PoradyJak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Jest jedna cecha ich ukąszeń, która nie zostawia wątpliwości

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Jest jedna cecha ich ukąszeń, która nie zostawia wątpliwości

jak rozpoznać ugryzienie pluskwy Fot.WikimediaCommons
jak rozpoznać ugryzienie pluskwy Fot.WikimediaCommons
Manuel
27.08.2022 21:00

Pluskwy to malutkie owady, które żywią się krwią ludzi lub zwierząt. Mogą żyć w twoim łóżku, meblach, dywanie, ubraniach i innych rzeczach, a najbardziej aktywne są w nocy. Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Jak wygląda pluskwa?

Są płaskie, owalne i mają czerwonobrązowy kolor. Pluskwy nie mają skrzydeł, więc polegają na zwierzętach lub ludziach, którzy przenoszą je z jednego miejsca na drugie. Zazwyczaj dostają się do Twojego domu po całonocnej podróży - poprzez Twój bagaż lub ubranie. Mogą też dostać się do domu, jeśli przyniesiesz używane meble, które są nimi zarażone. Mogą również podróżować z jednego mieszkania do drugiego, jeśli budynek lub hotel jest zarobaczony.

Obraz

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Czy może być ono groźne?

Chociaż ukąszenia pluskiew rzadko są niebezpieczne, mogą być bardzo swędzące. W niektórych przypadkach dochodzi do zakażenia lub wywołania reakcji alergicznej. Pluskwy wydzielają niewielką ilość środka znieczulającego przed pożywieniem się na ludziach, więc nie poczujesz, kiedy Cię ukąszą. Czasami potrzeba kilku dni, aby pojawiły się objawy ukąszenia.

Obraz

U niektórych osób ukąszenia pluskiew nigdy nie wywołują zauważalnych objawów. Około 30 do 60 procent ludzi nigdy nie rozwija żadnej reakcji na ukąszenie pluskwy. Natomiast jeśli ukąszenia są widoczne są zazwyczaj:

  • czerwone i spuchnięte, z ciemną plamką w centrum każdego ukąszenia (mogą też wyglądać jak ul lub pręgi);
  • ułożone w linie 2-3 ugryzienia lub skupiska o kształcie trójkąta, z wieloma ugryzieniami zgrupowanymi razem;
  • może wystąpić swędzenie;
  • może wystąpić pieczenie;
  • mogą pojawić się pęcherze wypełnione płynem;
  • możesz także znaleźć plamy krwi na pościeli od nieświadomego drapania;

Uwaga: drapanie ukąszeń owadów może spowodować krwawienie ranek lub zakażenie.

Gdzie na ciele występują ugryzienia pluskiew?

Pluskwy mogą ugryźć każdą część Twojego ciała. Jednak zazwyczaj gryzą obszary skóry, które są odsłonięte podczas snu. Dotyczy to twarzy, szyi, ramion i rąk. Jeśli zazwyczaj nosisz piżamę do łóżka, pluskwa będzie gryzła wzdłuż linii ubrania.

Czy pluskwy atakują od razu, jak się pojawią w domu? Czy gryzą każdej nocy?

Pluskwy nie zawsze żerują każdej nocy. W rzeczywistości, mogą one przeczekać kilka tygodni bez pożywiania się. Może to utrudnić zauważenie, że w Twoim domu są pluskwy. W rzeczywistości, może upłynąć kilka tygodni zanim zdasz sobie sprawę, że masz z nimi problem. Co więcej pluskwy mogą się bardzo szybko rozmnażać. Samica może składać jaja co 3 do 4 dni.

A tutaj przeczytasz o tym, co odstrasza meszki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także