PoradyJak wyczyścić płytę indukcyjną? Bez szorowania i plam

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Bez szorowania i plam

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Bez szorowania i plam
Katarzyna
10.04.2020 12:54, aktualizacja: 01.09.2022 15:48

Domowych sposobów na czyszczenie kuchenki jest wiele, jednak przy kuchence indukcyjnej zawsze pojawiają się pytania "czy można szorować kuchenkę indukcyjną?", "jakich produktów użyć, aby nie zarysować kuchenki?", "jak pozbyć się zabrudzeń z kuchenki jednym produktem?" Nagle okazuje się, ze tak proste zadanie, wcale nie jest takie oczywiste. Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić płytę indukcyjną, koniecznie sprawdź nasze sprawdzone sposoby.

Płyta indukcyjna - zalety

unsplash.com
unsplash.com

Główną zaletą kuchni indukcyjnej jest fakt, potrawy gotują się na niej znacznie szybciej. Dodatkowo tłusty osad nie pojawia się na meblach kuchennych czy garnkach. Płyta indukcyjna wygląda nowocześnie i elegancko, jednak mimo to trudno się ją czyści. Na szczęście tutaj służymy z pomocą!

Jak wyczyścić płytę indukcyjną?

W czyszczeniu płyty indukcyjnej bardzo ważne jest aby pamiętać, o wyłączeniu kuchenki. Aby uniknąć poparzenia lub popsucia kuchenki, warto pamiętać o wyłączeniu urządzenia. Jeśli zabierasz się za jego wyczyszczenie tuż po gotowaniu, pamiętaj aby wstrzymać się z tą decyzją do momentu aż kuchenka wystygnie. Zdejmuj także wszystkie naczynia, które znajdują się na płycie. Bardzo ważne jest także systematyczne czyszczenie płyty. Tylko w ten sposób zmniejszysz ryzyko nagromadzenia się brudu oraz szybciej pozbędziesz się ewentualnych zabrudzeń.

Czym czyścić płytę indukcyjną?

unsplash.com
unsplash.com

Przy czyszczeniu płyty po rozlaniu dania najlepiej używać wilgotnej i miękkiej gąbki. Warto spryskać ją płynem do mycia okien i przetrzeć ręcznikiem papierowym, do momentu aż płyta będzie sucha i błyszcząca. Przy wyborze specjalnych środków do czyszczenia zwróć uwagę na ich konsystencję. Najlepiej aby produkt był w postaci kremu lub sprayu. Inne formy mogą zniszczyć delikatną powłokę płyty i spowodować trwałe uszkodzenie szklanej powierzchni. Płytę zawsze należy wytrzeć do sucha delikatnym materiałem np. miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Tak jak już wiesz, warto wyczyścić płytę płynem do mycia okien i szyb. Wystarczy spryskać produkt na wystudzoną płytę, a następnie delikatnie przetrzeć ręcznikiem papierowym. Możesz też użyć ściereczki z mikrofibry lub gąbki, zaś płyn do mycia okien możesz zastąpić płynem do mycia naczyń. Nie myśl o używaniu metalowych gąbek, chlorowanych wybielaczy czy preparatów w proszku - mogą one nieodwracalnie popsuć płytę!

Domowe sposoby na czyszczenie płyty indukcyjnej

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalne i drogie środki czyszczące możesz użyć sody oczyszczonej oraz octu. Na początek wyczyść powierzchnię płyty z tłuszczu, używając octu. Teraz nanieś sodę na całą powierzchnię kuchenki i umieść na niej wilgotną szmatkę lub ręcznik. Pozostaw na 15 minut, dzięki czemu brud łatwiej odejdzie od powierzchni. Teraz delikatnie czyść zabrudzoną powierzchnie płyty, używając wilgotnego, delikatnego materiału. Wypłucz materiał i powtórz czynność aż do wyszorowania płyty. Na koniec wypoleruj płytę używając octu. Dla lepszego efektu wytrzyj powierzchnię ręcznikiem papierowym, aż płyta będzie sucha.

Jak wyczyścić roztopiony plastik?

unsplash.com
unsplash.com

Do usunięcia plastiku z kuchenki indukcyjnej nie potrzebujesz więcej niż dwóch składników o których już wspominałam. Jak wyczyścić płytę i usunąć z niej plastik przeczytasz w artykule Łatwy sposób jak usunąć przypalony plastik z płyty kuchennej. Potrzebujesz tylko 2 składników

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także