PoradyNigdy nie wyrzucaj tych odpadów, to naturalny nawóz pod borówki amerykańskie

Nigdy nie wyrzucaj tych odpadów, to naturalny nawóz pod borówki amerykańskie

Jak uprawiać borówki Fot. Freepik
Jak uprawiać borówki Fot. Freepik
Manuel
30.08.2022 21:24

Borówki to bardzo smaczne i zdrowe owoce. Można je jeść na surowo, dodawać do ciast i tworzyć koktajle lub soki. Podpowiemy Ci, kiedy je najlepiej sadzić i jak uprawiać borówki, by miały piękne owoce.

Borówki mają wiele korzyści zdrowotnych, z których zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy

Obraz
  • zapobiegają gromadzeniu się cholesterolu we krwi;
  • chronią funkcje mózgu i dzięki wysokiemu poziomowi przeciwutleniaczy redukują problemy z pamięcią;
  • mają mało kalorii i są bogatym źródłem witamin oraz składników odżywczych;
  • obniżają ciśnienie krwi i ryzyko chorób serca;
  • spowalniają proces starzenia;

Jak uprawiać borówki we własnym ogródku!

Obraz

#1 Znajdź odpowiednie miejsce

Krzewy potrzebują wysokiej jakości gleby o kwaśnym pH i dużo światła słonecznego, które jest niezbędne do procesu fotosyntezy. Nawet jeśli mieszkasz w bloku, ale dysponujesz balkonem, wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedni pojemnik. Już jeden krzak borówki sprawi wiele radości. Ale w takim przypadku wybierz odmianę samopylną.

#2 Wystarczająco dużo miejsca

Miej na uwadze, że krzewy się rozrastają. Pamiętaj by zapewnić im wystarczająco dużo miejsca i zachowaj między nimi odpowiednią odległość.

#3 Kiedy sadzić borówkę amerykańską

Najlepiej sadzić krzewy jesienią lub wiosną (marzec/kwiecień). Nie jest to skomplikowany proces, a krzewy powinny być płytko zakorzenione i stale nawadniane. Idealna gleba to taka, której kwasowość wynosi 3,8 - 4,8 pH.

#4 Ściółkowanie

Dla uzyskania najlepszych efektów należy użyć trocin i/lub kory sosnowej jako ściółki. Pomaga zachować wilgotność gleby i zapobiega wyrastaniu chwastów.

#5 Przycinanie borówki

Przede wszystkim należy usuwać martwe gałęzie. Ważne jest również, aby przycinać krzewy regularnie i pozbywać się najbardziej energicznie rosnących gałązek. W ten sposób zapewnimy krzewom optymalny rozrost i unikniemy nadmiernego owocowania.

#6 Nawożenie gleby to najważniejsza czynność dla uprawy borówki

Należy używać nawozów organicznych, by nie uszkodzić krzewów. Są przyjazne dla środowiska, a przy tym nie są toksyczne. Można do nawożenia użyć też m. in. fusów z kawy. Potrzeby borówek pokrywają się dokładnie z efektami, jakie fusy z kawy wywierają na glebę.

Potrzebują one stałego dopływu azotu i kochają kwaśną glebę. Resztki fusów z jednej lub dwóch filiżanek kawy powinny wystarczyć na jeden krzew. Posyp fusy na glebę przy samych krzakach. Staraj się je jednak równomiernie rozłożyć, zamiast umieszczać wszystkie w jednym miejscu. Dzięki temu fusy z kawy szybciej się rozpadną, a ich rozłożenie może zmniejszyć ryzyko, że inne pobliskie rośliny ucierpią z powodu nagłego przypływu azotu.

Dzięki tym wskazówkom krzewy będą zdrowe i będą owocować przez nawet 20 lat!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także