PoradySprzątanieJak usunąć plamę po kawie z dywanu? 6 domowych sposobów

Jak usunąć plamę po kawie z dywanu? 6 domowych sposobów

Jak usunąć plamę po kawie z dywanu? 6 domowych sposobów

31.08.2020 07:33, aktual.: 31.08.2020 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czas na kawę to dla większości z nas najprzyjemniejszy moment w ciągu dnia. I potwierdzi to każdy kawosz! Zdarza się nam jednak przez nieuwagę rozlać kawę na ubranie, tapicerkę czy dywan. Jak sobie wtedy poradzić? Dzisiaj dowiedz się, jak usunąć plamę po kawie z dywanu.

Niestety rozlanie kawy nie jest już tak miłe jak jej picie, a na dodatek psuje nam całą przerwę na kawę właśnie, bo pierwsza zasada przy usuwaniu plamy po kawie, to działać jak najszybciej! Im dłużej zostawimy plamę po kawie na czymkolwiek, tym trudniej będzie ją zmyć.

freepik.com
freepik.com

Zobacz więc, czym i jak usunąć plamę po kawie z dywanu.

Krok 1. Usunąć nadmiar rozlanej kawy.

Jak najszybciej po prostu połóż na rozlaną kawę ręczniki papierowe i delikatnie dociskając, pozwól im wchłonąć rozlaną kawę. Nie rób tego zbyt mocno i nie wycieraj plamy, bo możesz tylko jeszcze bardziej pobrudzić włókna dywanu.

Krok 2. Zwilżyć plamę zimną wodą.

Weź miękką, mokrą gąbkę i lekko dociskaj nią plamę. Następnie od razu osusz to miejsce delikatnie papierowym ręcznikiem. Jeżeli plama nie zniknie, wykorzystaj któryś z poniższych sposobów.

freepik.com
freepik.com

Jak usunąć plamę po kawie z dywanu

1 metoda: ocet

Wymieszaj 1 łyżkę octu na litr wody. Nawilż gąbkę w tym roztworze i delikatnie nanoś na plamę. Pocieraj lekko, parę razy płucząc gąbkę, aż plama zniknie.

2 metoda: soda oczyszczona

Nałóż odrobinę sody oczyszczonej na wilgotną ściereczkę lub rozpuść ją w wodzie i wycieraj roztworem delikatnie plamę po kawie, aż zniknie.

3 metoda: sól kuchenna

Rozsyp na plamę sporą ilość soli, powinna wchłonąć rozlaną kawę. Potem przemyj zwykłą wodą i zapierz delikatnym detergentem. Plama powinna zniknąć

4 metoda: gliceryna lub amoniak

Wymieszaj ciepłą wodę z gliceryną lub amoniakiem i zmyj plamę po kawie. Następnie miejsce przemyj czystą wodą.

freepik.com
freepik.com

5 metoda: detergent i alkohol

Przygotuj ciepły roztwór detergentu i nałóż gąbką na plamę na dywanie. Następnie wyczyść alkoholem. Plama zniknie.

6 metoda: płyn do naczyń i ocet

Zmieszaj 1 szklankę letniej wody z 1/4 łyżeczki płynu do mycia naczyń. Zwilżoną w roztworze gąbką przecieraj delikatnie plamę, ale nie wcieraj! Pozostaw płyn na dywanie na ok. 10 minut. Następnie osusz papierowym ręcznikiem.

Weź 1/3 szklanki octu na 2/3 szklanki wody. Ponownie zwilż poplamione miejsce i zostaw na kolejne 10 minut. Przemyj plamę gąbką z czystą wodą i osusz papierowymi ręcznikami.

A może znasz inny sprawdzony sposób na plamy z kawy? Daj nam znać!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także