PoradyJeśli używasz kapsułek do prania w ten sposób, nie dziw się, że nie działają

Jeśli używasz kapsułek do prania w ten sposób, nie dziw się, że nie działają

Oto jak poprawnie używać kapsułek do prania. Fot. Freepik
Oto jak poprawnie używać kapsułek do prania. Fot. Freepik

17.08.2023 15:38

Są wygodne i szybkie do zastosowania. Trzeba jednak wiedzieć, jak używać kapsułek do prania, by były w pełni skuteczne. Powinieneś pamiętać o 2 ważnych rzeczach, aby detergent dobrze się rozpuścił i zadziałał, jak trzeba.

Kapsułki podbijają rynek detergentów do prania od kilku lat. Wiele osób już się do nich przekonało. Nie brakuje jednak sceptyków, którzy mają wątpliwości, czy są równie skuteczne jak tradycyjny proszek. Okazuje się, że negatywne opinie i doświadczenia mogą wynikać z tego, że nie wszyscy wiedzą, ja prawidłowo używać kapsułek do prania. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, by działały zgodnie z oczekiwaniami.

Jakie są zalety kapsułek do prania?

Jak wspomnieliśmy, używanie kapsułek do prania jest bardzo wygodne. Porcja detergentu jest w nich precyzyjnie odmierzona. Nie musisz więc zastanawiać się, ile proszku wsypać. W niewielkim prostokącie znajduje się zresztą nie tylko proszek do prania, ale również płyn do płukania, odplamiacz, a w przypadku kapsułek do białych ubrań często również wybielacz. Oznacza to, że jeden produkt może zastąpić kilka preparatów, co przekłada się na znaczną oszczędność miejsca w łazience lub pralni. Zwolennicy kapsułek podkreślają także, że używanie ich przyspiesza proces przygotowywania pralki do uruchomienia. Wszystko dzięki temu, że środek piorący po prostu wrzuca się do bębna razem z ubraniami.

Jak używać kapsułek do prania, żeby działały prawidłowo? Fot. Freepik
Jak używać kapsułek do prania, żeby działały prawidłowo? Fot. Freepik

Jak używać kapsułek do prania, żeby były skuteczne?

Najważniejsza różnica pomiędzy kapsułką do prania a proszkiem to miejsce, w którym ją umieszczamy. Kapsułka w żadnym wypadku nie może znaleźć się w szufladce. Należy umieścić ją w bębnie. Aby zadziałała prawidłowo, musi trafić do niego, gdy jest pusty. Dopiero później można włożyć do pralki ubrania. Wrzucanie kapsułki na wierzch to poważny błąd. Aby jej powłoka dobrze się rozpuściła, kapsułka musi mieć dużo miejsca i dostęp do wody. Takie warunki ma tylko na dnie bębna.

Kapsułek nie wolno wrzucać na pranie. Fot. Freepik
Kapsułek nie wolno wrzucać na pranie. Fot. Freepik

Jak używać kapsułek, żeby całkowicie się rozpuszczały?

Zdarza się, że po wyjęciu ubrań z pralki znajdują się na nich resztki zewnętrznej powłoki kapsułki do prania. To, że ta część preparatu nie zawsze dobrze się rozpuszcza, jest dość częstym problemem. Najczęściej przyczyną jest zbyt niska temperatura wody. Nie wszystkie kapsułki rozpadają się np. w 20°C. Wybierając preparat, warto sprawdzić, jaką temperaturę rozpuszczania kapsułek deklaruje producent. Nie do końca rozpuszczona powłoka może nie tylko osadzać się na ubraniach, ale również zalegać wewnątrz pralki. To z kolei prowadzi np. do zapchanie wężyka odpływu. Zanim zaczniesz używać kapsułek, upewnij się, że wybrałeś produkt odpowiedni do prania w najniższej stosowanej przez ciebie temperaturze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także