PoradyJak usunąć plamy z kurkumy z ubrań? Skuteczne domowe sposoby

Jak usunąć plamy z kurkumy z ubrań? Skuteczne domowe sposoby

Jak usunąć plamy z kurkumy? Fot.Genialne / freepik
Jak usunąć plamy z kurkumy? Fot.Genialne / freepik
Manuel

29.07.2022 16:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kurkuma, zdecydowanie zasłużyła sobie na stałe miejsce w każdej szafce z przyprawami. Jednak plamy, które może pozostawić, są trudne do usunięcia. Jak usunąć plamy z kurkumy? W tym artykule podpowiemy Ci najlepiej się sprawdzające rozwiązania.

Zalety kurkumy

Kurkuma to przyprawa, która nadaje curry żółty odcień i posiada aktywny składnik - kurkuminę. Znana ze swoich korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszania stanów zapalnych, pobudzania funkcji mózgu, a nawet obniżania ryzyka chorób serca. Jeśli jednak regularnie gotujesz z kurkumą, wiesz, że może ona pozostawić irytująco uporczywe plamy na ubraniach, blatach, naczyniach, a nawet na dłoniach.

Dlaczego tak trudno jest się pozbyć plam z kurkumy?

Plamy z kurkumy należą do najtrudniejszych do usunięcia, choć nie jest to niemożliwe. Należący do rodziny imbirowatych. Nasycony, złoto-żółty pigment tej przyprawy korzeniowej posiada dużą siłę przebicia, dlatego kurkuma jest używana do barwienia tkanin.

Nauczymy Cię, jak usunąć plamy z kurkumy z różnych materiałów przy użyciu zwykłych produktów domowych. Pamiętaj, że im szybciej uporasz się z plamami z kurkumy, tym większa szansa na ich skuteczne usunięcie i przywrócenie ubraniom lub sprzętom domowym dawnej świetności.

freepik
freepik

Czyszczenie plam z kurkumy w nagłym przypadku

Jeżeli zdarzy Ci się poplamić ubranie kurkumą (daniem z kurkumą) w restauracji lub w innym miejscu poza domem, najważniejszy jest czas! Usuń resztki jedzenia i poproś obsługę o sok z cytryny lub cytrynę i nałóż na plamę na 15 minut, a następnie spłucz. Jeżeli nie możesz przepłukać plamy, bo masz ubranie na sobie, poproś o kostki lodu i zwilż plamę. Potem w domu usuń plamę według wskazówek poniżej.

Jak usunąć plamy z kurkumy?

Aby zrobić to domowymi metodami będzie Ci potrzebny:

  • środek do dezynfekcji rąk;
  • szczoteczka do zębów z miękkim włosiem lub ściereczka;
  • środek do prania;
  • wybielacz (tylko w przypadku białych rzeczy);

Usuń natychmiast nadmiar kurkumy z okolic powstałej plamy (lub po prostu resztki jedzenia) za pomocą łyżki i spłucz miejsce wodą. Zwilż zaplamione miejsce czystym ręcznikiem, aby wchłonął wilgoć. Nie pocieraj ani nie szoruj, to tylko rozprzestrzeni plamę i pogłębi ją w tkaninie.

Następnie spróbuj użyć płynu do dezynfekcji rąk, który zawiera alkohol i działa na rozbicie pigmentu kurkumy. Możesz również wstępnie potraktować plamę płynnym detergentem do prania. Potem nałóż bezpośrednio na poplamione miejsce, rozprowadź delikatnie szczoteczką i zostaw na 20 minut.  Następnie wypłucz w zimnej wodzie i wypierz.

Wypierz ubranie w pralce używając programu opartego na zimnej (letniej) wodzie. Gorąca woda może bowiem utwardzić plamę. Użyj tej samej ilości detergentu do prania, której normalnie używasz. Jeżeli ubranie jest białe, użyj wybielacza. Jeżeli plama nie zniknęła, wypierz ponownie ubranie, zanim wyschnie.

O ile to możliwe, pozwól ubraniu wyschnąć na słońcu. Ma ono naturalne właściwości wybielające i powinno się sprawdzić w tego rodzaju przypadku. Jeśli jest to ubranie w jasnym kolorze, zdecyduj się na suszenie go wewnątrz, aby uniknąć blaknięcia materiału.

A tutaj przeczytasz o tym, jak usunąć plamy potu z poduszki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także