Sprytny trik z kartami, który uchroni Cię przed kradzieżą zbliżeniową!
Strzeżesz swojego kodu PIN przy płatnościach? Ale ostanie dane pokazują, że karta płatnicza nawet w Twoim portfelu nie jest bezpieczna! Jak więc masz ją chronić?
13.01.2020 | aktual.: 13.01.2020 12:43
Paski, chipy, piny i kody
Używa je prawie każdy z nas i używamy ich prawie codziennie. I wiemy, że każda karta płatnicza ma kilka zabezpieczeń, takich jak:
Pasek magnetyczny lub chip. Są na nich zapisane nasze dane, którymi dysponuje bank, czyli nasze imię i nazwisko i ważne dane naszej karty, czyli identyfikator karty, data jej ważności oraz kod CVV1/CVC1.
PIN Niezbędny do transakcji dokonywanych na terminalach na kwoty powyżej 50 zł i do korzystania z bankomatów. PIN nie jest nigdzie zapisany na karcie. Otrzymujemy go osobno do karty.
Kod CVV/CVC Jest umieszczony na rewersie karty i służy do płatności internetowych. Jest to drugi kod CVV/CVC. (Pierwszy jest na pasku lub chipie)
Terminal i bankomat a kradzież danych karty
Dobrze znać sposoby złodziei. Miej na uwadze, że nigdy nie wiesz, kto się nim okaże!
Bankomat. Złodzieje instalują specjalne skanery w bankomatach, które kopiują naszą kartę, a kamerki podpatrują, jaki używamy PIN.
Terminal. Kartę można też skopiować przy płatności w sklepie, czy restauracji, jeżeli złodziej dostanie ją do ręki, a terminal jest poza zasięgiem naszego wzroku.
Z paska, czy z chipa złodziej nie zeskanuje naszego pinu, ani drugiego kodu CVV/CVC, który jest zapisany na rewersie karty.
Bezpieczeństwo przy korzystaniu z karty
Znając te sposoby złodziei, nie dziw się, że podstawową zasadą bezpieczeństwa przy korzystaniu z karty jest zasłanianie ręką wpisywanego PIN-u. Zwracanie uwagi na bankomaty też jest uzasadnione, szczególnie miejsce, gdzie się wsuwa kartę.
Wiesz już też, dlaczego nigdy nikomu nie należy dawać do ręki swojej karty płatniczej oraz dlaczego nie spuszczać jej z oka.
Ale jak uchronić się przed najnowszą metodą złodziei? Jak uchronić się przed kradzieżą zbliżeniową?
Kradzież zbliżeniowa
To ostatnio kolejny sposób złodziei na okradanie nas. Gdy nasza karta ma funkcję płatności zbliżeniowej, złodzieje pobierają nam pieniądze z konta do wysokości 50 zł bez naszej wiedzy. Używają do tego telefonu z systemem NFC oraz specjalnego oprogramowania. Kopiuje to nasze dane z karty, gdy złodziej znajdzie się odpowiednio blisko. Wystarczy to, aby mógł płacić aplikacją w swoim telefonie wykorzystując do tego dane naszej karty.
Jak się zabezpieczyć przed złodziejami kart?
Pewne czynności może poczynić każdy z nas, mam na myśli takie rzeczy jak:
# Ustawienie niskich limitów płatności na karcie.
# Włączenie usługi powiadomienia o wszystkich transakcjach.
# Ubezpieczenie karty - jeszcze nie każdy bank ma to w swojej ofercie.
A jak się zabezpieczyć przed zbliżeniową kradzieżą?
Dwie karty w portfelu, to najprostszy sposób na ochronę naszych kart płatniczych! Na tyle zagłuszają się one nawzajem, że złodziej nie pobierze danych ani jednej, ani drugiej. Ich system po prostu nie zadziała!
Alternatywne sposoby zabezpieczające przed kradzieżą zbliżeniową
Są jeszcze inne sposoby na ochronę kart płatniczych w naszych portfelach.
1. Wyłączyć funkcję płatności zbliżeniowych.
2. Owijać kartę płatniczą folią aluminiową, która to hamuje wysyłanie sygnału.
3. Zakupić metalizowane etui, czy portfel ze specjalną wkładką zabezpieczającą kartę przed transmisją sygnału.
A Ty który sposób wybierasz?