Jak uratować uschnięty wrzos? Jeśli nie wiesz co robić, tak przywrócisz mu życie
Wrzosy, które stały zdrewniały, mogą być utrapieniem w ogrodzie, ale nie ma co tracić nadziei. Przy odrobinie szczęścia będziesz w stanie przywrócić im życie. Jak uratować uschnięty wrzos?
Niby niewymagający, a jednak czasem usycha...
Wrzosy świetnie prezentują się w ogrodzie, nadają mu wrażenia czegoś dzikiego i romantycznego. Wiele doświadczonych ogrodników uważa, że są bardzo łatwe w uprawie i niewymagające. Przez to wydają się idealne, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z własnym ogródkiem. Jednak zdarza się, że stają się zdrewniałe i brzydkie. Co wtedy z nimi zrobić?
Problemy z wrzosem
Wrzos nie jest całkowicie odporny na szkodniki, zarazy i choroby. W ciągu swojego życia, wrzos może dać ci powód do niepokoju, gdy części rośliny stają się brązowe lub szare i brakuje jej wigoru i żywotności.
W skrajnych przypadkach wrzos staje się martwy i wysuszony z powodu braku wody. Chociaż nie wszystkie okazy wrzosów da się uratować, istnieją pewne wskazówki i sztuczki, które można wypróbować, aby tchnąć świeże życie w ich korzenie i łodygi.
Jak uratować uschnięty wrzos?
Gdy zauważysz, ze z Twoim wrzosem jest coś nie tak pierwszym krokiem powinno być ustalenie, czy cała roślina jest martwa lub umierająca. Pomimo tego, że wrzos może źle wyglądać na pierwszy rzut oka na powierzchni, to może ukrywać zdrowe pędy pod spodem. Z drugiej też strony wrzos, który nadal wydaje się zdrowy, może być już w pierwszych stadiach rozkładu. Możesz tego nawet nie zauważyć.
Istnieje kilka sposobów sprawdzenia, czy wrzos jest żywy czy nie. Pierwszym z nich jest zmysł dotyku: należy dotknąć liści i kwiatów wrzosu, aby sprawdzić, czy są suche i kruche, ponieważ może to być znak, że roślina usycha. Następnie należy odłamać pojedynczą łodygę rośliny. Jeśli jest elastyczna i zielona lub biała w środku, to wciąż żyje, niezależnie od tego jak wygląda na powierzchni. Jeśli natomiast pęknie w połowie łatwo, to może być już martwa.
Możesz też wykopać mały otwór w pobliżu podstawy rośliny, aby spojrzeć na jej korzenie. Białe korzenie wskazują, że roślina jest zdrowa, podczas gdy brązowe, czerwone lub czarne powiedzą ci, że jest umierająca lub już martwa.
Jeśli okaże się, że jest jeszcze co ratować, to najwłaściwszą metodą będzie po prostu właściwe odżywienie wrzosu.
Kompostuj z głową
Jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn problemów z wrzosem jest niewłaściwa gleba. Te rośliny uwielbiają kwaśne gleby z dobrym drenażem. Możesz więc zachęcić usychający wrzos do ponownego rozkwitu, zapewniając mu potrzebne składniki odżywcze. U podstawy rośliny należy umieścić kompost erozyjny, aby pobudzić ją do nowego wzrostu, lub też ściółkować ją sosnowymi drobinkami i inną materią organiczną, aby zwiększyć kwasowość gleby. W odpowiedniej glebie wrzosy są wystarczająco odporne, aby rozwijać się i przetrwać przez wiele lat, nawet jeśli są pozostawione same sobie.
Inną główną przyczyną obumierania roślin wrzosowatych jest niewłaściwe nawadnianie. Jeśli pozwoli się na całkowite wyschnięcie korzeni i liści danego okazu, umrze on w ciągu kilku dni. I nie powróci w następnym roku. Dlatego tak ważne jest, aby gleba otaczająca roślinę była zawsze wilgotna (ale nie zalana wodą) w celu utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia.
W przypadku rośliny, która rozpaczliwie potrzebuje wody, korzystne może być wykopanie jej w całości. Następnie namocz ją w wiadrze z wodą przez kilka godzin, aby zaspokoić jej pragnienie. Następnie wystarczy przesadzić ją w wybrane miejsce. Należy również zauważyć, że niektóre odmiany wrzosów są wrażliwe na twardą wodę. Może ona wypływać z kranów w wielu domach w Polsce. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zbieraj deszczówkę i używaj jej do nawadniania roślin w dni suszy, zamiast używać wody z kranu.
A tutaj przeczytasz o tym, jak sadzić wrzosy w ogrodzie, aby stały się ozdobą rabat.