PoradyJak usunąć graffiti? Jeden produkt bije na głowę wszystkie inne

Jak usunąć graffiti? Jeden produkt bije na głowę wszystkie inne

Jak usunąć graffiti fot. freepik
Jak usunąć graffiti fot. freepik
Manuel

27.12.2022 21:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Graffiti rozpylone na ścianie Twojej domu lub domu albo budynku Twojej firmy jest niezwykle frustrujące i denerwujące. A do tego jest naprawdę trudne do usunięcia, chyba że masz odpowiedni produkt do usuwania graffiti i wiedzę, jak je usunąć. Ten krótki poradnik podpowie Ci, jak usunąć graffiti ze ściany.

Po pierwsze uspokój nerwy, bo zadziałasz na swoją szkodę

Zanim zaczniesz, pamiętaj:

  • Szybkie usunięcie jest najbardziej skuteczne. Jeśli możesz, najlepiej usuń i wyczyść graffiti tak szybko, jak to możliwe (w ciągu 24-48 godzin);
  • Zawsze używaj najpierw możliwie najdelikatniejszych środków do usuwania, aby nie uszkodzić powierzchni;
  • Przetestuj swoje metody i materiały do usuwania na małej, nieistotnej powierzchni, aby upewnić się, że działają bez powodowania szkód;
  • Zachowaj ostrożność przy użyciu niebezpiecznych i toksycznych środków chemicznych;
  • W przypadku cennych powierzchni, zabytkowych budynków lub niestabilnych materiałów zatrudnij wyszkolonego profesjonalistę;

Jak usunąć graffiti z rożnych powierzchni?

Wbrew temu co sadzą niektórzy, przy usuwaniu graffiti kluczowe jest to, z jakiego materiału została wykonana ściana, na której zostało ono nabazgrane, a w nieco mniejszym stopniu to, czym zostało ono wymalowane. Niestety nie zawsze będziesz w stanie je usunąć tak, by nie został po nim żaden ślad. Ale właściwe dobranie środka do materiału ściany będzie miało tutaj ogromne znaczenie.

jak usunąć graffiti, fot. freepik
jak usunąć graffiti, fot. freepik

Powierzchnie metalowe

Spróbuj przetrzeć graffiti dowolnym popularnym rozcieńczalnikiem do farb (tj. spirytusem mineralnym, rozcieńczalnikiem do lakierów, acetonem) lub wypróbuj specjalistyczne produkty do usuwania graffiti.

Czasami graffiti można usunąć przecierając je lekkim olejem penetrującym, takim jak WD-40. Jeśli graffiti pozostaje, spróbuj usunąć je przez pocieranie wełną stalową lub brązową albo lekkim papierem ściernym. Jeśli graffiti nadal pozostaje, spróbuj umyć je myjką ciśnieniową. W ostateczności, jeśli żadna z tych metod nie zadziała, pozostaje Ci jedynie zamalowanie graffiti.

Powierzchnie drewniane

Jeśli drewno nie jest zwietrzałe i jest uszczelnione farbą lub uszczelniaczem, spróbuj je usunąć przecierając je spirytusem mineralnym. Jeśli drewno jest zwietrzałe, nie używaj tej techniki, ponieważ spirytus mineralny zostanie wchłonięty przez drewno - prowadząc farbę dalej w dół do niego. Mycie sprężoną wodą pod wysokim ciśnieniem może być użyte, jednak trzeba to robić bardzo uważnie, bo może prowadzić do uszkodzenia drewna. Jeśli te metody nie działają, pozostaje oszlifować drewno i ponownie pomalować lub po prostu zamalować graffiti.

Powierzchnie plastikowe

Spróbuj przetrzeć graffiti lekkim olejem penetrującym, takim jak WD-40. Nie używaj rozcieńczalników do farb, ponieważ mogą one zmiękczyć plastik i spowodować zmętnienie (w przypadku przezroczystego plastiku) lub trwałą lepkość powierzchni. Czasami lekkie pocieranie ultra drobną wełną stalową lub brązową usunie farbę. Jeśli te metody nie usuną graffiti, zamaluj je.

Powierzchnie szklane

Najlepszą metodą usuwania namalowanego graffiti ze szkła jest użycie żyletki do dokładnego zeskrobania. Metoda ta jest skuteczna w 99%. Użyj żyletki i zeskrob farbę pod kątem 30 stopni do szkła. Jeśli farba nie zejdzie całkowicie po użyciu żyletki, użyj ultra-drobnej brązowej wełny z wodą, aby delikatnie zetrzeć pozostałości. Można też użyć rozcieńczalników do farb na szkle, jednak metoda żyletki jest znacznie szybsza i bardziej przyjazna dla środowiska.

Zobacz genialne triki z pralką, które ułatwiają życie. Sprawią, że pranie będzie dużo przyjemniejsza czynnością

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także