PoradyCzyszczę deskę domową miksturą. Jej działanie antystatyczne odpycha kurz przez wiele tygodni

Czyszczę deskę domową miksturą. Jej działanie antystatyczne odpycha kurz przez wiele tygodni

Czyszczę deskę domową miksturą. Jej działanie antystatyczne odpycha kurz przez wiele tygodni
Manuel
14.05.2023 12:08, aktualizacja: 14.05.2023 13:21

Jak wyczyścić deskę rozdzielczą w samochodzie? Okazuje się, że można zrobić to szybko i skutecznie. Wystarczy użyć odpowiedniego składnika, by kurz nie osiadał się na plastikowych częściach samochodu. Wszystko czego potrzebujesz, znajdziesz w kuchennej szafce.

Producenci aut zawsze sugerują nam by każdy drobiazg w samochodzie czyścić tylko i wyłącznie profesjonalnymi środkami. Najlepiej oczywiście sprzedawanymi przez nich w jednym z ich salonów. Te środki często są drogie, a opary z nich mogą być w niektórych przypadkach szkodliwe dla twojego zdrowia. Dlatego warto ruszyć głową i wykorzystać dużo tańszą i zdrowsza alternatywę.

Dlaczego powinienem regularnie czyścić deskę rozdzielczą?

Deska rozdzielcza to element samochodu bardzo często zaniedbywany przez większość kierowców, jeśli chodzi o jej czyszczenie. Wielu uważa, że przetarcie jej wilgotną chusteczką raz na kilka miesięcy, gdy jest już bardzo zabrudzona w zupełności wystarczy. Z tych względów to często doskonałe środowisko do rozwoju różnego rodzaju roztoczy, drobnoustrojów czy innych mikroorganizmów, których nie zauważymy gołym okiem. To, że coś na pierwszy rzut oka nie wygląda na brudne nie oznacza, że nie gromadzą się tam zarazki. Rezultatem tego rodzaju zaniedbań mogą być różne choroby, czy też np. pogłębienie się jakiejś naszej alergii. Dlatego zdecydowanie warto w miarę regularnie czyścić to miejsce.

Jak wyczyścić deskę rozdzielczą, fot. getty images
Jak wyczyścić deskę rozdzielczą, fot. getty images

Jak wyczyścić deskę rozdzielczą za pomocą oleju lub oliwy z oliwek?

Zacznij od odkurzenia deski rozdzielczej, najlepiej za pomocą odkurzacza, albo w ostateczności zwilżonej wodą szmatki. Następnie - jeśli to konieczne - wytrzyj całość do sucha. Teraz za pomocą miękkiej szmatki nałóż na deskę rozdzielczą i rozprowadź po jej całości olej lub oliwę z oliwek. Nie ma większego znaczenia jakiego rodzaju oleju tu użyjesz, wszystkie w tym przypadku mają bardzo podobne właściwości. Olej/oliwa przywrócą twojej desce rozdzielczej połysk i jednocześnie bardzo dobrze ją zakonserwują. Kurz i roztocza będą miały dużo większe problemy z tym, aby na niej osiadać, zminimalizujesz też prawdopodobieństwo wystąpienia mikropęknięć.

Jak wyczyścić deskę rozdzielczą, fot. getty images
Jak wyczyścić deskę rozdzielczą, fot. getty images

Triki samochodowe dla kierowców. Warto je znać, bo ułatwiają życie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także