Po kolacji wigilijnej zauważyła plamy z wosku na obrusie. Usunęła je w 15 minut
Najczęściej zapalamy świece na stole podczas romantycznej kolacji we dwoje. To jednak nie jedyna okazja. Lubimy „zrobić sobie klimat” również wtedy, kiedy zasiadamy do kolacji wigilijnej lub stołu biesiadnego, kiedy w święta odwiedzi nas rodzina. Ich blask od razu ociepla atmosferę i sprawia, że wszyscy czują się swobodniej i milej, a wnętrze pomieszczenia w mig robi się bardziej przytulne. Zajęci rozmową z bliskimi możemy nie zauważyć, kiedy roztapiający się wosk zacznie kapać na obrus. Jak go później doczyścić? Poznaj niezawodny trik!
Jeśli następnego dnia po wspólnej kolacji zauważysz plamy z wosku na obrusie – nie panikuj! To wcale nie oznacza, że nadaje się tylko do wyrzucenia! Zwłaszcza, że pewnie na święta kupiłeś nowy, piękny i zdobny okaz ;)
Jak usunąć wosk z obrusu?
Co najważniejsze – nie zdrapuj go! Takim czymś tylko pogorszysz sytuację, bo jego cząsteczki wnikną głęboko we wł ókna materiału. Nie stosuj też żadnych substancji chemicznych, które mogą zniszczyć Twój obrus – odbarwienia będą wyglądały jeszcze gorzej.
Zaplamione woskiem nakrycie stołu złóż tak, by ta trudna plama była wierzchu i włóż je na godzinę do zamrażarki. Po wyciągnięciu delikatnie zdejmij zamrożony wosk. Pamiętaj – nie zdrapuj go! Usuń tylko tę twardą część – z plamą rozprawisz się w inny sposób.
Rozłóż obrus na desce do prasowania i zaplamienie przykryj ręcznikiem papierowym. Prasuj po nim delikatnie, niezbyt mocno rozgrzanym żelazkiem. Roztapiający się wosk zostanie wchłonięty przez papier.
Teraz możesz włożyć materiał do pralki i wyprać, jak zwykle, a po plamie z wosku nie będzie nawet śladu!
Jak usunąć plamy z wosku na obrusie?
Jeśli zaś od razu zauważyłeś, że ze świecy nakapało na obrus, nie czekaj, aż sam zaschnie - działaj! Przynieś z zamrażarki kostkę lodu i połóż na plamie. Kiedy zastygnie – zdejmij ją delikatnie. Świeży wosk jest dużo łatwiejszy do usunięcia niż ten dawno zaschnięty.