PoradyWysmaruj kratkę z piekarnika i czekaj. Brud zejdzie z niej bez szorowania

Wysmaruj kratkę z piekarnika i czekaj. Brud zejdzie z niej bez szorowania

Podpowiadamy, jak wyczyścić kratki w piekarniku? Fot. Genialne.pl
Podpowiadamy, jak wyczyścić kratki w piekarniku? Fot. Genialne.pl
08.09.2023 08:11, aktualizacja: 08.09.2023 09:11

Przypalone resztki i tłuszcz, jeśli nie zmyjesz ich od razu, będą wymagały użycia silnych detergentów i długiego szorowania. Ale wcale nie musi tak być! Podpowiadamy, jak wyczyścić kratki w piekarniku bez większego wysiłku. Wystarczy sięgnąć po 2 rzeczy.

Jeśli zaniedbasz czyszczenie rusztu i pozwolisz, by kumulowały się na nim przypalone resztki i stary tłuszcz, domycie go będzie wymagało sporo wysiłku. Chyba że wykorzystasz nasz prosty trik. Dzięki niemu przypalone kratki z piekarnika umyją się właściwie same.

Czego potrzebujesz, by wyczyścić przypalony ruszt?

Mycie rusztu z piekarnika silną chemią nie jest najlepszym pomysłem. W końcu ma on styczność z jedzeniem. Nie jest to zresztą konieczne, ponieważ doskonałe efekty uzyskasz, wykorzystując proste, domowe sposoby. Na przypalone kratki doskonale zadziała pasta do zębów. Stworzono ją po to, by radziła sobie z kamieniem nazębnym, który bywa trudny do usunięcia. Z powodzeniem możesz wykorzystać jej właściwości, by pozbyć się brudu i przywrócić kratce z piekarnika dawny blask. Drugą rzeczą, której potrzebujesz, jest worek na śmieci. Pamiętaj, że musi być na tyle duży, by dało się włożyć do niego ruszt. Jeśli nie masz wystarczająco dużego worka, możesz obłożyć ruszt woreczkami foliowymi lub folią spożywczą.

Jak wyczyścić kratki w piekarniku? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić kratki w piekarniku? Fot. Genialne.pl

Jak wyczyścić kratki w piekarniku pastą do zębów?

Wyczyszczenie kratki z piekarnika jest bardzo łatwe i — co najważniejsze — nie wymaga szorowania. Wysmaruj ruszt pastą do zębów. Szczególnie skup się na miejscach, w których znajdują się przypalone resztki i stary tłuszcz. Następnie włóż kratkę do worka na śmieci i pozostaw na 30 minut, by pasta zaczęła działać. Po upływie wyznaczonego czasu odpakuj ruszt, ułóż w wannie lub pod prysznicem i zalej wrzątkiem. Pozostaw go na kolejnych 15-20 minut. Na koniec spłucz kratkę bieżącą wodą. Wszystkie zabrudzenia powinny zniknąć.

Jak wyczyścić przypalony ruszt? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić przypalony ruszt? Fot. Genialne.pl

Jak wyczyścić kratki w piekarniku innymi sposobami?

Patentów na to, jak wyczyścić kratki w piekarniku, jest znacznie więcej. Jeśli pasta do zębów i worek na śmieci nie przypadły ci do gustu, możesz wypróbować inne metody usuwania zabrudzeń.

  • Włóż do wanny ręcznik i ułóż na nim rusz (w ten sposób nie porysujesz wanny). Zalej wszystko gorącą wodą i dodaj dowolnego detergentu. Zostaw na 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Rano weź gąbkę i zetrzyj zabrudzenia. Powinny być już tak namoczone, że zejdą bez większego problemu.
  • W miseczce z ciepłą wodą rozpuść tabletkę do zmywarki i 3-4 łyżki sody oczyszczonej. Umieść kratkę z piekarnika w worku na śmieci i zalej przygotowaną wcześniej mieszanką. Zawiąż worek, ułóż tak, by płyn pokrywał całą kratkę i pozostaw na całą noc. Rano wyjmij ruszt i zetrzyj z niego resztki zabrudzeń.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także