Ślady po żelazku szpecą twoje ubranie? Oto 5 patentów-pewniaków, które się z nimi rozprawią
Świecące ślady na świeżo wyprasowanych ubraniach to zmora każdego, kto regularnie prasuje. Kiedy je zobaczysz, musisz szybko działać. Inaczej odzież może być nie do odratowania. Podpowiadamy, jak usunąć ślady po żelazku domowymi sposobami.
Wyglądają nieestetycznie, a jeśli nie pozbędziesz się ichod razu, mogą już zawsze szpecić spodnie, sukienkę, bluzkę czy koszulę. Świecące ślady po żelazku trudno usunąć, ale nie jest to niemożliwe. Warunek jest jeden — musisz działać zaraz po ich powstaniu. Masz kilka sposobów do wyboru.
Dlaczego na ubraniach powstają ślady po żelazku?
Lepiej jest oczywiście nie dopuszczać do powstawania świecących śladów na ubraniach niż później próbować je usunąć. Warto więc wiedzieć, skąd się biorą. Żelazko zostawia je, kiedy jest zbyt mocno nagrzane. Właśnie dlatego powinieneś zawsze dostosowywać temperaturę do rodzaju tkaniny. Informację o tym, jak prasować daną rzecz, znajdziesz na metce. Aby dodatkowo zabezpieczyć ciemne ubrania przed powstawaniem śladów po żelazku, prasuj je po przewróceniu na lewą stronę.
Jak usunąć ślady po żelazku z ubrań?
Jeśli mimo zachowania ostrożności podczas prasowania żelazko pozostawiło na tkaninie świecące ślady, musisz od razu zacząć działać. Masz do wyboru kilka domowych patentów.
- Wykorzystaj surowe ziemniaki. Obierz bulwy i zetrzyj na tarce. Pulpę ułóż na świecących śladach i wetrzyj w materiał. Pozostaw tak ubranie na kilka minut. Następnie ponownie je upierz. Pamiętaj, że ta metoda nie sprawdzi się w przypadku delikatnych tkanin.
- W przypadku ciemnych ubrań użyj fusów czarnej herbaty. Wilgotną torebką potrzyj świecące miejsca. Następnie ponownie wyprasuj ubranie. Tym razem zabezpiecz je przed kontaktem z żelazkiem bawełnianą ściereczką.
- Na ślady na jasnych ubraniach zastosuj wodę utlenioną (ciemne materiały mogą się od niej odbarwić). Najpierw zmocz ślad po żelazku zwykłą wodą, a następnie polej wodą utlenioną. Zostaw ubranie na 3 minuty. Po tym czasie wypłucz tkaninę.
- Wymieszaj ocet spirytusowy z wodą w proporcji 2:3. Wlej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i nanieś ją na ślady po żelazku. Przewróć ubranie na druga stronę i zaprasuj przez bawełnianą ściereczkę.
- Wypróbuj funkcję pary w żelazku. Najpierw zmocz ślad wodą, a następnie użyj żelazka jak parownicy. Trzymaj je kilka centymetrów od tkaniny. Pamiętaj, że musi być nastawione na najwyższą temperaturę i mieć uruchomioną funkcję pary.