Balkon i ogródOgródJak sadzić wrzosy w ogrodzie, aby stały się ozdobą rabat? Nie zapominaj o ważnej rzeczy

Jak sadzić wrzosy w ogrodzie, aby stały się ozdobą rabat? Nie zapominaj o ważnej rzeczy

Jak sadzić wrzosy w ogrodzie, fot. Unsplash
Jak sadzić wrzosy w ogrodzie, fot. Unsplash

06.09.2022 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesień to idealna pora dla wrzosów. Cieszą wówczas oko podwójnie na każdej rabacie. Jak sadzić wrzosy w ogrodzie? To wcale nie jest trudne zadanie.

Kiedy najlepiej sadzić wrzosy?

Najlepszym momentem na sadzenie wrzosów jest czas od połowy września do połowy października, a także marzec i kwiecień.

Jak sadzić wrzosy do gruntu?

Oczywiście najłatwiej będzie kupić młode sadzonki. Po przyniesieniu ich do domu, trzeba szybko wsadzić je do gruntu. Wcześniej przygotuj właściwe podłoże.

Jak sadzić wrzosy w ogrodzie, fot. Unsplash
Jak sadzić wrzosy w ogrodzie, fot. Unsplash

Jaką glebę lubią wrzosy?

Odpowiednie jest dla nich podłoże torfowe, próchnicze oraz kwaśne. Co więcej powinno mieć pH między 3,5 a 5. W sklepie ogrodniczym spokojnie kupisz właściwe podłoże dla wrzosów. Odpowiednie będzie również to dla rododendronów bądź iglaków. Pamiętaj jednak, że wrzosy źle znoszą obecność wapnia w glebie i nie tolerują gliniastych, podmokłych terenów.

Jakie stanowisko będzie najlepsze dla wrzosów?

Musisz wiedzieć, że wrzosy lubią miejsca nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru. Rośliny te kochają słońce. Pozostawione w cieniu zapadają na choroby i mają problem z kwitnieniem. Dlatego najlepszym stanowiskiem dla wrzosów będzie południowa, południowo-zachodnia lub południowo-wschodnia strona ogrodu.

Czym ściółkować wrzosy?

Do prawidłowego rozwoju wrzosów niezbędna jest ściółka. Ona zapobiega rozprzestrzenianiu się chwastów, wypłukiwaniu wody podczas deszczów, a także wzbogaca glebę w składniki odżywcze. Ściółką posyp wierzch gleby.

Dla wrzosów najodpowiedniejsza będzie ściółka z igliwia (może to być materiał odpadowy z iglaków z własnego ogrodu), trocin oraz przekompostowanej kory (najczęściej wykorzystywana jest kora sosnowa).

Jeżeli chcesz nadać wrzosowej kompozycji leśnego charakteru, to do ściółki dodaj trochę szyszek. Jednak nie zastępuj całej ściółki tylko szyszkami, gdyż one nie zapewnią glebie właściwej izolacji.

Jak sadzić wrzosy w ogrodzie, fot. Unsplash
Jak sadzić wrzosy w ogrodzie, fot. Unsplash

Jak podlewać wrzosy?

Wrzosy lubią systematyczne, ale umiarkowane podlewanie. Musisz zadbać o to, aby gleba była stale wilgotna i nadmiernie nie wyschła. I pamiętaj, aby woda do podlewania nie zawierała zbyt wiele wapnia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także