PoradyJak wyczyścić przypalony garnek? Patent z napojem gazowanym jest naprawdę skuteczny

Jak wyczyścić przypalony garnek? Patent z napojem gazowanym jest naprawdę skuteczny

Jak wyczyścić przypalony garnek? Patent z napojem gazowanym jest naprawdę skuteczny
21.07.2022 11:48, aktualizacja: 23.07.2022 10:45

Na przypalone garnki można natknąć się w każdej kuchni. Nie wyglądają one dobrze i właściwie nikt nie chce już ich użytkować. W efekcie trafiają na dno szuflady. Czy jest dla nich ratunek? Jak wyczyścić przypalony garnek?

Okazuje się, że istnieją domowe sposoby, dzięki którym uratujesz każdy przypalony garnek i nie będziesz musiał kupować nowych.

Usuwanie przypalonej żywności za pomocą wody

Najprostszym sposobem jest użycie zwykłej wody z kranu. Wlej ją do garnka (ważne, aby dobrze pokryła wszystkie resztki jedzenia) i zagotuj. Kiedy zacznie wrzeć, wyłącz gaz. Następnie za pomocą szpatułki postaraj się oderwać od dna kawałki pożywienia.

pinterest
pinterest

Czyszczenia garnka przy użyciu coca-coli

Butelkę gazowanego napoju, o pojemności 2 litrów, wlej do garnka. Doprowadź do wrzenia. Następnie gotuj przez ok. 5-10 minut na średnim ogniu. Po tym czasie zauważysz, że spalenizna sama zacznie odchodzić od dna garnka.

Ocet na przypalone dno garnka

Do garnka wlej sporą ilość octu i doprowadź go do wrzenia. Następnie weź szpatułkę i staraj się usunąć resztki jedzenia z dna.

Pasta z sody oczyszczonej na spaleniznę

Jeżeli spalenizna dość mocno przywarła do dna garnka, to zrób pastę z sody oczyszczonej oraz wody. Rozprowadź ją na przypalonych resztkach jedzenia i odczekaj ok. 15 minut. Następnie umyj garnek.

Pamiętaj, że soda oczyszczona nadaje się do czyszczenia garnków ze stali nierdzewnej, emaliowanych, ceramicznych i żeliwnych.

pinterest
pinterest

Jak doprowadzić od porządku przypalony garnek aluminiowy?

Z garnkami aluminiowymi trzeba obchodzić się ostrożnie. Do ich czyszczenia absolutnie nie stosuj proszku do pieczenia, sody czy proszku do prania. Natomiast spośród kuchennego asortymentu odpowiednie będą tabletki do zmywarki, sól oraz ocet.

Na dnie garnka rozsyp pokruszoną tabletkę do zmywarki. Następnie zalej ją niewielką ilości ciepłej wody (ok. 2 szklanki) i pozostaw na całą noc. Rano zacznij usuwać spaleniznę, a na koniec dobrze wypłucz garnek.

Już wiesz jak wyczyścić przypalony garnek. Sprzątanie znacznie ułatwi Ci mrożony płyn do mycia naczyń. Przekonaj się sam.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także