PoradyWystarczy jedna rzecz, a kratka wentylacyjna będzie jak nowa bez zdejmowania

Wystarczy jedna rzecz, a kratka wentylacyjna będzie jak nowa bez zdejmowania

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? fot. genialne.pl
Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? fot. genialne.pl
Manuel
03.02.2023 21:15

Trudno się spierać o to, jak ważne jest czyste powietrze. Być może zauważyłeś, że ostatnio trochę trudniej oddycha się w Twoim domu lub powietrze po prostu nie pachnie tak, jak powinno. Pokażemy Ci jak wyczyścić kratkę wentylacyjną, tak aby wszystko wróciło do normy.

Dlaczego powinieneś je regularnie doglądać i czyścić?

Kratki wentylacyjne wymagają regularnego czyszczenia, aby zapewnić najwyższą wydajność i skuteczność ich działania. Nieoczyszczone kanały powietrzne mogą być siedliskiem wirusów, bakterii i innych zarazków, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i Twojej rodzinie jest priorytetem, więc poświęć trochę czasu na wyczyszczenie kratek wentylacyjnych teraz, aby uniknąć większych problemów później.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną, fot. freepik
Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną, fot. freepik

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną?

Najpierw zlokalizuj kratki wentylacyjne w swoim domu i włącz wentylator w pokoju, od którego zaczynasz. Dzięki temu wszyscy w domu nie będą wdychać i kasłać pyłu, który zamierzasz uwolnić. Teraz będziesz chciał rozluźnić kurz, który nazbierał się kratkach i kanałach wentylacyjnych. Kratki wentylacyjne mogą być różnie przymocowane, więc w razie potrzeby użyj śrubokręta lub odpowiedniego narzędzia, aby je odkręcić. Użyj czegoś podobnego do szczotki do toalety (ale prawdopodobnie nie chcesz użyć szczotki do toalety, której używasz do wiadomo czego :D ). Idealny będzie dość duży pędzel o sztywnym włosiu. Użyj pędzla lub szczotki, aby strącić luźno przyklejony lub wilgotny kurz w kanałach wentylacyjnych i na kratkach. Następnie użyj pędzla o sztywnym włosiu, aby zetrzeć kurz.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? fot. genialne.pl
Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? fot. genialne.pl

Weź wąż próżniowy i wsuń go w przestrzeń powstałą po zdjęciu zaślepek z kanałów wentylacyjnych. Powinno to być dość łatwe do zrobienia, chyba że kanał jest przy ścianie. Odkurz jak najwięcej brudu i kurzu. Następnie sprawdź, co zrobiłeś przy pomocy latarki. Odkurz ponownie, jeśli wnętrze nie wygląda tak czysto, jak byś chciał. Na koniec wyczyść tez same kratki. Najlepiej sprawdzi się tutaj roztwór z tabletek do zmywarki rozpuszczonych w wodzie. Zanurz w nim kratki na około pół godziny. Następnie pozostałości doczyść starą szczoteczką do zębów lub czymś podobnym. Osusz je papierowym ręcznikiem lub czymś podobnym. Na koniec załóż kratki z powrotem na miejsce. Twoje kratki i przewody wentylacyjne powinny już być czyste.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną bez jej ściągania?

Alternatywnie możesz wyczyścić też kratkę wentylacyjną bez jej zdejmowania. Nie jest to idealne rozwiązanie, bo możesz nie być w stanie wyczyścić jej równie dobrze, ale tez się sprawdza jeśli zastosujesz następującą metodę. Najpierw przygotuj sobie stabilną drabinę, która zapewni Ci swobodny dostęp do kratki. Weź mały nożyk i owiń go bawełnianą szmatką. Teraz zamocz go w wodzie z płynem do naczyń lub sodą oczyszczoną. Następnie zabierz się za czyszczenie kratki. Gdy skończysz, wytrzyj jej powierzchnię do sucha.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także