PoradyTe znaki to pewność, że w Twoim domu są pluskwy. Natychmiast reaguj!

Te znaki to pewność, że w Twoim domu są pluskwy. Natychmiast reaguj!

Te znaki to pewność, że w Twoim domu są pluskwy. Natychmiast reaguj!

01.12.2022 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma nic gorszego niż nieproszeni gości, który czasami kwaterują się w naszych czterech ścianach. Pluskwy bytujące w domu potrafią uprzykrzyć życie każdemu.

Pluskwa domowa to malutki owad (ma ok. 4-6 mm długości) o czerwonobrunatnym, owalnym ciele. Posila się krwią ssaków i ptaków. Jednak z wszystkich żywicieli najbardziej upodobała sobie człowieka. Co ciekawe pluskwy szybko się rozmnażają i na żer wyruszają nocą. Atakują ludzi podczas snu.

Jak rozpoznać, że w domu zalęgły się pluskwy?

  • Jeżeli na ciele zauważysz charakterystyczne czerwone plamki (zgrupowane po kilka), to znak, że w Twoim łóżku zamieszkały pluskwy. Zostawiany przez nie ślad przypomina bąble po ukąszeniu komara. Samo ugryzienie jest bezbolesne, ale małe ranki swędzą niemiłosiernie. Co ciekawe plamki pojawiają się dopiero po 24-48 godzinach od pogryzienia. Najczęściej występują na szyi, rękach, twarzy czy nogach, czyli w tych miejscach, które podczas snu są odsłonięte.
Pluskwy bytujące w domu, fot. Wikimediacommons
Pluskwy bytujące w domu, fot. Wikimediacommons
  • Czarne kropki na materacu, pościeli czy tapicerce, to odchody pluskiew. Zwykle usytuowane są wzdłuż szwów materaca.
  • Czasami o obecności pluskiew może świadczyć lekko mdły i słodki zapach unoszący się w mieszkaniu. Niektórym przypomina nadgniłe maliny, a innym kolendrę. Jednak nie jest to regułą.

Samą pluskwę trudno jest zauważyć. Owad jest niewielki i ma przezroczysty pancerzyk. Dopiero po konsumpcji jego ciało staje się brunatne. Pluskwy chowają się w zagięciach materiału, szwach, listwach przypodłogowych, kotarach, kanapach, fotelach, a także firankach. Lubią ciemne miejsca oraz boazerię, framugi okien i drzwi, dywany, okładziny ścienne, a nawet książki czy gazety.

Pluskwy bytujące w domu, fot. Wikimediacommons
Pluskwy bytujące w domu, fot. Wikimediacommons

Jak się pozbyć pluskiew?

To niestety jest trudne zadanie. Owady giną w temperaturze co najmniej 60°C. Dlatego wyprawnie pościeli w tak wysokiej temperaturze przyniesie dobre rezultaty. Możesz również zastosować metodę mrożenia. Jednak pamiętaj, że jaja pluskiew giną dopiero w temperaturze -26°C. Natomiast jeżeli żadne środki nie działają, to koniecznie wezwij profesjonalną ekipę, która zwalczy pluskwy środkami chemicznymi.

Sprzątanie nie musi być męczące! Triki dzięki, którym zaoszczędzisz dużo czasu i nerwów

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także