PoradyJak udostępnić lokalizację w telefonie drugiej osobie, aby znalazła Cię na swojej mapie

Jak udostępnić lokalizację w telefonie drugiej osobie, aby znalazła Cię na swojej mapie

Jak udostępnić lokalizację w telefonie drugiej osobie, aby znalazła Cię na swojej mapie
Manuel
08.06.2022 08:40, aktualizacja: 08.06.2022 08:52

Pewnie nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak udostępnić lokalizację w telefonie drugiej osobie. Jeśli do tej pory Ci się to nie udawało, to pokażemy Ci krok po kroku jak to zrobić (na smartfonach z systemem Android).

Dlaczego warto czasem udostępnić swoją lokalizację?

Większość ludzi udostępnia swoją lokalizację komuś ze swoich bliskich z jednego z dwóch powodów:

  • dla własnego bezpieczeństwa. Przykładowo, Twoja koleżanka spotyka się po raz pierwszy z chłopakiem poznanym w internecie i chciałaby się poczuć na wszelki wypadek bardziej komfortowo. Udostępnia Ci więc swoją lokalizację poprzez Google Maps, abyś w razie potrzeby wiedział, gdzie się dokładnie w danym momencie znajduje;
  • aby się łatwiej odnaleźć, nie będąc przez cały czas w tym samym miejscu. Przykładowo, Twoja znajoma poszła na zakupy do centrum handlowego, a Ty masz do niej dołączyć. Nie wiesz jednak, o której dokładnie godzinie dotrzesz na miejsce i nie chcesz też ją zmuszać, by co chwilę sprawdzała telefon i Ci pisała do którego kolejnego sklepu idzie. W takim wypadku udostępnienie lokalizacji to bardzo wygodne rozwiązanie dla obu stron;

Jak udostępnić lokalizację w telefonie z systemem Android?

Jeżeli interesuje Cię, jak wysłać pinezkę bez opcji z bieżącą lokalizacją, to przeczytasz o tym TUTAJ

A teraz pokażemy Ci to krok po kroku jak udostępnić bieżącą lokalizację:

Włącz w telefonie lokalizację i przesył danych/sieć Wi-Fi

arch. pryw.
arch. pryw.

Otwórz apkę Google Maps i znajdź opcję udostępniania lokalizacji

To zdecydowanie najtrudniejszy element, gdzie sporo osób sobie nie radzi. Dlatego omówimy go szczegółowo. Po pierwsze, musisz mieć konto Google (mieć google'owskiego maila) i być na nim zalogowany. Jeśli jesteś, otwórz apkę Google Maps. Na mapie, która Ci się wyświetli u góry, po prawej, przy polu wyszukiwania jest albo miniatura Twojego zdjęcia, albo literka symbolizująca Twoje konto. Kliknij na nią!

arch. pryw.
arch. pryw.

Wyświetlą Ci się różne opcje konta, w tym opcja udostępniania lokalizacji. Kliknij nią, a potem kliknij jeszcze raz na kolejnym ekranie

arch. pryw.
arch. pryw.

Na kolejnym ekranie wybierz na jak długo chcesz udostępnić swoją lokalizację oraz komu

Jeśli klikniesz opcję "dopóki nie wyłączę" powinno pojawić Ci się info, że tym samym udostępniasz swoją lokalizację na maksymalny czas, na jaki się da, czyli 24 godziny.

arch. pryw.
arch. pryw.

Po wybraniu osoby, której udostępnisz swoje położenie przeniesie Cię do SMSa do tej osoby. Wyślij jej link

arch. pryw.
arch. pryw.

I to wszystko!

Twój znajomy będzie miał podgląd na mapie, gdzie się aktualnie znajdujesz. Będzie też widział, jak się przemieszczasz i w którym kierunku.

Jak zakończyć udostępnianie swojej lokalizacji?

Jeśli chcesz zakończyć udostępnianie szybciej niż planowałeś, możesz to zrobić bardzo łatwo. Upewnij się, że masz włączony przesył danych/wi-fi i otwórz Google Maps. Kliknij znowu w ikonkę, która Cię symbolizuje. Kliknij opcję udostępniania. Pokaże Ci się możliwość wprowadzenia nowego udostępnienia, albo zarządzania wszystkimi aktualnymi. Kliknij w to, które chcesz zakończyć. Następnie kliknij opcję "zakończ udostępnianie", albo też możesz zmienić czas, na jaki udostępniasz swoja lokalizację na krótszy lub dłuższy.

arch. pryw.
arch. pryw.

Podany w tym artykule sposób zawsze udostępnia Twoją bieżącą lokalizację.

Skoro wiesz już jak udostępnić bieżącą lokalizację, to czas tę wiedzę zastosować w praktyce - zawsze to jakiś pretekst by wyskoczyć z koleżanką na zakupy, albo z kolegami na piwo. ;)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także