Jak się pozbyć kretów z ogrodu i trawnika? 7 sprawdzonych sposobów!
Krety spędzają sen z powiek wszystkim ogrodnikom, ale są jednak sprytne sposoby na humanitarną eksmisję tych zwierząt z działek. Dowiedź się, jak się pozbyć kretów z ogrodu.
Krety ważą maksymalnie 120 gramów i posiadają oczy, ale ich średnica wynosi tylko 1 mm i zwierzęta nie korzystają na co dzień z tego narządu. Każdego dnia są w stanie wytyczyć ok. 15 metrów nowych podziemnych korytarzy, a ziemię, która im przeszkadza, krety wypychają na powierzchnię. W ten sposób powstają charakterystyczne kopczyki, które tak przyprawiają o ból głowy każdego ogrodnika.
Krecie włości
Cała nora kreta składa się z gniazda, spiżarni i szeregu korytarzy (mieszkalnych, biegowych, żerowiskowych). Gniazdo zwykle zakładane jest pod kamieniami czy korzeniami drzew. Kret nanosi do niego trawę i liście (aby było miękko i wygodnie). Korytarze żerowiskowe mają porowatą strukturę, która stanowi pułapkę dla drobnych zwierząt. Natomiast korytarze mieszkalne charakteryzują się ubitymi i gładkimi ściankami.
Kret jako szkodnik
- uszkadza i niszczy korzenie roślin,
- zjada pożyteczne dżdżownice,
- tworzy kopce ziemi, które utrudniają koszeni trawy i powodują gnicie roślin zasypane przez glebę.
Kret jako sprzymierzeniec
- zjada owady (turkuć podjadek), larwy, drutowce, gryzonie (młode norniki), które stanowią zagrożenie dla ogrodowych roślin,
- drążone przez niego korytarze napowietrzają i spulchniają glebę.
Pod ochroną
Musisz wiedzieć, że kret jest pod ochroną gatunkową częściową, co oznacza, że nie podlega ochronie na obszarze ogrodów, działek, obiektów sportowych, szkółek leśnych czy trawiastych lotnisk. W związku z tym krety można płoszyć lub przenosić, ale absolutnie nie należy ich zabijać, gdyż za taki czyn grozi areszt lub grzywna do 5 tys. PLN.
1. Na siatkę
W sklepie warto kupić specjalną siatkę przeciw kretom. Rozkłada się ją na gruncie i przysypuje ok. 10 cm warstwą ziemi, na której śmiało można posiać trawnik. Siatka nie przeszkadza roślinom we wzroście, ale za to uniemożliwia kretom tworzenia kopców.
2. Jak się pozbyć kretów dźwiękiem
Krety są bardzo wrażliwe na drgania i wibrujące dźwięki. W pobliżu kretowisk możesz wbić patyki i umieścić na nich puszki lub wkopać puste butelki. Dobre rezultaty dają także wiatraczki lub wibracyjne bądź elektroakustyczne odstraszacze kupione w sklepie, które zasilane są bateriami solarnymi lub tymi klasycznymi. Należy je wbić obok kretowisk. Najskuteczniejsze są te, które wydają dźwięki o zmiennej częstotliwości.
3. Jak się pozbyć kretów zapachami
Krety nie tolerują określonych zapachów, dlatego na grządkach posadź aksamitki, miętę, bazylię, żywotnik, wilczomlecz czy czarny bez. W korytarzach warto też umieścić roztarte ząbki czosnku, resztki ryb, kulki na mole, spleśniałą skórkę cytryny czy szmatkę nasączoną naftą lub olejem napędowym. Warto też uprawiać por i cebulę. Ogród naszpikowany takimi niespodziankami krety będą omijały z daleka. ;)
4. Na włosy
Odstraszająco na krety działają także ludzkie włosy oraz sierść psów i kotów, więc z włosów zebranych ze szczotki uformuj solidną kulkę i włóż do kreciej nory.
5. Jak się pozbyć kretów specjalnymi pułapkami
W sklepach można kupić specjalne kretołapki, które umieszcza się w podziemnych korytarzach. Kiedy zwierzak wejdzie do środka, zamyka się zapadka uniemożliwiając wydostanie się mu z pułapki. Ale takie urządzenia należy sprawdzać codziennie i regularnie wypuszczać złapane w nie krety, gdyż zwierzęta te są w stanie przeżyć bez pokarmu tylko ok. 10 godzin.
6. Mocz na kreta
Krety nie preferują nie tylko zapachów niektórych kwiatów. Drażni ich także woń ludzkiego oraz psiego moczu. Dlatego warto zbierać mocz i oblać min kretowiska oraz inne miejsca w ogrodzie. Krety będą trzymały się od nich z daleka.
7. Jak się pozbyć kretów na czarny bez
Krety odstraszy też gnojówka z czarnego bzu. Ten specyfik jest bogaty w azot i pozytywnie wpływa na stan gleby. Zerwij 1 kg świeżego czarnego bzu (białe kwiaty, liście, pędy). Włóż do plastikowego wiaderka i zalej 10 litrami wody. Odstaw w zacienione miejsce w ogrodzie i odczekaj 2-4 tygodnie. Co jakiś czas mieszaj gnojówkę. Rozlana w ogrodzie działa drażniąco na wrażliwy nos kreta.
Jeśli masz mrówki w samochodzie, koniecznie przeczytaj o tym, jak się ich pozbyć TUTAJ
Jakie są Twoje patenty na eksmisję kretów z ogrodu?