PoradyZrobiłam miksturę z Instagrama i polałam kaloryfer. Jeszcze nigdy nie był tak czysty

Zrobiłam miksturę z Instagrama i polałam kaloryfer. Jeszcze nigdy nie był tak czysty

Jak wyczyścić kaloryfer w środku? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić kaloryfer w środku? Fot. Genialne.pl
02.10.2023 12:00

Choć początek jesieni jest w tym roku bardzo ciepły, sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Warto odpowiednio przygotować się do niego, by domowe grzejniki działały prawidłowo. Podpowiadamy, jak wyczyścić kaloryfer w środku, stosując sztuczkę podbijającą internet.

Kurz zbiera się w różnych zakamarkach, a kaloryfery mają ich pełno. Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale niemyty grzejnik może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, jak wyczyścić kaloryfer w środku, zanim zacznie się sezon grzewczy. Wbrew pozorom można to zrobić prosto i szybko. Wystarczy zastosować prosty trik.

Dlaczego należy czyścić kaloryfer w środku?

Wewnątrz kaloryfera gromadzi się mnóstwo kurzu. Jeśli przed rozpoczęciem sezonu grzewczego się go nie pozbędziesz, staną się 2 rzeczy. Po pierwsze, stary, zalegający we wnętrzu grzejnika kurz może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Po drugie, gdy urządzenie zacznie działać, kurz uniesie się do góry i powędruje wraz z powietrzem prosto do twoich płuc. Właśnie dlatego kaloryfer należy wyczyścić w środku przynajmniej raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Najlepiej jednak robić to również na wiosnę, gdy przestajesz ogrzewać mieszkanie. W przypadku alergików taki zabieg trzeba wykonywać jeszcze częściej — raz w miesiącu, a w skrajnych przypadkach nawet raz w tygodniu.

Jak wyczyścić kaloryfer w środku? Fot. Freepik
Jak wyczyścić kaloryfer w środku? Fot. Freepik

Jak wyczyścić kaloryfer?

Sposób czyszczenia kaloryfera zależy w dużym stopniu od jego rodzaju. Grzejniki żeberkowe nie sprawiają większych trudności. Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeśli na powierzchni pojawiły się poważniejsze zabrudzenia, możesz użyć wody z płynem do mycia naczyń. Więcej kłopotów wprawiają kaloryfery panelowe. Aby porządnie je umyć, musisz zdjąć górną kratkę. Kurz zbierz odkurzaczem. Przyda się do tego końcówka ze zwężonym końcem, którą można wsunąć między płytki grzewcze. Możesz również użyć specjalnej, długiej szczotki do kaloryferów lub zwykłej szczotki do czyszczenia butelek (może jednak być trochę za krótka). Są również 2 sprytne triki, by jeszcze łatwiej wyczyścić kaloryfer w środku.

Jak wyczyścić kaloryfer w środku sprytnymi sposobami? Fot. Freepik
Jak wyczyścić kaloryfer w środku sprytnymi sposobami? Fot. Freepik

Jak wyczyścić kaloryfer w środku suszarką do włosów?

Prostym sposobem na usunięcie kurzu z wnętrza kaloryfera jest użycie suszarki do włosów. Przystaw ją do urządzenia od góry i włącz na najwyższe obroty. Cały kurz zostanie zdmuchnięty na podłogę. Aby ułatwić sobie zebranie go, możesz ułożyć pod kaloryferem wilgotną szmatkę. Brud wylatujący z grzejnika powinien się do niej przykleić.

Jak wyczyścić kaloryfer w środku proszkiem do prania?

Jeśli chcesz umyć kaloryfer w środku na mokro, zastosuj sztuczkę, która podbija media społecznościowe. Wymieszaj proszek do prania z ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Pod urządzeniem ustaw miskę, by nie narobić bałaganu. Następnie przelej miksturę przez środek grzejnika tak, by spływała po ściankach. W ten sposób z łatwością usuniesz cały brud.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także