PoradyJak wyczyścić deskę sedesową z moczu i brudu? Sprawdzone domowe sposoby

Jak wyczyścić deskę sedesową z moczu i brudu? Sprawdzone domowe sposoby

deska sedesowa czyszczenie Fot. Reddit
deska sedesowa czyszczenie Fot. Reddit
Manuel

07.01.2023 14:33, aktual.: 07.01.2023 14:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdarza się, że pomimo iż należycie dbasz o czystość łazienki i zwłaszcza ubikacji, to i tak pojawiają się w niej nieprzyjemne zapachy. Często winna jest w takich wypadkach toaleta, bo nie bierzemy pod uwagę pewnego szczegółu. Jak wyczyścić deskę sedesową, żeby brzydkie zapachy się nie pojawiały?

Deska sedesowa - czyszczenie. Czyli brzydko pachnący problem, który można łatwo rozwiązać

Nieraz się zdarza, że deska sedesowa, choć sama błyszczy od czystości, to jest właśnie źródłem nieprzyjemnych zapachów. Bardzo często bowiem w zagłębieniach otworów, w których jest zamontowana, zbierają się poważne ilości wszelkich nieczystości.

I te miejsca właśnie przez wiele osób nie są czyszczone. Bo wymaga to odmontowania deski sedesowej i ponownego jej założenia. Uwierz jednak, że naprawdę warto to zrobić. Różnica w zapachu pojawiającym się w łazience może być ogromna, jeśli te zagłębienia wyczyścisz.

Jeśli nie wierzysz w to, ile nieczystości potrafi się w tych zagłębieniach zebrać, to może przekonają Cię poniższe zdjęcia. A najlepiej sam poświęć chwilę i sprawdź czy u Ciebie nie jest czasem podobnie.

Deska sedesowa czyszczenie, fot. reddit
Deska sedesowa czyszczenie, fot. reddit

Jak wyczyścić deskę sedesową z moczu?

Przy okazji warto też poznać sposoby na radzenie sobie z żółtymi palmami na desce sedesowej. Jest kilka skutecznych, sprawdzonych sposobów pozwalających poradzić sobie z tym problemem.

Jeśli zabrudzenia są bardzo poważne i wynikają z wielotygodniowych zaniedbań, najlepiej jest po prostu użyć specjalistycznego, silnego środka ze sklepu z artykułami chemicznymi.

Jeśli natomiast tak jak większość osób, dbasz o czystość swojej łazienki regularnie, to prawdopodobnie wystarczające będzie użycie któregoś z poniższych domowych sposobów.

Jak wyczyścić deskę sedesową z plam moczu Fot. freepik
Jak wyczyścić deskę sedesową z plam moczu Fot. freepik

Soda oczyszczona i biały ocet

  • Wylej lub spryskaj białym octem żółte plamy na sedesie i pozostaw na mniej więcej 30 minut (albo nawet na dłużej, jeśli masz naprawdę trudne plamy).
  • Następnie bardzo hojnie posyp sodą oczyszczoną zaplamione miejsca.
  • Kolejnym etapem będzie kolejna porcja białego octu.
  • Potem pozostaw deskę sedesową w spokoju na około 10 minut.
  • Następnie wyszoruj ją szczotką.
  • Wykonaj kilka spłukań wodą i żółte uporczywe plamy na toalecie powinny zniknąć.

Możesz również uzyskać doskonałe rezultaty, jeśli wsypiesz obfitą ilość sody oczyszczonej bezpośrednio na plamy i natychmiast wyszorujesz je szczotką. Następnie możesz dodać biały ocet, spryskując poplamione obszary i dając mu około pół godziny, aby zajął się plamami. Potem po prostu kilka razy przetrzyj deskę na mokro.

Nadtlenek wodoru na żółte przebarwienia

Skutecznym sposobem na pozbycie się żółtych plam i przebarwień z plastikowych desek sedesowych jest zastosowanie nadtlenku wodoru. Dostępna woda utleniona jest roztworem nadtlenku wodoru, ale jej 3% stężenie może okazać się za słabe na żółte plamy.

Perhydrol, czyli 30% roztwór nadtlenku wodoru jest trudno dostępny i niebezpieczny. Dlatego o wiele łatwej po prostu zastosować utleniacz fryzjerski o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru.

Jak wyczyścić deskę sedesową z moczu, fot. Freepik
Jak wyczyścić deskę sedesową z moczu, fot. Freepik

Wybielacz

Wybielacz jest znany na całym świecie jako skuteczny środek odkażający. Użycie go jest dobrym pomysłem, ale zalecane jest tylko w najgorszych przypadkach, ponieważ jest on silnie żrący. Używając wybielacza, pamiętaj, aby pracować w dobrze wentylowanym miejscu i nosić rękawiczki, aby chronić skórę przed bezpośrednim kontaktem z nim.

Załóż rękawice i po odpowiednim zmierzeniu wlej około 1/3 filiżanki wybielacza do wewnętrznych krawędzi muszli klozetowej. Następnie użyj gąbki toaletowej lub szczotki do szorowania. Kontynuuj szorowanie dotkniętego obszaru, aż plamy znikną. Dodaj pozostałe 2/3 szklanki wybielacza do wiadra z wodą. W wannie czy brodziku wyszoruj wcześniej zdjętą deskę z toalety i porządnie spłucz.

Coca-Cola

Jeśli nie masz absolutnie nic lepszego pod ręką, z pomocą może Ci przyjść... Coca-Cola. Zarówno ona, jak i wszystkie jej pokrewne napoje mają kwas fosforowy jako swój główny składnik. Łatwo rozkłada on kamień, co czyni je idealnymi do usuwania przebarwień z sedesu.

Aby użyć coli, wlej butelkę napoju cola do małego wiadra. Następnie namocz mały kawałek szmatki lub ręcznika w napoju. Umieść wilgotną szmatkę na pokrywie siedzenia i pozwól jej poleżeć na niej przez 10 - 20 minut. Następnie wyszoruj ją za pomocą szczotki do toalet.

Uwaga: cola nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie działa jako środek dezynfekujący. Możesz jej użyć tylko wtedy, gdy inne metody nie są możliwe do zastosowania. Upewnij się przy tym, że po jej użyciu zastosujesz jeszcze w toalecie jakiś środek dezynfekujący, aby pozbyć się bakterii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także