Jak sprawić, by trawnik był zdrowy i piękny bez stosowania nawozów chemicznych
Zadbane trawniki są nieodłącznym elementem krajobrazu wielu przydomowych działek i skwerów. Zielona trawa przed wiejskim domem, domkiem letniskowym lub parkową fontanną tworzy aurę harmonii z naturą. Aby jednak zachować i utrzymać to piękno, trawnik wymaga starannej pielęgnacji.
Trawniki na prywatnych działkach i publicznych terenach rekreacyjnych podlegają dość surowym wymaganiom. Szata roślinna musi być w doskonałym stanie z każdego punktu widzenia, a pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest stworzenie optymalnych warunków do życia roślin - zapewnienie im niezbędnej ilości wilgoci i terminowego nawożenia. Ale oczywiście to nie wszystko, więc wymieńmy wszystkie ważne etapy pielęgnacji trawnika.
Główne etapy pielęgnacji trawnika
Koszenie trawnika. Okres koszenia zwykle rozpoczyna się w kwietniu lub maju i trwa do października, ale jeśli wiosna nadejdzie wcześniej- można zacząć działać. Wysokość trawy powinna pozostać mniej więcej taka sama przez cały sezon. To właściciel decyduje, jak często kosić trawnik, a wysokość trawy może być dobrą wskazówką. Jeśli jest już o 2-3 cm wyższa niż zalecana, nadszedł czas na koszenie. Warto jest zapobiegać zarastaniu trawnika (gdy trawa jest wyższa niż 10 cm).
Regularne podlewanie. Pierwszą oznaką braku wody jest utrata elastyczności trawnika. Należy wówczas zadbać o jego prawidłowe nawodnienie, w przeciwnym razie trawa zżółknie, a na trawniku pojawią się chwasty. Podlewanie zalecane jest w chłodne dni - rano lub wieczorem. Dobrym pomysłem jest instalacja systemu automatycznego podlewania, aby nie trzeba było poświęcać na tę czynność dodatkowego czasu i wysiłku.
Czesanie trawnika i usuwanie zanieczyszczeń. Wiosną bardzo ważne jest wyczesywanie z trawnika resztek suchej trawy. Do tego celu możemy użyć specjalnych grabi. Czasami warto powtórzyć tę procedurę w sierpniu lub wrześniu po upalnych letnich dniach, aby usunąć martwe elementy (a w razie potrzeby również okresowo przez cały rok).
Przycinanie i wyrównywanie krawędzi. W celu uzyskania pożądanej estetyki trawnika należy zaopatrzyć się w kosiarkę, nożyce ogrodowe i kosę spalinową (używaną do koszenia trawnika w trudno dostępnych miejscach np. przy bramie wjazdowej). Ten etap jest ważny, jeśli chcesz, aby Twój trawnik wyglądał idealnie.
Wałowanie trawnika. Czynność tę wykonuje się, gdy konieczne jest usunięcie nierówności i dziur, które utworzyły się na trawniku. Wałowanie pozwala również na układanie trawy w określonych kierunkach, aby uzyskać kontrastujące ze sobą pasy, które mogą stać się częścią aranżacji krajobrazu.
Zwalczanie chwastów. Najlepiej jest zwalczać chwasty, gdy te jeszcze nie zdążyły wyrosnąć. Zalecamy mechaniczne usuwanie chwastów, aby uniknąć konieczności stosowania środków chemicznych. Środki chemiczne mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych, dlatego należy zachować ostrożność w wypadku ich stosowania.
Nawożenie trawnika. To jeden z najważniejszych punktów - wiosną nawożenie trawnika jest szczególnie ważne, ponieważ jest to początek sezonu wegetacyjnego dla wszystkich roślin. W tym czasie potrzebują one Twojego wsparcia. Aby trawnik był zdrowy i lśniący, zalecamy stosowanie ekologicznego nawozu ІAROS.
Właściwości nawozu biologicznego IAROS i dawkowanie dla trawników
ІAROS to uniwersalny nawóz biologiczny o silnym działaniu, który w naturalny sposób odbudowuje rośliny i glebę. Jego główne zalety to wysoka skuteczność, łatwość stosowania, bezwonność i bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt.
Jak działa ІAROS? Bio-nawóz koncentruje się na wzbogaceniu gleby poprzez nasycenie jej niezbędną mikrobiotą. W efekcie gleba staje się luźniejsza i bardziej chłonna, dzięki czemu może łatwo wchłaniać i magazynować wilgoć dla roślin. ІAROS zawiera również grzyby mikoryzowe, które usprawniają obieg składników odżywczych: działają one jako pośrednicy ułatwiający wymianę składników odżywczych pomiędzy roślinami i glebą. Grzyby mikoryzowe gromadzą związki takie jak fosfor, azot i inne pierwiastki śladowe z gleby, a następnie przekształcają je w przystępną do spożycia formę i dostarczają roślinom.
Wiosenne nawożenie trawnika z wykorzystaniem ІAROS obejmuje jego podlewanie w godzinach porannych lub wieczorem (poza godzinami aktywnego nasłonecznienia). Przed użyciem należy wstrząsnąć butelką (lub kanistrem) z preparatem ІAROS, następnie dodać go do odstanej wody, odczekać 7 minut i roztwór jest gotowy. Aby uzyskać lepszy efekt, nawożenie należy przeprowadzać po każdym koszeniu.
Dawki nawozu ІAROS dla trawników. W zależności od metody aplikacji, dawki również się różnią - ważne jest, aby rośliny otrzymały wymaganą ilość nawozu niezależnie od tego, jak to zrobisz. Jeśli posiadasz automatyczny system nawadniania, dodaj ІAROS w ilości 100-250 ml ІAROS na sto metrów kwadratowych (10x10 m lub 100 metrów kwadratowych), niezależnie od ilości wody. Jeśli aplikacja jest przeprowadzana przez opryskiwanie: 100 ml na 10 litrów wody rozpyla się na 1 hektar (100 metrów kwadratowych). Za pomocą konewki: 10-25 ml preparatu ІAROS na 10 litrów wody, rozlane na 10 metrów kwadratowych.
ІAROS to wszechstronny nawóz biologiczny, który sprawdza się również w ogrodzie i ogródku warzywnym, czy też do regeneracji kwiatów domowych. Może być stosowany wiosną do drzew i krzewów owocowych, aby uzyskać zdrowe i obfite plony. Jest to unikalny produkt, który spełnia dwa wspólne wymagania stawiane każdemu nawozowi - wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. Wspomagaj swoje rośliny nawozem ІAROS i ciesz się ich zdrowym wyglądem i pięknem.