PoradyJak rozpoznać lustro weneckie? Trik z markerem zdemaskuje je w parę sekund

Jak rozpoznać lustro weneckie? Trik z markerem zdemaskuje je w parę sekund

Jak rozpoznać lustro weneckie? Trik z markerem zdemaskuje je w parę sekund
21.02.2023 09:03, aktualizacja: 21.02.2023 10:07

Lustra weneckie montuje się najczęściej na komisariatach policji czy na lotniskach. Jednak czasami zdarza się, że nieuczciwi właściciele hoteli czy agroturystyk mają naturę podglądacza i chcą wiedzieć co dzieje się w ich kwaterach. Dlatego należy dbać o swoje bezpieczeństwo na urlopie i warto nauczyć się jak rozpoznać lustro weneckie.

Lustro weneckie zwane jest też zwierciadłem półprzepuszczalnym lub lustrem fenickim. Jego nazwa sięga korzeniami średniowiecza. Właśnie wtedy Wenecja słynęła z wyrobu dobrej jakości luster.

Obraz

Lustro weneckie wykonuje się na podobnej zasadzie co tradycyjne lustra. Szkło pokrywa się bardzo cienką warstwą metalu (najczęściej glinu). Dzięki temu odbija jedynie część światła, a drugą - przepuszcza. Kiedy umieścimy je między dwoma pomieszczaniami, to jedna jego strona będzie jaśniejsza, a druga - przyciemniona.

Jak rozpoznać lustro weneckie za pomocą markera?

Istnieje bardzo prosty trik na to, aby wykryć lustro weneckie. Możesz zrobić to bardzo szybko np. w hotelu, pensjonacie czy kwaterze prywatnej. Weź marker i narysuj dowolny kształt na lustrze. Jeżeli dostrzeżesz dwie linie (namalowaną i odbitą) to znak, że masz do czynienia ze zwykłym lustrem. Natomiast widoczna tylko jedna linia powinna Cię zaniepokoić. To sygnał, że w Twoim pokoju może znajdować się lustro weneckie.

Jeżeli nie posiadasz markera, to nic straconego. Przyłóż do lustra własny paznokieć. Między nim, a jego odbiciem powinieneś zauważyć lukę. Wówczas możesz spać spokojnie, gdyż masz do czynienia ze zwykłym lustrem.

Jak wykryć lustro pukając w szybę?

Zapukaj palcami w szybę. Jeżeli usłyszysz głuchy dźwięk, to najprawdopodobniej masz do czynienia z lustrem weneckim. Możesz na nie trafić również w przymierzalni w sklepie.

Teraz lustra weneckie nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic. A będąc na wczasach warto też nauczyć się jaki okaz arbuza będzie najlepszy. Dzięki prostym patenom zawsze kupisz smaczny i soczysty owoc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także