Jak wybielić ubrania? 8 nietypowych sposobów, które wyeliminują żółty odcień
Białe ubrania świetnie sprawdzają się w upalne dni i z pewnością każdy z nas ma kilka sztuk białych koszulek czy spodni w swojej szafie. Z czasem jednak ubrania tracą swój blask i zaczynają żółknąć. Zastanawiasz się jak wybielić ubrania, mam dla Ciebie kilka trików, które mogą Ci pomóc.
29.05.2022 | aktual.: 30.05.2022 20:57
#1 Namocz ubrania w soku z cytryny
Jak wybielić ubrania? Sok cytrynowy to doskonały wybielacz, który może nadać białym ubraniom nowy blask, bez ryzyka użycia chemicznych wybielaczy. Wymieszaj pół szklanki soku z cytryny z trzema litami gorącej wody, a następnie namocz białe ubrania. Pozostaw je na co najmniej godzinę, najlepiej na całą noc. Na drugi dzień usuń ubrania z mieszaniny. Nalej odrobinę mikstury do pralki i wsadź do środka ubrania. Pierz jak zwykle.
#2 Jak wybielić ubrania latem? Postaw na naturalny wybielacz - słońce
Gdy już wybierzesz ubrania, warto powiesić je na sznurku lub suszarce i dać im wyschnąć na słońcu. Jeśli masz suszarkę, w okresie letnim lepiej ją pominąć - słońce wysuszy Twoje ubrania w kilkadziesiąt minut i to bez użycia prądu, a dodatkowo, jeśli zależy Ci aby białe ubrania odzyskały swój blask, powieś je na zewnątrz. Słońce naturalnie wybieli stare koszulki czy spodnie - dzieje się tak, ponieważ promienie ultrafioletowe rozrywają wiązania chemiczne w pożółkłym materiale. Ten trik sprawdzi się przede wszystkim do naturalnych tkanin.
#3 Jak wybielić ubrania sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona może być używana do odświeżania ubrań. Dzięki jej użyciu ubrania będą nie tylko bielsze, ale także będą znacznie ładniej pachnieć. Soda jest również łagodnym środkiem antyseptycznym, więc Twoje ubrania a także pralka będą dzięki niej chronione przed rozwojem bakterii.
Sodę możesz dodać do prania w pralce lub namoczyć pranie przed praniem w roztworze szklanki sody w 4 litrach wody.
#4 Jak wybielić ubrania białym octem z cytryną
Ocet sprawdza się w praniu i to nie tylko białych ubrań! Pomaga utrzymać ich świeżość, usuwa trudne plamy oraz wybiela białe tkaniny. Wymieszaj 1/4 szklanki soku z cytryny z 1/2 szklanki białego octu. Taką mieszankę zastosuj zamiast wybielacza.
#5 Dodaj trochę niebieskiego do prania
Jeśli popatrzysz na koło kolorów to zauważysz, że niebieski i żółty są kolorami uzupełniającymi, dlatego też dodawanie niebieskiego barwnika może pomóc w wybieleniu koszulek. Czy zauważyłaś, że do włosów z żółtym odcieniem stosuje się niebieski szampon, który wypłukuje brzydkie odcienie żółtego? Dodaj 1/4 łyżeczki do wody, aby zabarwić wodę, a następnie odmierz miarkę i dodaj do prania. Pierz białe ubrania jak zwykle, a przebarwienia powinny zniknąć.
#6 Użyj naturalnych środków do prania, np. orzechy piorące
Naturalne środki do prania składają się głównie z enzymów roślinnych i naturalnych, które potrafią poradzić sobie z plamami i żółtymi przebarwieniami tak samo jak chemiczne produkty. Naturalne środki dobrze radzą sobie z uporczywym brudem, a dodatkowo nie szkodzą środowisku, tak jak syntetyczne produkty, które są bardzo popularne.
Orzechy piorące działają jak większość proszków do prania. Na jedno pranie wystarczy użyć 5-7 orzechów, które możesz wykorzystać nawet do 3 prań.
#7 Liść laurowy
Liście laurowe pomogą odzyskać biel nawet pofarbowanym ubraniom. Najlepszy efekt uzyskasz, gotując liście laurowe wg poniższej instrukcji.
Krok 1: Do dużego garnka wlej wodę, dodaj garść liści laurowych i zagotuj całość. Kiedy woda dojdzie do wrzenia, wyłącz kuchenkę i pozostaw wodę w garnku do lekkiego przestudzenia.
Krok 2: Do wystudzonej wody włóż pofarbowane ubrania. Zostaw je na 3-4 godziny.
Krok 3: Dokładnie wyciśnij wodę z ubrań i włóż je do pralki. Upierz ubrania, przy użyciu proszku do białego materiału.
#8 Aspiryna - kwas acetylosalicylowy
Jeśli powyższe propozycje Cię nie przekonały, dowiedz się, jak wybielić ubrania kwasem acetylosalicylowym, który skutecznie usuwa przede wszystkim żółte plamy od potu! Wystarczy 6 tabletek aspiryny rozpuścić w 2-3 litrach wody i namoczyć pranie. Następnie wypierz ubrania w pralce.