyt suche. Oczywiście pomoże spryskanie co jakiś czas takich roślin wodą.