Jak rozmnożyć winorośl z samych gałązek? To jedna z najprostszych metod
Jeśli nie masz jeszcze zbyt dużego doświadczenia i zastanawiasz się, jak rozmnożyć swoją winorośl, to dzisiaj pokażemy ci jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów. Radzą sobie z nim nawet osoby całkowicie początkujące, a stosują go także bardzo doświadczeni ogrodnicy.
13.04.2023 10:28
Użycie zdrewniałych gałązek, nazywanych profesjonalnie sztobrami, jest jedną z najtańszych i najłatwiejszych opcji na to, jak rozmnożyć winorośl. Jeśli chcesz posłużyć się tą metodą, to właśnie teraz jest ostatni dobry moment na jej wykorzystanie. Pokażemy ci ją krok po kroku.
Jak rozmnożyć winorośl za pomocą samych gałązek?
Do wykorzystania tej metody będziesz potrzebował sadzonek pędowych, nazywanych sztobrami (choć w internecie możesz spotkać też się z określeniem "łozy"). W każdym przypadku chodzi o zdrewniałe gałązki winorośli, które jeszcze zeszłej wiosny były zielone, ale jesienią/zimą stały się zdrewniałe. Kluczowe jest to, aby pozbierać je chwilę przed tym, albo chwilę po tym, jak nadejdą najzimniejsze miesiące w roku. Powinny to być sztobry mocno zdrewniałe, mające grubość co najmniej ołówka. Jeśli przechowywałeś je przez całą zimę w ciepłym miejscu, najlepiej w wilgotnym piasku lub torfie, to są idealnie przygotowane.
Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucać, posyp nim mrowisko. Mrówki szybko się wyniosą z ogrodu
Po sadzonki pędowe najlepiej sięgnąć pod koniec lutego, w marcu lub ostatecznie na początku kwietnia (przy takiej pogodzie jak w tym roku ta ostatnia opcja jest całkiem optymalna). Zacznij od moczenia sadzonek przez dobę w letniej wodzie, a następnie będziesz musiał przeprowadzić ich przycinanie. Tnij mniej więcej 2 centymetry nad oczkiem i około 10 centymetrów poniżej. Warto użyć do tego dobrze naostrzonego noża lub sekatora, tak aby cięcie było czyste i nie zmiażdżyło tkanek.
Uziemiamy sadzonki w doniczkach
Po przycięciu wszystkich sadzonek możesz opcjonalnie nanieść na ich dolną końcówkę ukorzeniacz do pędów zdrewniałych, ale nie jest to konieczne. Następnie umieść je w zwykłej ziemi ogrodowej, albo jeszcze lepiej — w wilgotnej ziemi wymieszanej z piaskiem (w proporcjach 1:1). Sadzonkę pędową wsadź tak, aby oczko wystawało na około 1-2 cm. Pierwsze liście i małe korzonki pojawią się już po 10-14 dniach przy sprzyjającej pogodzie (w razie niepogody zwykle zajmuje to kilka dni dłużej). Jeśli czujesz, że sadzonka dobrze się zakorzeniła, to już w połowie maja możesz ją przenieść na docelową grządkę.
Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników