PoradyJak wyczyścić blachę do pieczenia? Odkryłem genialny sposób przez przypadek

Jak wyczyścić blachę do pieczenia? Odkryłem genialny sposób przez przypadek

Jak wyczyścić blachę do pieczenia Fot. 
Nathanael Newton / youtube
Jak wyczyścić blachę do pieczenia Fot. Nathanael Newton / youtube
Manuel
08.08.2022 09:02

Rzadko w czyjejkolwiek kuchni znajdziesz blachę do pieczenia wolną od brązowych, albo wręcz czarnych plam. W pewnym momencie nieuchronnie nadejdzie chwila, kiedy owe plamy trzeba będzie usunąć. Jak wyczyścić blachę do pieczenia? Pokażemy Ci najskuteczniejsze domowe sposoby na to.

Jak wyczyścić blachę do pieczenia?

Oto domowe sposoby, które się sprawdzają.

Jak wyczyścić blachę do pieczenia, fot. Freepik
Jak wyczyścić blachę do pieczenia, fot. Freepik

Program czyszczenie na panelu piekarnika - czy warto go używać?

Część piekarników, zwłaszcza tych droższych, ma na swoim panelu do sterowania opcję czyszczenia. Świetnie się ona sprawdza właśnie w przypadku blach do pieczenia. A na dodatek jest bardzo wygodna, bo nie wymaga praktycznie żadnego nakładu pracy. Wystarczy włożyć blachę do piekarnika do góry nogami, zamknąć go i uruchomić program czyszczący. Po jego zakończeniu będzie ona czyściuteńka.

Sposób ten przez przypadek odkrył jeden z Internautów, kiedy włączając funkcję samooczyszczania piekarnika, nie sprawdził, że zostawił w nim brudną blaszkę. Można w ten sposób wyczyścić też metalowe patelnie, ale pod warunkiem, że ich rączki też są metalowe.

Warto jednak dodać, że wiele osób nie lubi mimo wszystko używać tego programu, ponieważ w jego trakcie piekarnik nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Poza kosztami energii wiele osób obawia się przepalenia jakiegoś elementu i skrócenia życia piekarnika. Z tego co można wyczytać na forach, takie przypadki nie są zbyt częste, jednak czasem rzeczywiście się zdarzają. Można więc sięgnąć po któryś z bardziej tradycyjnych domowych sposobów czyszczenia.

Jeśli jesteś ciekaw tej metody, to warto obejrzeć to krótkie wideo:

Soda oczyszczona i woda utleniona

Wymieszaj sodę oczyszczoną i nadtlenek wodoru w pastę. Rozprowadź mieszaninę na całej powierzchni patelni. Następnie pozostaw ją na 2-3 godziny. Potem wytrzyj mieszaninę ręcznikiem papierowym i wodą. Jeśli to konieczne, wyszoruj pozostałości. Uwaga: ta metoda powinna być używana tylko na patelniach ze stali pokrytej aluminium.

Soda oczyszczona i ocet

Będziesz potrzebował 1 części sody oczyszczonej i 1 części octu (łącznie powinna wystarczyć 1/4 filiżanki obu produktów). Wsyp sodę na blachę i rozprowadź ją równomiernie. Dodaj ocet do blachy i obserwuj, czy składniki zaczną z sobą reagować. Zanurz tacę w zlewie wypełnionym gorącą wodą. Następnie pozostaw tak naomoczoną blachę przez 30-60 minut. Wyjmij ją z wody i wytrzyj brud i zanieczyszczenia za pomocą gąbki lub ściereczki z mikrofibry.

A tutaj przeczytasz o tym, jak wyczyścić piekarnik.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także