Jak rozciągnąć wełniany sweter po praniu? Uratuj skurczony sweter!
18.12.2023 17:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jesień i zima to idealny czas dla miłośników miękkich i przytulnych swetrów. To ubranie pozwala nie tylko czuć się komfortowo, ale też chroni przed kapryśną pogodą tych pór roku. Co zrobić, gdy ulubiony sweter skurczył się w praniu? Da się go jeszcze uratować?
Dlaczego swetry kurczą się w praniu?
Zniszczenie ulubionego ubrania to prawdziwy koszmar. Niestety, zdarza się to każdemu z nas. Najczęściej ofiarą nieprawidłowej pielęgnacji staje się odzież z naturalnych tkanin. Bardzo często spotyka to właśnie wełniane swetry. Kochamy je za wyjątkowe ciepło i wygodę. Świetnie także odprowadzają wilgoć, dzięki czemu trudno się w nich przegrzać. To prawdziwe remedium na zimowe mrozy. Często jednak po praniu kurczą się. Dlaczego tak się dzieje?
Włókna naturalnego pochodzenia są bardzo delikatne i wymagające, dlatego należy przy nich szczególnie uważać. Błędem, który popełniamy nieświadomie, a który ma ogromny wpływ na wygląd swetrów z wełny, jest pranie ich w nieodpowiedniej temperaturze. Wełnę powinno się prać w wodzie, która ma nie więcej niż 30 stopni. Wysoka temperatura niszczy włókna i sprawia, że tracą swoją elastyczność, przez co się kurczą. Nagłe zmiany temperatur, np. podczas płukania, również nie są korzystne. Zwróć uwagę, czy Twoja pralka posiada specjalny program do prania wełny lub kaszmiru i koniecznie z niego korzystaj.
Równie częstym błędem jest nieprawidłowe suszenie ubrań z wełny. W tym przypadku działa ta sama zasada jeśli chodzi o temperaturę. Źle skończy się rozwieszanie swetra na gorącym grzejniku. Lepiej pozostaw go do samoistnego wyschnięcia. Jeśli zaś masz zamiar skorzystać z suszarki automatycznej, koniecznie najpierw zapoznaj się z zaleceniami producenta, które znajdziesz na metce.
Czy da się uratować skurczony sweter?
Jeśli już doszło do tego nieszczęścia i Twój sweter wełniany zbiegł się w praniu, jeszcze nie wszystko jest stracone! Jeśli nie zdążył się sfilcować, jest duża szansa, że uda się uratować włókna swetra. Jeśli jednak wyjęłaś z pralki sweter sfilcowany, mało prawdopodobne jest, że uda się go przywrócić do pierwotnego stanu i niestety możliwe, że będziesz musiała nadać mu drugie życie. Jeżeli jednak do takich zniszczeń nie doszło i w bębnie pralki znalazłaś jedynie za mały sweter, to szczęście w nieszczęściu.
Skurczone pod wpływem zbyt wysokiej temperatury włókna wełnianej tkaniny można rozciągnąć i rozkurczyć. Bardzo istotne jest, by wszelkie czynności wykonywać bardzo delikatnie i dokładnie, żeby nie doprowadzić do większych zniszczeń czy odkształceń fasonu. Nie masz pojęcia jak uratować swój ukochany sweter? Na szczęście jest kilka sposobów na uratowanie skurczonego swetra. Poniżej przedstawimy Ci kilka z nich.
Kilka sposobów na rozciągnięcie wełnianego swetra
Po pierwsze, bez paniki. Nerwy mogą jedynie zaszkodzić podczas ratowania swetra. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozciągnąć sweter z wełny, oto sprawdzone i skuteczne metody:
- Najprostszą metodą będzie włożenie swetra do miski z ciepłą wodą. Namocz go, a następnie lekko odciśnij wodę i rozłóż go na płasko na ręczniku. Delikatnie i równomiernie rozciągaj tkaninę, aż sweter powróci do swojego wyjściowego rozmiaru.
- Inną metodą będzie namoczenie swetra i wykąpanie go w wodzie z dodatkiem z gliceryny. Do 4 litrów letniej wody dodaj 100 ml gliceryny, dokładnie wymieszaj, a następnie umieść ubranie w roztworze. W trakcie delikatnie ugniataj sweter. Po 30 minutach rozłóż sweter na płasko i pozostaw do wyschnięcia.
- Jeśli nie masz pod ręką gliceryny, świetnie sprawdzi się odżywka do włosów. Wystarczy, że niewielkiej ilości ciepłej wody wlejesz 50 mililitrów odżywki do włosów i namoczysz w tym sweter. Następnie wypłucz go w chłodnej wodzie i podobnie jak poprzednio, rozłóż na ręczniku do samoistnego wyschnięcia. Po takim zabiegu tkanina będzie się dodatkowo pięknie prezentować.
- Jeżeli nadal szukasz odpowiedzi na pytanie jak rozciągnąć skurczony sweter, spróbuj metody z zamrażalnikiem. Namocz sweter w wodzie z dodatkiem specjalnego płynu do pielęgnacji wełny, odciśnij nadmiar. Włóż ubranie do foliowej torebki lub owiń w folię aluminiową i włóż na kilka godzin do zamrażalnika. Wyjmij sweter i poczekaj, aż sam się rozmrozi. Absolutnie nie próbuj rozciągać go, gdy jeszcze jest zamrożony – możesz łatwo uszkodzić strukturę włókien.
- Jest jeszcze jeden sposób, do którego możesz wykorzystać żelazko parowe. Prasowanie sfilcowanego swetra pozwoli na rozluźnienie tkaniny. Pamiętaj jednak, by robić to ostrożnie i najlepiej na lewej stronie ubrania. Dzięki temu możesz uratować sweter.
Propozycje stylizacji ze swetrem z wełny
Udało Ci się powiększyć sweter skurczony w praniu? To świetnie! Może z tej okazji czas dać mu nowe życie i odmienić stylizacje z uratowanym ubraniem w roli głównej? Wełniane swetry będą świetnie wyglądać z botkami i rozkloszowanymi spódnicami. Panom na pewno zaś spodoba się stylizacja, w której połączą sweter z modną koszulą i chinosami. Sweter to ubranie, które idealnie sprawdzi się zarówno w codziennych, jak i bardziej eleganckich stylizacjach, więc dlaczego by się ograniczać?
Baw się modą i ciesz odzyskaniem ulubionej części garderoby!