Newsy10 przydatnych wskazówek, które zminimalizują ryzyko porwania dziecka przez obcą osobę

10 przydatnych wskazówek, które zminimalizują ryzyko porwania dziecka przez obcą osobę

10 przydatnych wskazówek, które zminimalizują ryzyko porwania dziecka przez obcą osobę
26.04.2022 11:27

W naszym kraju każdego roku znika bez śladu ok. 6-8 tysięcy osób małoletnich (do 17 roku życia). Najczęściej uprowadzane są dzieci, które ukończyły 14 rok życia. Jak uchronić pociechy w każdym wieku przed porwaniem? Oto szereg wskazówek.

user12627046/freepik
user12627046/freepik

Edukacja ponad zastraszaniem

Dzieci od najmłodszych lat należy edukować na temat zagrożeń, które mogą na nie czyhać na placu zabaw czy w miejscach publicznych. Najlepszą metodą jest spokojna rozmowa i dążenie do tego, aby pociecha miała ograniczone zaufanie do obcych osób. Oczywiście nie należy zastraszać dzieci (np. przyjdzie policjant i cię zabierze) czy wychowywać je w poczuciu wszechobecnego zagrożenia. Wystarczy konsekwentna edukacja oraz nauka ostrożności i rozwagi.

andreonegin/freepik
andreonegin/freepik

1. Internetowe rozmowy

Uświadom dziecku, że osoby, z którymi kontaktuje się przez media społecznościowe mogą być zupełnie kimś innym. Naucz je także, aby nigdy nie podawało swoich danych osobowych osobom, z którymi rozmawia za pośrednictwem Internetu.

2. Ograniczone zaufanie

Wytłumacz dziecku kim są osoby nieznajome i uczul na to, że nigdy nie powinny się z nimi oddalać ani brać od nich np. słodyczy. Uświadom maluchowi, że powinien Cię poinformować o każdej sytuacji, kiedy obca osoba chciała nawiązać z nim kontakt.

aleksandarlittlewolf/freepik
aleksandarlittlewolf/freepik

3. Głośne wzywanie pomocy

Naucz dziecko tego, że jeśli nieznajomy będzie chciał je na siłę usadowić w samochodzie, to powinno krzyczeć, kopać, piszczeć i wzywać pomocy.

4. Nie dla spersonalizowanych ubrań

Nie zakładaj dziecku ubrań z wyhaftowanym lub nadrukowanym imieniem. Maluchy ufają ludziom, którzy wiedzą jak mają na imię.

master1305/freepik
master1305/freepik

5. Najlepsza jest rozmowa

Wychowanie dziecka to nie tylko wyznaczanie granic, zakazy oraz nakazy. Maluch powinien wiedzieć, że zawsze może z Tobą porozmawiać i bez skrępowania powiedzieć Ci o wszystkim (bez tematów tabu).

6. Plan działania w momencie zagubienia

Ustal z dzieckiem co musi zrobić, kiedy zgubi się w galerii handlowej. Uświadom je, że nie powinno opuszczać budynku ani schodzić na parking. Zdecydujecie wspólnie do kogo powinno zwrócić się o pomoc (np. kasjerzy). Niech to będzie prosty i zrozumiały plan działania.

7. Zawsze z mamą lub tatą

Nie pozostawiaj dzieci samych w wózku przed wejściem do sklepu lub w aucie.

prostooleh/freepik
prostooleh/freepik

8. Istotne słowa

Rozmawiaj z dziećmi i słuchaj dokładnie co mówią. Nie ignoruj ich opowieści i nie zakładaj od razu, że pociechy kłamią lub ubarwiają swoje historie. Wasza relacja powinna opierać się na zaufaniu. Dzięki temu zawsze wychwycisz niepokojące sygnały.

9. Najważniejsze dane

Naucz pociechy najważniejszych informacji: imię i nazwisko, adres, numer telefonu na policję i do rodziców.

10. GPS w zegarku

Kiedy porywacze uprowadzają dzieci, zwykle w pierwszej kolejności wyrzucają ich telefon komórkowy, aby policja go nie namierzyła. Zamiast tego możesz kupić synowi lub córce zegarek, ozdobną bransoletkę bądź naszyjnik z wbudowanym lokalizatorem GPS. Istnieje szansa, że takiego gadżetu porywacz się nie pozbędzie.

tatiana_gordievskaya1/freepik
tatiana_gordievskaya1/freepik

BONUS

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono eksperyment, który pokazał, że nieznajomy mężczyzna jest w stanie wywabić z placu zabaw dziecko w ciągu 90 sekund! Zwykle działa prośba o pomoc we wspólnym odszukaniu psa lub innego dziecka.

Jakie masz inne rady mogące ustrzec dziecko przed porwaniem?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także