Jak rozpoznać ukąszenia owadów - 8 rodzajów popularnych ugryzień
Czyhają wszędzie. W lesie, na górskim szlaku, nad basenem, w ogródku, a nawet we własnym łóżku. Mowa oczywiście o robalach, które mogą dotkliwie nas ukąsić. W ferworze wiosennych, czy wakacyjnych aktywności często nie zwracamy uwagi na ugryzienia i gdy tylko zobaczymy jakiś odczyn na naszej skórze, twierdzimy że to z pewnością komar. Czasami jednak nawet niewinne ugryzienia mogą mieć poważne skutki dlatego te lepiej móc je zidentyfikować. Za chwilę dowiesz się jak rozpoznać ukąszenia owadów i co z nimi zrobić.
16.08.2022 | aktual.: 16.08.2022 21:15
#1 Jak rozpoznać ukąszenia owadów - Komary
Jak wygląda: Ukąszenia komarów są ogólnie znane wszystkim. To irytujące, swędzące guzki z kropeczką pośrodku. Są czerwone i lekko twarde. Najczęściej pojawia się kilka chwil po ugryzieniu insekta. Zazwyczaj są wielkości jagody i mają okrągły lub podobny do kropli kształt.
Co robić:
- Staraj się nie drapać dotkniętego obszaru - w ten sposób zmniejszysz ryzyko infekcji.
- Ukąszenia umyć wodą z mydłem i jeśli jest to możliwe, przyłóż zimny okład.
- Możesz także spróbować zastosować aloes, sodę oczyszczoną lub wziąć chłodną kąpiel bez mydła. Te sposoby złagodzą ukąszenia.
UWAGA: Jeśli wystąpią bóle głowy, wysoka temperatura, dreszcze lub inne nietypowe wysypki, lepiej skonsultować się z lekarzem.
#2 Kleszcze
Jak wygląda: Ukąszenia kleszcza jest łatwe do zidentyfikowania, jeżeli zostaje przyczepiony do skóry i go zauważymy. W miejscu ugryzienia możesz zobaczyć czerwone kółko, tak zwany rumień, który może się przemieszczać. Często jest uważany za oznakę zarażenia boreliozą. Niestety nie pojawia się u każdego... Weź pod uwagę, że kleszcze często przenoszą się do najcieplejszych miejsc na ciele, takich jak pachy czy pachwiny.
Co robić:
- Jeśli kleszcz nadal jest przyczepiony do skóry, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to go usunąć. W tym celu weź pincetę i chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry. Następnie pociągnij prosto w górę.
- Gdy kleszcz zniknie, zdezynfekuj obszar ukąszenia lub przemyj wodą z mydłem.
- Włóż wyciągniesz kleszcza, utop go w wodzie lub alkoholu, a następnie umieść w szczelnym pojemniku i wyrzuć.
UWAGA: Niektóre kleszcze mogą przenosić boreliozę. Pierwszym objawem tej choroby jest wysypka, która może pojawić się nawet miesiąc po ukąszeniu. Może również wystąpić gorączka, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów oraz nieregularne bicie serca. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast powiadom o tym lekarza.
#3 Jak rozpoznać ukąszenia owadów - Pchły
Jak wygląda: Ukąszenia po pchłach zazwyczaj występują grupowo, po 3 - 4 ugryzienia przeważnie w dolnej części ciała (wokół stóp, kostek lub całych nóg). Same ukąszenia są bardzo małe i wyglądają jak czerwone plamki z aureolą. Z reguły są bolesne i wyjątkowo swędzące.
Co robić:
- Zastosuj środek antyseptyczny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i uniknąć rozdrapania ugryzień.
- Zastosuj lód lub zimną wodę, aby zapobiec obrzękom i stanom zapalnym.
- Użyj kremu lub balsamu. Jeśli nie działają, wypróbuj doustny lek przeciwhistaminowy.
UWAGA: Jeśli poczujesz nudności, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, obrzęk warg lub twarzy, natychmiast udaj się do lekarza.
#4 Mrówki
Jak wygląda: Ich ukąszenia zaczynają się od niewinnych małych, czerwonych plamek i powodują gorące, ogniste uczucie na skórze. Dzień lub 2 później na dotkniętych obszarach tworzą się białe krosty. Te krosty swędzą i są nieco bolesne i z czasem mogą przerodzić się w blizny.
Co robić:
- Umyj dotknięty obszar mydłem i wodą, przykryj go bandażem i nałóż lód, aby zmniejszyć ból.
- W większości przypadków ukąszenia mrówek nie wymagają specjalnego leczenia - swędzą przez kilka dni, ale powinny całkowicie zniknąć w ciągu tygodnia.
- Aby złagodzić dyskomfort, możesz użyć zimnych okładów, leków przeciwbólowych i przeciwhistaminowych.
UWAGA: Jeśli zauważysz, że w ciągu dnia lub dwóch, ukąszenie nadal puchnie lub rośnie, może to oznaczać wtórną infekcję. Trudności w oddychaniu, obrzęk gardła i zawroty głowy to zdecydowanie objawy, które powinny dać Ci znak, że należy wybrać się do lekarza.
#5 Jak rozpoznać ukąszenia owadów - Pluskwy
Jak wygląda: Możesz łatwo rozpoznać ukąszenia tych owadów - jeśli zobaczysz małe czerwone spuchnięte guzki, które znajdują się blisko siebie i tworzą prostą linię, skupisko lub losowy wzór, oznacza to, że ukąsiły Cię pluskwy. Zazwyczaj występują na odsłoniętej skórze w górnej części ciała - na szyi, ramionach i ramionach.
Co robić:
- Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, umyj ukąszenia wodą z mydłem. Staraj się ich nie drapać.
- Aby złagodzić swędzenie i zapobiec obrzękom, połóż coś chłodnego, na przykład czystą wilgotną szmatkę, na dotkniętym obszarze.
- Możesz również zastosować miejscowo krem przeciw świądowi lub balsam kalaminowy.
- Weź kąpiel z owsianką, w ten sposób złagodzisz ugryzienia i zmniejszysz obrzęk.
#6 Osa
Jak wygląda: Obszar po ugryzieniu osy staje się czerwony i opuchnięty, a Ty odczuwasz ból i pieczenie. Jest tylko jeden wyjątek - osa nie traci żądła na skórze i może cię żądlić wiele razy.
Co robić:
- Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, mając do czynienia z osami, jest zapobieganie innym możliwym użądleniom. Trzymaj się jak najdalej od miejsca w których mogą pojawiać się osy oraz unikaj ich gniazda. Zastosuj środek odstraszający.
- Jeśli zostałeś ukąszony, umyj obszar wodą z mydłem i użyj zimnego kompresu.
- W przypadku użądlenia osy może przydać się ocet jabłkowy. Pomaga zmniejszyć ból i obrzęk.
UWAGA: Trudności w oddychaniu, zawroty głowy i obrzęk twarzy lub ust są oznakami poważnej reakcji alergicznej. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast wezwij pogotowie.
#7 Jak rozpoznać ukąszenia owadów - Pszczoły
Jak wygląda: Skóra po użądleniu pszczoły natychmiast staje się czerwona i opuchnięta, a żądło jest wyraźnie widoczne na środku. Nieco później możesz również poczuć pieczenie, ostry ból i silny świąd.
Co robić:
- Usuń żądło tak szybko, jak to możliwe. Aby to zrobić, użyj tępego przedmiotu - karty kredytowej lub swoich paznokci. Unikaj używania pincety lub czegokolwiek innego, co mogłoby przebić skórę. Poza tym staraj się nie chwytać żądła, tylko je wydłub. Jeżeli ściśniesz żądło palcami, wiecej jadu wyciśniesz z pęcherzyka jadowego w ranę. I nie zapominaj - im dłużej utrzymuje się żądło pszczoły, tym więcej jadu może się uwolnić.
- Umyj dotknięty obszar mydłem i wodą, aby zapobiec infekcji.
- Zastosuj zimny kompres, aby zmniejszyć wchłanianie jadu.
UWAGA: Jeśli wystąpi obrzęk warg i języka, swędzenie w miejscach innych niż ukąszenie, duszności, wysypka na całym ciele lub zawroty głowy, natychmiast zadzwoń po pogotowie!