PoradyJak wyczyścić meble tapicerowane? Sposób z TikToka nie ma sobie równych

Jak wyczyścić meble tapicerowane? Sposób z TikToka nie ma sobie równych

Jak wyczyścić meble tapicerowane? Fot. TikTok
Jak wyczyścić meble tapicerowane? Fot. TikTok
Manuel
04.10.2022 13:51

Na domowych kanapach ma miejsce duża część naszego prywatnego życia. Nic dziwnego, że czasem zdarza się je zaplamić. Jak wyczyścić meble tapicerowane tak, aby nie pozostały na nich ślady po plamach, a materiał nie uległ zniszczeniu?

Poznaj oznaczenia przed czyszczeniem

Producenci kanap i podobnych mebli zwykle dodają do nich metki, które pomagają określić najlepszy i najbezpieczniejszy sposób czyszczenia danej tapicerki. Poświęć trochę czasu, aby poszukać takiej metki pod kanapą lub poduszkami i postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi czyszczenia.

Kod W

Te tkaniny można czyścić rozpuszczalnikami na bazie wody.

Kod S

Do usuwania plam i zabrudzeń należy użyć wyłącznie środka do czyszczenia na sucho lub rozpuszczalnika nie zawierającego wody. Użycie tych środków chemicznych wymaga dobrze wentylowanego pomieszczenia i braku otwartego ognia, jak kominki czy świece.

Kod W-S

Te tkaniny tapicerskie można czyścić zarówno środkami na bazie wody, jak i rozpuszczalnika.

Kod X

Kiedy widzisz "X" unikaj wszelkich środków czyszczących. Tkaniny te powinny być czyszczone tylko przez odkurzanie lub przez profesjonalistę. Każdy rodzaj domowego środka czyszczącego może spowodować zaplamienie i skurczenie się tkaniny.

Jeśli znalazłeś metkę z kodem czyszczącym, to wiesz już, jakie masz pole manewru. Jeśli nie ma metki, trzeba będzie zrobić kilka testów w niepozornym miejscu, aby zobaczyć, jak tkanina reaguje.

jak wyczyścić meble tapicerowane, fot. freepik
jak wyczyścić meble tapicerowane, fot. freepik

Jak wyczyścić meble tapicerowane?

Jeśli Twoja kanapa potrzebuje czyszczenia po odkurzeniu, to z reguły najbezpieczniej i najefektywniej zrobisz to przy pomocy płynu do mycia naczyń. Wymieszaj roztwór składający się z płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Wystarczy 1 łyżeczka płynu na 4 litry wody. Następnie użyj gąbki lub ściereczki z mikrofibry do wyczyszczenia plam i całej powierzchni.

Pracuj dzieląc kanapę na małe sektory i unikaj dostawania się wody do metalowych części, takich jak guziki, zatrzaski czy rama nóg kanapy. To może spowodować plamy rdzy, które są trudne do usunięcia. Następnie użyj świeżej gąbki lub ściereczki zanurzonej w zwykłej wodzie. Na samym końcu użyj suchej ściereczki, aby wchłonęła resztki wilgoci. Możesz też użyć wentylatora, aby przyspieszyć suszenie, ale unikaj bezpośredniego ciepła, takiego jak to, które daje suszarka do włosów.

Sposób z TikToka

Tabletka do zmywarki ma silniejsze działanie niż płyn do mycia naczyń. Możesz więc na swoich meblach tapicerowanych wypróbować ten trik:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także