Jak szybko oczyścić grzyby z piasku? Jeden składnik dodany do wody zdziała cuda
Jesień to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Wówczas chętnie ruszamy do lasów w poszukiwaniu najlepszych okazów. Jednak po przyjeździe do domu trzeba nasze znaleziska dobrze umyć. Jak oczyścić grzyby z piasku?
15.09.2022 09:02
Czyszczenie grzybów, przed obróbką termiczną, jest bardzo ważne. W końcu nikt nie chce, aby podczas jedzenia ziarenka piasku chrzęściły między zębami. Natomiast ręczne wybieranie igieł i pozbywanie się brudu jest bardzo pracochłonne. Jednak jest sposób na to, aby wszelkie grzyby (w tym kurki) szybko wyczyścić.
Jak oczyścić kurki z piasku?
Czyszczenie, w szczególności kurek, jest pracochłonne. Wszystko dlatego, że są małe. Jak zrobić to szybo i skutecznie? Najpierw umieść kurki w misce i posyp je solą. Następnie grzyby zalej wrzątkiem. Pomieszaj całość łyżką i poczekaj, aż kurki uniosą się do góry. W tym samym czasie cały piach, brud oraz zanieczyszczenia opadną na dno. Teraz wystarczy tylko wyłowić grzyby łyżką cedzakową. Jeżeli za pierwszym razem kurki nie zostaną należycie wyczyszczone, to oczywiście powtórz całą operację.
Oczywiście ten sposób możesz z powodzeniem stosować do czyszczenia każdego rodzaju grzybów.
Jak mrozić kurki?
Kurki możesz spokojnie zamrozić. Aby nie były gorzkie po rozmrożeniu, to musisz zastosować się do kilku zasad. Najpierw lekko je obgotuj i osusz. Później włóż do woreczka przeznaczonego do mrożenia. Koniecznie usuń z niego całe powietrze. Woreczek dobrze zamknij i umieść w zamrażarce. Ta obróbka jest konieczna, gdyż surowe kurki po zamrożeniu i późniejszym przygotowaniu będą niesmaczne.
Liżąc grzyby można poznać czy są trujące – fałsz
To niestety zgubna praktyka. Pokutuje przekonanie, że jeśli po polizaniu grzyba wyczujemy gorzki smak, to oznacza, że jest trujący. Natomiast słodki i przyjemny smak to informacja, iż grzyb jest jadalny. Tymczasem po polizaniu muchomora sromotnikowego da się wyczuć przyjemnie migdałowy smak. A jak wiadomo zjedzenie go może okazać się śmiertelne w skutkach.