PoradyDomowe trikiJak usunąć przypalenie z żelazka na ubraniu lub dywanie?

Jak usunąć przypalenie z żelazka na ubraniu lub dywanie?

Jak usunąć przypalenie z żelazka na ubraniu lub dywanie?
06.01.2020 20:48, aktualizacja: 06.01.2020 23:16

Zdarzają Ci się ślady przypalenia po prasowaniu? Dzwoni telefon, rozpraszasz się i trzymasz żelazko w jednym miejscu na materiale za długo. Albo wybrałaś zbyt wysoką temperaturę prasowania dla tkaniny. Co teraz? Jak usunąć przypalenie z żelazka na ubraniu lub dywanie?

Zbyt wysoka temperatura żelazka może trwale uszkodzić niektóre ubrania przez stopienie włókien. Jeśli jednak przypalona tkanina jest wykonana z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len, jedwab lub wełna, możesz ją uratować. Pamiętaj jednak, że materiał zostanie trwale osłabiony w przypalonym obszarze i zużyje się szybciej niż reszta odzieży. Dowiedz się jak uratować ubrania od przypalenia przez żelazko.

Co zrobić z plamą po żelazku?

Jeśli żelazo wytopi dziurę w tkaninie lub mocno przypali odzież wykonaną z włókien syntetycznych takich jak nylon, poliester lub akryl, szkód nigdy nie będzie można naprawić.

Jeśli inny materiał stopił się od żelazka, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby usunąć przypalone włókna.

Jak usunąć lekkie przypalenia na białych ubraniach

1. Natychmiast zetrzyj świeże ślady spalenizny.

Jeśli miejsce przypalenia jest niewielkie i zaraz go zauważysz, przestań prasować i natychmiast nałóż na plamy trochę silnego płynu do prania palcami lub szczotką o miękkim włosiu. Pozwól mu pracować przez co najmniej 10 minut i następnie wypierz odzież w najgorętszej wodzie zalecanej dla tkaniny.

pinterest.com
pinterest.com

2. Użyj octu

Jeśli od razu nie zauważyłaś przypalenia i zobaczysz je później, a ślad przypalenia jest bardzo delikatny, możesz spróbować przetrzeć plamę czystą białą szmatką zanurzoną w occie spirytusowym. Szoruj do czystego miejsca, aż spalone włókna zostaną usunięte. Resztę zetrzyj białą szmatką zanurzoną w zwykłej chłodnej wodzie.

Jak usunąć ciężkie przypalenia na białych ubraniach

1. Użyj nadtlenku wodoru.

Aby usunąć cięższy ślad na białej bawełnianej lub lnianej koszuli, znajdź otwartą, dobrze wentylowaną przestrzeń do tego. Jeśli plama jest duża, działaj tylko na małej części na raz. Zacznij od zanurzenia wacika w nadtlenku wodoru, łagodnym środku wybielającym i nałóż go na plamę.

freepik.com
freepik.com

2. Wacik z amoniakiem domowym

Zanurz kolejny wacik w amoniaku domowym i nałóż go również na plamę. Pozostaw na pięć minut.

UWAGA!

Nie mieszaj nadtlenku wodoru i amoniaku w misce. Mieszanina może tworzyć toksyczne opary po połączeniu.

3. Wypłucz i powtórz czynność

Przepłucz przypalone miejsce zimną wodą. Powtórz w razie potrzeby i przejdź do kolejnego miejsca przypalenia. Nie dopuść do wyschnięcia roztworu nadtlenku wodoru / amoniaku na tkaninie.

freepik.com
freepik.com

4. Tlenowy wybielacz

Jeśli po wypróbowaniu metod usuwania przypalenia nadtlenkiem wodoru i amoniaku lub octu pozostanie plama, wymieszaj roztwór ciepłej wody i wybielacza na bazie tlenu zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zanurz cały przypalony materiał i pozostaw na co najmniej osiem godzin lub na całą noc. Następnie wypierz jak zwykle. Jeśli plama pozostanie, powtórz proces.

Jak usunąć ślady przypalenia na kolorowych ubraniach

1. Użyj dobrego płynu do prania

Jeśli ślad po przypaleniu jest niewielki, nałóż odrobinę silnego detergentu do prania na plamę palcami lub szczotką o miękkim włosiu i następnie po chwili wypierz odzież w najgorętszej wodzie zalecanej dla tkaniny.

freepik.com
freepik.com

2. Wytrzyj plamę octem

Pomocne może być również wytarcie spalonego obszaru szmatką zamoczoną w occie. Pamiętaj, aby dobrze spłukać miejsce po użyciu octu, aby zapobiec przebarwieniom.

UWAGA!

W przypadku cięższych śladów przypalenia nie należy stosować nadtlenku wodoru ani amoniaku na kolorowych ubraniach, ponieważ może dojść do blaknięcia, którego nie można odwrócić.

3. Namocz w wybielaczu na bazie tlenu i wodzie

Wymieszaj roztwór ciepłej wody i wybielacza na bazie tlenu, postępując zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Zanurz całe przypalone ubranie i zostaw na co najmniej osiem godzin lub na całą noc. Następnie wypierz jak zwykle. Jeśli plama pozostanie, powtórz cały proces.

Proces namaczania w wybielaczu tlenowym można bezpiecznie stosować do poliestru i wszystkich włókien sztucznych, a także włókien naturalnych. Nie należy go używać do jedwabiu, wełny i skóry i do wykończeń lub zdobień wykonanych z tych materiałów.

Jak usunąć ślady przypalenia z wełny

Spaloną wełnę należy traktować nieco inaczej, ponieważ jest to włókno białkowe.

1. Potraktuj błyszczące smugi octem

Jeśli podczas prasowania utworzysz błyszczącą smugę na wełnie, ponieważ zapomniałeś użyć dodatkowej tkaniny do prasowania, zanurz białą szmatkę w occie destylowanym i przetrzyj błyszczącą smugę. Na koniec zanurz szmatkę w czystej wodzie i jeszcze raz przetrzyj. Pozostaw tkaninę do wyschnięcia na powietrzu.

2. Usuń spalone włókna

W przypadku grubszych śladów przypalenia, jeśli tkanina jest wykonana z tkanej wełny lub innego włókna białkowego, takiego jak kaszmir, który jest gruby i puszysty, delikatnie szczotkuj wypalone miejsce miękką szczotką, aby usunąć spalone lub zwęglone włókna.

3. Użyj delikatny płyn do prania

Jeśli ubranie jest wykonane z wełny do prania, należy wcierać odrobinę łagodnego detergentu w wypalone miejsce i potem wyprać w zimnej wodzie w delikatnym cyklu. Jeśli przypalony przedmiot jest dzianiną, jak sweter, lepiej wyprać go ręcznie.

4. Odwiedź pralnię chemiczną lub krawca

Ubrania takie jak płaszcze lub marynarki, należy zabrać do profesjonalnej pralni chemicznej. Tylko oni mogą być w stanie pomóc. A jeśli pojawi się dziura, doświadczony krawiec może poprzeplatać wełnianą tkaninę.

Jak usunąć ślad po żelazku z dywanu?

Jeśli zdarzy ci się prasować na dywanie i spalić lub stopić włókna, zawsze pozwól najpierw, aby to miejsce całkowicie ostygło.

pinterest.com
pinterest.com

1. Przypalenie na jasnych dywanach

Jeśli dywan ma bardzo jasny kolor, użyj metody nadtlenek wodoru / amoniak, aby usunąć plamę. Zawsze kończ przemyciem miejsca zimną, czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.

Uwaga: Nie stosuj tego na ciemnym dywanie

2. Usuń spalone włókna

Użyj płytki ściernej lub papieru ściernego o średniej ziarnistości, aby delikatnie umyć obszar i usunąć spalone lub stopione włókna. Nie szoruj mocno, bo będziesz mieć puste miejsce.

3. Przytnij spalone włókna

Możesz również użyć bardzo drobnych nożyczek, takich jak nożyczki do manicure, aby usunąć stopione włókna. Musisz zachować ostrożność i unikać cięcia zbyt głęboko, ponieważ dywan będzie łysy.

pinterest.com
pinterest.com

4. Załataj spalony obszar

Jeśli masz jakieś pasujące resztki dywanu lub wyłożone pod meblami, które można odsunąć, możesz załatać dywan, wycinając wypalony kawałek i wymienić go. Sprawdza się to najlepiej na dywanach o wysokim włosie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także