PoradyPodkradam mamie z kuchni i nakładam na włosy. Szybko i bez bólu rozczesuję kołtuny

Podkradam mamie z kuchni i nakładam na włosy. Szybko i bez bólu rozczesuję kołtuny

Nie wiesz, jak rozczesać kołtuny? Spróbuj tego! Fot. Freepik
Nie wiesz, jak rozczesać kołtuny? Spróbuj tego! Fot. Freepik
02.09.2023 10:54

Kołtuny szpecą fryzurę i sprawiają, że rozczesanie włosów zajmuje dużo czasu, a niekiedy przysparza również wielu cierpień. Na szczęście wcale nie musi tak być! Podpowiadamy, jak rozczesać kołtuny i jak zapobiec ich ciągłemu powstawaniu.

Rozczesanie włosów z kołtunami nie jest łatwe. W skrajnych przypadkach, gdy grzebień czy szczotka nie dają rady, kończy się wyrwaniem włosów lub ich obcięciem. Na szczęście istnieje prosty, domowy sposób na to, by bezboleśnie rozczesać kołtuny. Istnieją również triki, dzięki którym zapobiegniesz ich ponownemu powstawaniu.

Jak powstają kołtuny?

Kołtuny najczęściej pojawiają się u osób, które mają włosy wysokoporowate, suche lub zniszczone, np. z rozdwojonymi końcówkami. Wszystko przez to, że łuski ich włosów są szeroko rozchylone i łatwo zaczepiają się o siebie. W wyniku tarcia pasemka plączą się i tworzą kołtuny, które szpecą fryzurę. Jednym ze sposobów na uniknięcie tego kłopotu jest częste czesanie włosów. Niestety okoliczności nie zawsze pozwalają to robić. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak rozczesać kołtuny. Jest na to bardzo prosty sposób.

Jak rozczesać kołtuny bez bólu? Fot. Freepik
Jak rozczesać kołtuny bez bólu? Fot. Freepik

Jak rozczesać kołtuny?

Kiedy na włosach pojawiają się kołtuny, nie próbuj ich rozczesywać na siłę. Po pierwsze będzie to bardzo bolesne, a po drugie wyrwiesz sporo włosów. Rozczesuj włosy powoli i bez gwałtownych szarpnięć. Zadbaj również o to, by ułatwić sobie zadanie odpowiednim preparatem. Fryzjerzy korzystają ze specjalnych sprayów, które ułatwiają rozdzielenie splątanych pasm. Możesz kupić podobny preparat w drogerii już za kilkanaście złotych, ale nie jest to konieczne. Istnieją proste, domowe sposoby, by ułatwić sobie rozczesywanie kołtunów. Kiedy natrafisz na splątane pasma, posmaruj je olejem. Odczekaj chwilę, a następnie delikatnie rozczesz. Dzięki tłuszczowi włosy zrobią się śliskie i łatwiej będzie je rozdzielić. Możesz użyć również odżywki do włosów. Efekt będzie bardzo podobny.

Obraz

Jak zapobiec powstawaniu kołtunów?

Wiesz już, jak rozczesać kołtuny, ale przecież lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zapobiec splątywaniu się włosów. Jest kilka pielęgnacyjnych sztuczek, które możesz wypróbować.

  • Zawsze stosuj odżywkę do włosów (najlepiej taką, która nie wymaga spłukiwania). Szukaj produktów zawierających sylikony. Dzięki nim włosy nie będą się tak bardzo puszyć i plątać.
  • Używaj porządnej szczotki do włosów. Ostatnio dużą popularnością cieszą się szczotki sylikonowe.
  • Susz włosy na szczotce. Modelowanie w czasie suszenia sprawi, że nie będą tak bardzo splątane.
  • Stosuj jedwab do włosów. Dzięki niemu będą gładsze i mniej splatane.
  • Na noc zaplataj włosy w warkocz. Pomyśl również o satynowych poszewkach na poduszki, zmniejszą tarcie.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także