Skurczyło Ci się ubranie? Dodaj do wody jedną łyżkę tego kosmetyku, a odzyska kształt
Zdarzyło się to każdemu z nas - wyciągasz swój ulubiony ciuszek ze sterty świeżo wypranych ubrań i zdajesz sobie sprawę, że mógłby pasować na małe dziecko. Taki widok sprawia, że Twoje serce zamiera. Jak uratować skurczone ubrania?
Dlaczego ubrania się kurczą?
Naturalne włókna są splecione w tkaninę, z której powstaje większość swetrów, dżinsów i koszul. W procesie produkcji tkanina ulega rozciągnięciu. W trakcie prania, kiedy jest wystawiona na działanie wody i ciepła, włókna kurczą się, wracając do swojego normalnego stanu. Dlatego Twoje ubrania nagle mogą się skurczyć.
Ubrania z dzianin, w tym bawełna, wełna i kaszmir, reagują lepiej na metody przywrócenia im poprzedniego wyglądu (rozmiaru), niż inne rodzaje tkanin. Tkaniny o ciasnych splotach, takie jak jedwab czy poliester, będą trudniejsze do ponownego uformowania.
Jak uratować skurczone ubrania?
Najważniejsza jest odpowiednia woda. Napełnij zlew jednym litrem letniej wody - ma jej być tyle, abyś mógł zanurzyć ubranie. Upewnij się, że woda ma temperaturę pokojową lub nieco cieplejszą, aby skutecznie rozluźnić włókna w tkaninie.
Zimna woda nie pomoże Ci w rozprostowaniu odzieży. Z drugiej strony, gorąca woda kurczy i niszczy ubrania, więc unikaj jej stosowania w tym przypadku.
Co uratuje skurczone ubrania?
Wymieszaj w przygotowanej w zlewie wodzie jedną łyżkę szamponu dla dzieci lub odżywki. Miękkie szampony i odżywki rozluźniają włókna w ubraniach bez ich uszkadzania. Możesz użyć dowolnej delikatnej odżywki do włosów, ale szampon dla dzieci jest najdelikatniejszy dla ubrań.
Dodaj około 1 łyżki szamponu na każdy 1 litr używanej wody. Namocz skurczone ubrania w wodzie przez maksymalnie 30 minut. Upewnij się, że jest ono całkowicie przykryte, zanim pozostawisz je do namoczenia.
Woda musi być w tym momencie nieco ciepła, aby szampon lub odżywka były skuteczne, więc w razie potrzeby opróżnij i uzupełnij zlew. Jeśli chcesz, możesz zacząć delikatnie rozciągać ubranie pod wodą w trakcie moczenia. Jednak tkanina z czasem stanie się łatwiejsza do rozciągnięcia, więc nie musisz tego robić teraz.
Formujemy!
Ściśnij ubranie, aby wykręcić nadmiar wody. Następnie zwiń ubranie w kulkę. Nie spłukuj jeszcze szamponu. Zacznij rozciągać swoje ubranie, kształtując je przy tym odpowiednio. Szampon musi nadal rozluźniać włókna, aż skończysz rozciągać ubranie.
Przed zmyciem szamponu poczekaj, aż w pełni rozciągniesz swój ulubiony ciuszek. Następnie zwiń go wewnątrz dużego ręcznika w następujący sposób: rozłóż czysty, suchy ręcznik na płasko i umieść na nim ubranie. Następnie stopniowo zwijaj ręcznik od jednego końca.
Potem wyciśnij z niego resztę pozostałości wody. Ubranie będzie wilgotne, ale nie ociekające wilgocią, gdy skończysz. Możesz zostawić ubranie wewnątrz ręcznika na maksymalnie 10 minut. Nie zostawiaj go zbyt długo, bo inaczej włókna tkaniny "ostygną".
Teraz rozciągaj skurczone ubrania ręcznie, aby ponownie nadać jej kształt
Rozwiń ręcznik, a następnie przenieś ubranie na drugi suchy ręcznik rozłożony na płaskiej powierzchni. Używaj swoich rąk, aby pociągnąć za krawędzie wilgotnej odzieży. Należy być delikatnym, aby nie uszkodzić włókien tkaniny.
Może nie będzie ona dokładnie taka sama jak przed skurczeniem, ale postaraj się, aby ubranie było jak najbardziej zbliżone do swojego pierwotnego kształtu. Jeśli masz problem z rozciągnięciem ubrania, użyj ustawienia pary na żelazku. Para zmiękcza sztywne tkaniny.
Już prawie gotowe!
Przyciśnij ubranie książkami lub innymi ciężkimi przedmiotami. Trzymaj ubranie na ręczniku. Pracuj nad częściami ubrania po kolei rozciągając je jeszcze na tyle, na ile to możliwe, a następnie od razu przyciskaj ponownie czymś ciężkim. Gdy już skończyłeś i "przeszedłeś" przez całe ubranie, to możesz je teraz zostawić w ten sposób, aż wyschnie. Skończone! To już wszystko. Uff...
Jeśli ubranie nie jest wystarczająco rozciągnięte, powtórz zabieg. Jeśli ubranie bardzo się skurczyło, to może być konieczne powtórzenie całego procesu kilka razy.
A tutaj przeczytasz o tym, jak szybko wysuszyć pranie bez suszarki.