PoradyJak usunąć plamy z owoców sezonowych z ubrań? Sposoby na najtrudniejsze plamy

Jak usunąć plamy z owoców sezonowych z ubrań? Sposoby na najtrudniejsze plamy

Jak usunąć plamy z owoców Fot.Freepik
Jak usunąć plamy z owoców Fot.Freepik

01.08.2022 17:23, aktual.: 02.08.2022 13:48

Latem jest dużo okazji, aby pobrudzić się wszelakimi owocami. I nie chodzi tutaj tylko o dzieci. Pozostałości truskawek, jagód, czereśni czy malin bardzo trudno sprać z ubrań. Jak usunąć plamy z owoców z odzieży?

Najważniejszą zasadą jest działanie szybko. Musisz postarać się, aby nie dopuścić do tego, żeby kłopotliwe plamy zaschły. Wówczas będzie bardzo trudno je wywabić.

Jak pozbyć się plam po jagodach?

W walce z jagodowymi plamy najskuteczniejszy jest ocet. Polej nim plamę i potrzyj ją drugim kawałkiem materiału nasączonym octem. Następnie ubranie wypierz w pralce.

Kolejnym dobrym patentem jest ciepłe mleko. Zanurz w nim poplamione ubranie na całą noc, a rano upierz.

Jeżeli poplamiłeś lniane ubrania, to mocz je przez godzinę w kwaśnym mleku. Po tym czasie ciemne, jagodowe plamy powinny zejść.

Mario Mendez/unsplash
Mario Mendez/unsplash

Jak wywabić plamy po czerwonych owocach?

Z nimi zapewne będziesz miał do czynienia w sezonie letnim. Dwa sposoby odplamiania wiele osób uważa za najskuteczniejsze.

Najpierw posyp plamę solą i pocieraj, aż zrobi się czerwona. Następnie usuń sól i po chwili nałóż ją ponownie. Cały zabieg powtarzaj do momentu, aż sól wyciągnie całą plamę. Po wszystkim upierz ubranie w pralce. Zamiast soli możesz wykorzystać także kwasek cytrynowy wymieszany z sodą oczyszczoną.

Jeżeli poplamiłeś truskawkami jedwab, to najpierw plamę polej spirytusem, a po 15 minutach całe ubranie namocz w ciepłej wodzie.

Jak usunąć zaschnięte plamy?

Kiedy musisz walczyć z już zaschniętymi plamami, to najpierw ubranie wystaw na kilka godzin na działanie słońca. Później mocz je przez 24 godziny w mleku. Na koniec upierz jak zwykle w pralce.

Roman Kraft/unsplash
Roman Kraft/unsplash

Jak wywabić świeże plamy po owocach? Trik z solą

Jeżeli plamy są jeszcze świeże, to jest duże prawdopodobieństwo, że pozbędziesz się ich dość łatwo. Najpierw posyp je zwykłą solą, a następnie polej wrzącą wodą. Na koniec wystarczy uprać odzież w wodzie z mydłem.

Już wiesz jak usunąć plamy z owoców, które znajdują się na ubraniach. Przekonaj się teraz jak ocalić rośliny poparzone przez słońce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także