PoradyDomowe triki7 domowych sposobów na ciężkie plamy po owocach. Usuniesz je z każdego ubrania!

7 domowych sposobów na ciężkie plamy po owocach. Usuniesz je z każdego ubrania!

7 domowych sposobów na ciężkie plamy po owocach. Usuniesz je z każdego ubrania!
20.06.2022 08:58, aktualizacja: 20.06.2022 13:09

Truskawki, jagody, czereśnie, maliny - oj, jest co zajadać i jest też czym się pobrudzić! Owocowe polskie lato mamy w pełni i pozostaje tylko palce lizać (dosłownie), żeby nie ubabrać swoich ubrań. A jeśli już do tego małego nieszczęścia dojdzie to, głowa do góry! Zobacz jak usunąć plamy po owocach z ubrań. Jest na to kilka domowych sposobów.

Jak usunąć świeże plamy po owocach solą

Wilgotne, owocowe plamy usuniesz tak samo jak te po czerwonym winie. Posyp je solą, a następnieprzelej wrzątkiem i upierz w wodzie z mydłem.

Jak usunąć świeże plamy serwatką

Drugim sposobem na takie plamy jest moczenie, przez całą noc, ubrudzonego ubrania w serwatce.

pinterest
pinterest

Zaschnięte plamy

Jak w przypadku każdych plam, te po owocach mogą sprawić spore problemy, jeśli pozwolimy im zaschnąć i nie zaczniemy ich usuwać od razu. Ale i tutaj podane przeze mnie sposoby powinny pomóc - na tyle, na ile to będzie w tym przypadku możliwe.

Jak usunąć stare plamy po czerwonych owocach?

PublicDomainPictures
PublicDomainPictures

Przypuszczalnie to z nimi najczęściej będziesz miał do czynienia w sezonie letnim. Te dwa sposoby wiele osób uważa za najskuteczniejsze:

  • posyp plamę solą i trzyj, aż zrobi się czerwona. Wytrzep ubranie i ponownie zasyp solą. Zabieg należy powtarzać tak długo, aż sól wchłonie całą plamę, albo też przestanie ją chłonąć i pozostanie biała. Doświadczone panie domu radzą, by po całej operacji ubranie wyprać później w pralce lub ręcznie;
  • plamy po czerwonych owocach można także polać kwaskiem cytrynowym, a następnie posypać sodą oczyszczoną i zacząć trzeć. Całą czynność powtarzamy kilkakrotnie. Ubranie warto potem tradycyjnie wyprać.

Jak sprać plamy po jagodach?

© 
Steven Depolo
/Flickr
© Steven Depolo /Flickr

Dla wielu osób to największe utrapienie. W tym przypadku można polecić kilka sposobów:

  • najskuteczniejszy jest niewątpliwie ocet. Polewamy niewielką ilością samą plamę, a następnie trzemy plamę drugim materiałem nasączonym octem. Jeśli nie chcesz odstraszać innych zapachem, to z pewnością po całej operacji będziesz chciał dodatkowo wyprać ubranie;
  • alternatywą dla octu jest zanurzenie ubrania w ciepłym mleku i odstawienie na całą noc. Ubranie później pierzemy;
  • w przypadku jedwabnych ubrań możemy polać plamę spirytusem, a następnie na kwadrans zamoczyć w ciepłej wodzie;
  • na lniane ubrania skuteczne jest zamaczanie w kwaśnym mleku na mniej więcej godzinę.

Gdy już nic nie pomaga...

pinterest
pinterest

Jeśli nie potrafisz poradzić sobie ze szczególnie trudną plamą możesz spróbować użyć boraksu. To rodzaj wydobywanej naturalnie soli, która ostatnio robi się coraz bardziej popularna wśród pań domu stawiających na pro-ekologiczne rozwiązania. Skuteczność boraksu porównuje się do markowych środków czyszczących i piorących, ale kontrowersje budzi jego wpływ na zdrowie. Boraks może drażnić skórę (należy używać go w rękawiczkach), zwłaszcza wrażliwą i może źle wpływać na drogi oddechowe, jeśli pomieszczenie jest źle wietrzone. Innymi słowy jest po prostu skutecznym, ale i silnym środkiem chemicznym:

  • rozcieńcz boraks z wodą i zalej plamy miksturą.

Przekonaj się jak szybko można wyczyścić szyby piekarnika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także