Nigdy nie wyrzucaj tych odpadów, to naturalny nawóz pod borówki amerykańskie
Borówki to bardzo smaczne i zdrowe owoce. Można je jeść na surowo, dodawać do ciast i tworzyć koktajle lub soki. Podpowiemy Ci, kiedy je najlepiej sadzić i jak uprawiać borówki, by miały piękne owoce.
Borówki mają wiele korzyści zdrowotnych, z których zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy
- zapobiegają gromadzeniu się cholesterolu we krwi;
- chronią funkcje mózgu i dzięki wysokiemu poziomowi przeciwutleniaczy redukują problemy z pamięcią;
- mają mało kalorii i są bogatym źródłem witamin oraz składników odżywczych;
- obniżają ciśnienie krwi i ryzyko chorób serca;
- spowalniają proces starzenia;
Jak uprawiać borówki we własnym ogródku!
#1 Znajdź odpowiednie miejsce
Krzewy potrzebują wysokiej jakości gleby o kwaśnym pH i dużo światła słonecznego, które jest niezbędne do procesu fotosyntezy. Nawet jeśli mieszkasz w bloku, ale dysponujesz balkonem, wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedni pojemnik. Już jeden krzak borówki sprawi wiele radości. Ale w takim przypadku wybierz odmianę samopylną.
#2 Wystarczająco dużo miejsca
Miej na uwadze, że krzewy się rozrastają. Pamiętaj by zapewnić im wystarczająco dużo miejsca i zachowaj między nimi odpowiednią odległość.
#3 Kiedy sadzić borówkę amerykańską
Najlepiej sadzić krzewy jesienią lub wiosną (marzec/kwiecień). Nie jest to skomplikowany proces, a krzewy powinny być płytko zakorzenione i stale nawadniane. Idealna gleba to taka, której kwasowość wynosi 3,8 - 4,8 pH.
#4 Ściółkowanie
Dla uzyskania najlepszych efektów należy użyć trocin i/lub kory sosnowej jako ściółki. Pomaga zachować wilgotność gleby i zapobiega wyrastaniu chwastów.
#5 Przycinanie borówki
Przede wszystkim należy usuwać martwe gałęzie. Ważne jest również, aby przycinać krzewy regularnie i pozbywać się najbardziej energicznie rosnących gałązek. W ten sposób zapewnimy krzewom optymalny rozrost i unikniemy nadmiernego owocowania.
#6 Nawożenie gleby to najważniejsza czynność dla uprawy borówki
Należy używać nawozów organicznych, by nie uszkodzić krzewów. Są przyjazne dla środowiska, a przy tym nie są toksyczne. Można do nawożenia użyć też m. in. fusów z kawy. Potrzeby borówek pokrywają się dokładnie z efektami, jakie fusy z kawy wywierają na glebę.
Potrzebują one stałego dopływu azotu i kochają kwaśną glebę. Resztki fusów z jednej lub dwóch filiżanek kawy powinny wystarczyć na jeden krzew. Posyp fusy na glebę przy samych krzakach. Staraj się je jednak równomiernie rozłożyć, zamiast umieszczać wszystkie w jednym miejscu. Dzięki temu fusy z kawy szybciej się rozpadną, a ich rozłożenie może zmniejszyć ryzyko, że inne pobliskie rośliny ucierpią z powodu nagłego przypływu azotu.
Dzięki tym wskazówkom krzewy będą zdrowe i będą owocować przez nawet 20 lat!